Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роб Уотсън: Война за ваксини не се води - звучи нелепо!

Джонсън не иска сблъсък с ЕС, но ако британското правителство сметне, че е в негова полза да е по-твърдо към Брюксел, то ще се държи така, смята политическият анализатор на Би Би Си

Медицинската сестра Лили Харингтън поставя ваксина срещу Covid-19 на британския премиер Борис Джонсън в болница "Свети Томас" в Лондон
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Eвропейският съюз и Обединеното кралство остават във война на думи във всеобщата имунизационна надпревара с третата вълна на пандемията.

Лондон обвинява Континента във "ваксинен протекционизъм" - заради заканите на Евросъюза да блокира износа на произведени на своя територия ваксини срещу коронавируса. А Континентът вини британците във "ваксинно изнудване" и пост-Брекзит популизъм заради липсата на какъвто и да е износ на ваксини за Европа.

И двете страни изтъкват логични аргументи. Статистиката обаче говори сама по себе си: Евросъюзът се е сдобил досега с 88 милиона дози ваксини и е изнесъл почти толкова - 77 милиона, от тях 21 милиона дози за Великобритания. Срещу нула дози в обратна посока.

Седмицата завършва с уверение от двете страни, че се стремят да постигнат взаимноизгодно споразумение. Европа - заради бавния ход на имунизацията, а Лондон - заради притеснения, че няма да му стигнат запасите за втора доза на ваксинираните вече над 50 процента от възрастните британци.

На епична битка на "капитализъм и алчност" ли, както премиерът Борис Джонсън отрече да е нарекъл разковничето за британския ваксинационен успех, ще станем свидетели сега под формата на "ваксинна война"? Или все пак има шанс сблъсъкът да се ограничи до вестникарски заглавия?

С този въпрос кореспондентът на БНР Веселин Паунов започна интервюто си с политическия анализатор на Би Би Си Роб Уотсън:

"Има елементи и от двете. Война не се води - звучи нелепо. Но това, за което говорят журналистите и се появява в заглавията, е, че определено има елемент на политика. Ако погледнем нещата първо от британска страна, едва ли някой би оспорил, дори някой от правителството, че Великобритания имаше много трудно начало на битката с пандемията. Първите 9 месеца и почти цялата първа година бяха бедствие. Великобритания имаше един от най-високите проценти на смъртност в Европа и в света.

Сега британското правителство изобщо не се свени да тръби шумно успеха си тук и пред света с масовото ваксиниране. Мисля, че това очевидно дразни някои в Европейския съюз, които смятат, че не е честно ваксини да бъдат изнасяни от съюза към Обединеното кралство, а да няма обратно износ на ваксини от Острова към Европа. Брекзитиърите, предполагам, ще изтълкуват това като недоволство от страна на Европейския съюз, че Великобритания се справя добре след напускането. Има известна доза политическа ревност на Континента, особено като се има предвид, че става дума за такъв сериозен въпрос на живот и смърт.

Точно това показва до каква степен е замесена политиката. Може и да няма общо с Брекзит, но решението на Великобритания сама да разработва и да договаря ваксини се оказа по-добро от подхода на Европейския съюз това да става общо за 27-те членки, вместо всяка страна индивидуално. Разбира се, че има напрежение. Ако се води "война за ваксини", това няма да е от полза, но, разбира се, проблемът е много сериозен и политизиран".

Обединеното кралство обвини ЕС в протекционизъм и национализъм, но човек като гледа какво се случва, си задава въпроса дали не е точно обратното, не следва ли Лондон политика на протекционизъм?

"Така е. Доколкото знам, ваксини от Обединеното кралство наистина не са изнасяни за Европа, въпреки че някои от компонентите за производството на ваксината на "Пфайзър"са изпращани от Острова към Евросъюза. Вижте, взаимни обвинения хвърчат в двете посоки. Ясно е, че начинът, по който европейците виждат нещата, е: "Как могат да ни обвиняват, че ние сме лошите, след като изнасяме много ваксини към вас, а вие не изпращате никакви към нас?!"

Критиката, която Великобритания отправя към Европейския съюз, е по-различна: "Вижте, подписаните от вас договори с фармацевтичните компании не са толкова добри колкото нашите, не поехте толкова смело колкото нас необходимите рискове и затова сега вие сте си виновни. Ако сега се опитате да спрете доставките на ваксини към Обединеното кралство, въпреки подписаните от нас договори, на вас няма да се гледа като на надеждни бизнес партньори в бъдеще".

Над 29 милиона британци вече получиха първа доза, това е поне половината население. Великобритания обаче продължава да не желае да даде част от ваксината си на някои изпаднали в доста голямо затруднение страни от ЕС.

"Да. И британското правителство няма никакво намерение да се извинява за това. Това е правителство, което много хора биха нарекли популистко. Защото се фокусира неотклонно и безскрупулно върху общественото мнение във Великобритания. Политиката е да не се изпращат ваксини на други докато мнозинството от местното население не бъде ваксинирано. Разбира се, кабинетът изтъква факта, че дава голяма финансова подкрепа на КОВАКС, за да помогне за ваксинирането в по-бедните части на света. Умела игра, биха казали критиците, но това по никакъв начин не може да бъде оправдание ваксинациите в страната да са абсолютен приоритет".

Свикнали сме да обвиняваме Борис Джонсън в популизъм, вероятно и той е свикнал, но все пак когато става дума за живота на хората не отива ли той твърде далеч с продължаващата популистка реторика?

"Трудно е да се каже, защото реакцията на Борис Джосън и правителството е много разнопосочна по този въпрос. Понякога висши фигури в кабинета, като външния министър например, обвиняват Европейския съюз, че се държи като диктатор по въпроса за ваксините като заплашва да забрани износа им. Заместник-министърът на здравеопазването пък се хвали публично, че Великобритания е подписала много по-добър договор за ваксините, отколкото Европа. С други думи - много агресивен е подходът при обрисуването в черни краски на Евросъюза.

Това е нещо, което, според тях, се приема много добре от хората, гласували за консерваторите за следване на твърда линия спрямо съюза. Самият премиер обаче е доста по-предпазлив като казва, че Обединеното кралство не иска сблъсък с Европейския съюз за ваксините. Нещата могат да се развият по всякакъв начин, но ако британското правителство сметне, че би било в негова полза да е по-твърдо към Брюксел, то ще се държи по-твърдо.

Заслужава си да се припомни в общия контекст, че отношенията между това британско правителство и Евросъюза са трудни и вероятно винаги ще бъдат трудни, защото това правителство е от хора, чиито политически кариери са доминирани от неодобрение към Европейския съюз".

Ако се върнем на АстраЗенекаследва и констатацията, че дори британците да пратят ваксина в Европа, репутацията на компанията вече пострада чувствително, независимо каква е истината. Как АстраЗенекаможе да подобри имиджа си?

"В "АстраЗенека" вероятно понякога им се ще изобщо да не се бяха захващали с този проект. Защото сигурно си мислят, че той им носи повече проблеми, отколкото ползи. Известно е, че "АстраЗенека" продава ваксината си на производствени цени, докато някои от останалите фармацевтични компании трупат големи печалби от своите ваксини. Трудно ми е да кажа, не съм пиар експерт. Но е ясно, че "АстраЗенека" може и да направи някои гафове, но и политиците не й помагат.

От компанията заявиха, че политиците действат понякога безотговорно като въобще не разбират данните, които коментират. Предполагам, че "АстраЗенека"ще залагат на успеха, който има ваксината им, досега. И то не толкова в изпитанията, а в реалния живот. Това, което ще помогне на "АстраЗенека",е времето, което минава, и фактът, че ваксината е сравнително евтина, по-лесна за транспортиране и съхранение от другите ваксини".

Много влиятелни фигури в Европа заявиха, че всъщност проблемът на ЕС не е с британското правителство, а с АстраЗенека“. При това положение цялата тази война на думи между Брюксел и Лондон изглежда напълно безсмислена. И понеже вече стана дума за Брекзит, дали пък всичко това не е поредната проекция на проблемите след Брекзит?

"Ясно беше, че отношенията между Обединеното кралство и Европейския съюз можеха да се развият по два начина след Брекзит. Единият, както обещаваха по време на кампанията за референдума, беше да станем най-добри приятели. А другият - да се превърнем в заклети съперници. Получи се по-скоро второто. Но не мисля, че това е особено изненадващо, предвид това кои са хората в британското правителство. Затова и не е изненада, че има напрежение.

Определено проблем като ваксинирането и въобще пандемията, подчертава съперничеството. В началото, когато Великобритания се справяше много зле с битката срещу коронавируса, повечето хора, които са гласували за оставане в Евросъюза, постоянно изтъкваха факта, че Европа се справя по-добре. Затова сега правителството гори от нетърпение да обърне нещата в своя полза с масовото ваксиниране. И нищо чудно! Всичко в крайна сметка е политика, нали?".

Интервюто на Веселин Паунов с Роб Уотсън в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спряно е навлизането на пожара от Гърция в България

Над 60 горски  служители, пожарникари и военни спряха навлизането на пожара от Гърция в България, буквално на граничната бразда. Разпространението на огъня засега е овладяно, но ситуацията продължава да е опасна. Истинско геройство и висок професионализъм са показали горските служители и пожарникарите в последните няколко часа.  След като на гръцка..

публикувано на 24.07.24 в 21:02

Летище София съобщи за неочакван технически проблем с информационните монитори

В момента изпитваме неочакван технически проблем с информационните монитори на двата терминала, съобщиха от Летище София на своята страница във Фейсбук. ИТ екипът работи активно по отстраняването му, посочват от летището. Умоляваме пътуващите да следят полетната информация чрез гласовата оповестителна система и на сайта на летище София:..

публикувано на 24.07.24 в 20:18

Украйна ще получи от ЕС 4,2 млрд. евро за подпомагане възстановяването на страната

Посланиците на страните-членки на ЕС се споразумяха да бъдат отпуснати почти 4,2 млрд. евро за подпомагане възстановяването на Украйна, обявяват от правителството на Унгария, която в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС. Средствата са предназначени за мирни цели, като възстановяване на инфраструктурата - електропроводи, водоснабдителни..

публикувано на 24.07.24 в 20:07
Христо Стефанов

Издаването на международни паспорти с 10-годишна валидност ще започне в края на годината

Издаването на международни паспорти с 10-годишна валидност ще започне в края на годината, след като бъде изградена нова сграда в двора на Академията на МВР в София. В тази сграда ще се инсталира новата машина за печатане на документи.  Строителството на новата сграда, в която ще се печатат новите документи за самоличност, е основната причина за..

публикувано на 24.07.24 в 19:57
Снимката е илюстративна.

307 пожара е имало в Русенска област от начабото на месец юни

307 пожара е имало в Русенска област само от началото на месец юни до днешна дата, като при 153 случая става дума за горяща суха растителност. Това стана ясно на среща за предотвратяване на инциденти, организирана от областния управител на Русе. На срещата при областния управител днес представители на различни институции трябваше да си..

публикувано на 24.07.24 в 19:48

ВАС реши: Нови избори за кмет на район "Приморски" във Варна

Върховният административен съд оставя в сила решение от 26 март т. г., с което Административният съд във Варна потвърди отстраняването на кмета на район "Приморски" Николай Желязков от поста. Тогава съдът отхвърли жалбата на Николай Желязков срещу решение на Общинската избирателна комисия във Варна, с което предсрочно са прекратени пълномощията му...

публикувано на 24.07.24 в 19:35

Министър Калин Стоянов ще се запознае с доклада за Агенция "Митници", внесен в МВР от Делян Пеевски

Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов ще се запознае със съдържанието на доклада за дейността на временната комисия от 49-ото Народно събрание за разследване на корупционните практики в Агенция "Митници" и евентуалната роля на бившия финансов министър Асен Василев в тях, съобщиха от МВР. Документът е входиран в деловодството на..

публикувано на 24.07.24 в 19:22