Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени ли се ролята на синдикатите след протеста на работниците в букурещкото метро

Протест в Букурещ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Румънският премиер Флорин Къцу поиска да бъдат санкционирани участниците в протест на синдикалистите в букурещкото метро в петък, който определи като „незаконен“, съобщава сайтът Зиаре.

Премиерът поиска виновните да възстановят причинените щети, държавните институции да помогнат на гражданите и фирмите да си възстановяват понесените загуби, а заплатите на участниците в протеста да бъдат намалени с един ден.

Синдикални лидери заявиха в петък, че недоволството им е свързано с недостига на персонал и опасенията от възможно намаляване на заплатите.

Министърът на транспорта Каталин Друла обаче заяви, че истинската причина за стачката са икономически интереси, свързани с фирма на синдиката, ръководен от бившия депутат от опозиционната СДП Йон Радой, която стопанисва търговски площи в подлезите на метрото.

Раду Стокица е студент и автор на нашумяла и рядко срещана рубрика за синдикалните борби в Румъния на сайта “Барикада Румъния”. Той поддържа и канал в "Телеграм" за работническите борби в Румъния и по света. След като на 26 март 2021 г. метрото в Букурещ спря работа заради протест на служителите си, БНР го потърси за коментар.

Господин Стокица, на 26 март 2021 г. работниците от метрото в Букурещ спряха работа. Как се стигна до този протест?

"Това е дълга история, но в основата на събитията от края на миналата седмица стои лошата комуникация и диалог между министъра на транспорта Каталин Друла и синдикалния лидер от метрото - Йон Радой, който е смятан за политическо назначение и е обвиняван постоянно за това, че всички служители в метрото имат доста добри заплати, а работниците в Румъния в останалите сектори не са толкова добре заплатени за труда си. Спорове предизвиква и дейността на притежаваната от синдиката фирма, която е изградила много от търговските площи в метрото".

Какви са исканията на протестиращите от метрото в Букурещ?

"Тук проблемът се усложнява малко, защото от управляващата партия смятат, че исканията са свързани с финансовите интереси на синдикалния лидер Радой, а не с потребностите на работещите в метрото. В основата на спора са търговските площи, които според управляващите трябва да бъдат закрити, защото представляват риск от пожар. Но от това, което аз самият чух на място по време на протеста - сред исканията бе това - да не се намаляват заплатите на работещите, а и метрото да не се предава на мултинационални компании. Въпрос, който в момента не стои на дневен ред. Главният проблем обаче остава липсата на комуникация между работещите в метрото и Министерството на транспорта". 

Какво ще се случи след протеста в петък?

"Добър въпрос. Никой не знае. Миналата седмица имаше два големи протеста - един на полицейския синдикат, за който писа и Асошиейтед прес, така че вече имаше международно признание. Вторият - беше на служителите от метрото. Мисля, че след тези събития синдикатите вече ще са силни в публичните дискусии, макар да не знам дали ще имат успех. Но отсега нататък, когато хората говорят за държавни институции, те автоматично ще трябва да мислят и за синдикатите и ще ги възприемат като реална възможност за даване на някаква власт на работниците".

Напоследък в Румъния се провеждат различни протести на профсъюзи. Какви са причините за напрежението между правителството на Къцу и на синдикатите?

"Отговорът е лесен. Да погледнем международните федерации и конфедерации. Ще забележим, че много от тях са насочили вниманието си към правителството и към факта, че то не разбира ролята на синдикатите в държавата. Тоест, синдикатите са възприемани от правителството на Къцу като нещо хубаво, което съществува, но не бива да безпокои. Да, може да протестират, но не и да притесняват властите. Но когато протестират, правителството се оплаква от тях".

Интервюто на Владимир Митев от сайта "Мостът на приятелството" с Раду Стокица можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Френският президент Еманюел Макрон.

Владимир Путин "не иска мир и не е готов за преговори", каза Еманюел Макрон

Днешните масирани удари по Украйна показаха, че руският президент Владимир Путин "не иска мир и не е готов за преговори", смята държавният глава на Франция Еманюел Макрон. Той отказа да коментира решението на германския канцлер Олаф Шолц да телефонира на Путин като се ограничи само с думите, че поддръжниците на Киев "трябва да останат единни" и да..

публикувано на 17.11.24 в 21:58
Арх.Здравко Здравков.

Арх. Здравков за инцидента в София, при който загина човек: В сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт

При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове. Това каза пред журналисти арх. Здравко Здравков, директор на Дирекцията за национален строителен контрол - София, пред промишлената сграда в района на летището в София,  в която един човек загина, а  други двама бяха тежко..

публикувано на 17.11.24 в 21:45

Референдумът в община Казанлък за паметника на Бузлуджа се провали

Референдумът в община Казанлък относно евентуалното прехвърляне на паметника на Бузлуджа в собственост на общината се провали, поради ниска избирателна активност. Референдум в Казанлък за съдбата на паметника на връх Бузлуджа Малко над 15% е активността на референдума в Казанлък към 16 ч. В приключилото в 20:00 часа гласуване са участвали..

публикувано на 17.11.24 в 21:25
Джо Байдън

"Ню Йорк Таймс": Байдън е дал съгласие Украйна да използва американски далекобойни ракети за удари в Русия

Президентът на САЩ Джо Байдън е дал съгласието си Украйна да използва американски далекобойни ракети за удари срещу военни обекти в Русия, съобщи вестник "Ню Йорк Таймс". По-късно източник от американската администрация е потвърдил за АФП, че президентът Джо Байдън е дал съгласието си. До момента няма официално потвърждение от Белия дом на..

публикувано на 17.11.24 в 21:00
Палестинци се молят пред покритите тела на хора, убити при израелски въздушен удар в Дейр ал Балах, в централната част на Ивицата Газа, 17 ноември 2024 г.

Над 30 души загинаха, а десетки други са под развалините на жилищна сграда в Бейт Лахия, срината от израелски удар

Повече от 30 души загинаха, а други десетки са затрупани под развалините на жилищна сграда в палестинския град Бейт Лахия, която бе срината в резултат на израелски въздушен удар, предаде  АФП. От местната служба за гражданска защита съобщиха за жени и деца сред жертвите. Израелските военни твърдят, че са нанесли удари по "терористични" обекти...

публикувано на 17.11.24 в 20:41
Доналд Туск

Доналд Туск: Никой няма да спре Путин с телефонни обаждания

"Никой няма да спре Путин с телефонни обаждания." Това заяви министър-председателят на Полша Доналд Туск в коментар на днешните въздушни удари по Украйна, които дойдоха по-малко от две денонощия след като германският канцлер Олаф Шолц проведе телефонен разговор с руския президент Владимир Путин. По думите на Туск днешните атаки са доказали, че..

публикувано на 17.11.24 в 20:28
Демонстрацията за 51-вата годишнина от бунта на студентите в Атинската политехника през 1973 г. срещу военната хунта, Атина, 17 ноември 2024 г.

Гърция е обхваната от протестни демонстрации в памет на студентите, убити по време на бунта в Политехниката

Гърция е обхваната от протестни демонстрации в памет на студентите, убити по време на бунта в Политехниката през 1973 година.  51 г. от студентския бунт в Политехниката в Атина Протестни демонстрации на студенти се провеждат във всички университетски градове на страната. Над 20 хиляди са демонстрантите в Атина. Скандират "Хляб,..

публикувано на 17.11.24 в 20:12