Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Попова: На предизборните диспути медиите изискват повече информация от политиците

Наблюдава се агресивно присъствие на политическата реклама в онлайн медиите

доцент Жана Попова
Снимка: Ани Петрова

„Наблюдаваме една по-различа кампания, не само защото протича по-често в студиата и онлайн, но и наблюдаваме разширяване на мисленето на политиците по отношение на това какво е важно да бъде казано“. Това каза пред БНР доц. Жана Попова, преподавател по журналистика във Факултета по журналистика и масови комуникации, във връзка с това, че мониторингът на Института за развитие на публичната среда отчита рекордни разходи за медийно отразяване на участниците в изборите за първите 20 дни от началото на предизборната среда. Според данните формациите са похарчили общо 3,5 млн. лева, като за сравнение за изборите през 2017 година са похарчени под 2,5 млн. лева.

Първото важно нещо е мястото на жените политици, но не самоцелно, а защото това дава по-различна перспектива към парламента, който ни очаква. Част от партиите обаче преекспонират с женските лица. Аз се радвам, че има медии, за които е важно в тези предизборни диспути не просто да се следи за времето на изказващия се, а да се дава информация. БНТ е пример с едно постоянство, да се карат политиците, да отговарят на въпросите, да обясняват, особено от бившите вече депутати, защо са правени дадени неща досега. И Добрина Чешмеджиева, и Бойко Василев питат по време на диспутите какво ще се промени след изборите“, допълни доц. Попова в предаването „Преди всички“.

Има изключително силно и агресивно присъствие на политическата реклама в онлайн медиите, и то на местните. Така се вижда къде партиите са платили пакети, смята още експертът. И изтъкна, че е важно да има спорещи политици, чиито „престрелки“ са с важни послания, „защото през тях виждаме как ще се говори и в следващия парламент“.

Интересно е как се възприема гражданската квота – те се възприемат като отдушник на народа, но впоследствие тази квота се оказва като малцинство, нещо което трябва да изговори правилното, а след това партията си действа по друг начин, това трябва да бъде променено. Все още образът на партията се създава от лидера – това е характерно за повечето партии и това е проблеми“.

По думите на доц. Попова трябва да поискаме смяна на формата и партиите да искат да чуят какво иска обществото

Интервюто с доц. Жана Попова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09