Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да разчетем резултата от домашните тестове за антитела

Д-р Цветелина Великова, имунолог: Скоро ще са достъпни и тестове за клетъчен имунитет

Снимка: БТА

„При разчитане на домашния кръвен тест за антитела трябва да имаме предвид, че в рамките на минути виждаме дали имаме антитела срещу вируса“, заяви пред БНР д-р Цветелина Великова, имунолог от болница „Лозенец“.

„Повечето тестове отчитат както антитела от клас имуноглобулин тип G, така и от клас имуноглобулин М. Ако видим черта или това е контролната линия на теста, това означава, че тестът е валиден. Ако няма тази чертичка, означава, че не можем да приемем неговия резултат.

Ако видим още една или две черти, това означава, че имаме антитела. Те може да са придобити, ако сме се срещали с вируса преди известно време, или ако сме се ваксинирали. С тези домашни тестове не можем да диагностицираме дали сега имаме инфекция, тези тестове не диагностицират дали сме болни, а дали сме се срещали с вируса.

БГНЕС

Ако от тези чертички имаме показател за имуноглобулин М и G, това означава скорошна или прясна инфекция, може да означава и сегашна или продължаваща инфекция, но както казах, тези тестове не се използват за диагностициране на вируса. Но ако имате и симптоми, по-добре да се направи и PCR – тест или антигенен тест. Ако имате IgG основен, заедно с IgM това означава, че инфекцията е била преди три – 4 седмици или месец“, поясни още в „Хоризонт до обед“ д-р Цветелина Великова.

"Ако чертата, получена при домашен тест за антитела е много бледа, това означава, че е по-добре да се направи нов тест в лаборатория", каза специалистът.

Тя посочи още, че ако искаме да измерим имунния си отговор след ваксинация, по-добре е да се направи тест в лаборатория, а не с домашен тест за антитела. Д-р Великова съобщи, че все още няма домашни тестове за измерване на клетъчния имунитет, но се разработват такива за използване в лаборатории и те ще навлязат за широка употреба. По думите й може да нямаме антитела, но да имаме клетъчен имунитет - и след ваксинация, и след преболедуване.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00