Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Непокорното семе“ - плашеща, но и забавна прогноза за нашето съвремие

„Непокорното семе“ на Антъни Бърджес е на българския пазар. Романът е забележителна сатира, родена от блестящо въображение, изобретателна и бликаща от живот, която разглежда темата за цикличния характер на човешката история и ни предлага остроумна, плашеща, но и забавна прогноза за нашето съвремие.

„Книгата провокира да мислим какво е било, но и какво ще бъде. Това е книга, която провокира съвестта ни, дори когато още нямаме повод да имаме нечиста съвест. Книгата може и да е забавна, и плашеща“. Това сподели в предаването „12+3“ отговорният редактор Благой Иванов. 

Плътта притежава своя логика…

Учителят по история Тристрам и неговата съпруга Биатрис-Джоана скърбят. Загубили са детето си в един антиутопичен свят, който ограничава  населението чрез контрол над популацията – свят, който издига на пиедестал алтернативната сексуалност и доброволната стерилизация.

Същевременно обаче Дерек, братът на Тристрам, сложил социална маска, за да подпомогне кариерата си, поддържа любовна афера с Биатрис-Джоана… и страстта им води до престъпление: заченати са близнаци. Ситуацията се усложнява след появата на Сивите – полиция на екстремизираното статукво, която прилага тежки репресивни мерки.

Неизбежно животът на всички се променя. Тристрам е арестуван, Дерек е повишен, а бременната Биатрис-Джоана се превръща в бегълка. Самото общество също преминава през трансформация – напрежението по улиците се покачва и недоволството разклаща цялото правителство, възраждат се древни ритуали за плодовитост, а в страната се надига зловещ канибализъм. За капак, като част от морално презрителните мерки на системата, избухва бутафорна война, чиято единствена цел е да прочисти обществото. 

Интервюто с Благой Иванов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 21-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Преди премиерата на оперетата “Веселата вдовица“ от Лехар в НМТ “Стефан Македонски“ разговаряме с режисьора Валентин Ганев и с диригента Константин Илиевски - Томбола за билети за концерти и спектакли -..

обновено на 03.03.25 в 17:49
Шон Бейкър с четирите награди

Вечерта на "Анора" - наградите "Оскар" бяха връчени за 97-и път

Вечерта на "Анора" - така беше определена церемонията по раздаването на 97-те награди "Оскар" на американската Академия за кинематографично изкуство. Черната комедия "Анора" грабна общо пет статуетки - за най-добър филм, най-добра актриса за Майки Мадисън, най-добър режисьор за Шон Бейкър, за оригинален сценарий и монтаж. Филмът разказва..

публикувано на 03.03.25 в 07:58
Национален конкурс

В Панорама "Плевенска епопея 1877 г." подредиха изложба от детски рисунки

В Панорама "Плевенска епопея 1877 г." подредиха изложба от детските рисунки, изпратени за участие в Националния конкурс "Освобождението". Конкурсът се организира за 27-а година от Община Плевен и Регионалния военноисторически музей в града. В него участват ученици от първи до осми клас и с решение на Министерството на..

публикувано на 02.03.25 в 10:51
Конан О'Брайън ще води церемонията.

В очакване на 97-те награди "Оскар"

Тази нощ ще се състои церемонията по връчване на най-престижните награди в света на киното - "Оскар". Фаворити за спечелване на отличието за най-добър филм са продукциите "Анора" и "Конклав", като очакванията са за много оспорвана надпревара. Водещ на 97-ата галавечер за Наградите на филмовата академия на Съединените щати ще бъде комикът..

публикувано на 02.03.25 в 09:10
Тодор Петев

Тодор Петев и детското ателие в изложбата "Образи из ателието на Николай Шмиргела"

Безплатен уъркшоп за деца ще се проведе на 1 март в Софийската градска художествена галерия .  Mалките музейни посетители ще могат да се срещнат с Тодор Петев за детско ателие след предварително записване .  Събитието на тема "Образи от ателието на Шмиргела" е част от образователната програма "Гледане с разбиране" , посочи за "Закуска на..

публикувано на 01.03.25 в 06:45

Кукерландия – земя на кукерите

В дните на фестивала "Кукерландия" , който тази година се провежда от  27 февруари до 2-ри март, художници от Ямбол и региона подредиха изложбата "АртАреал'25" - посветена на многообразието и богатството на народните традиции в региона.  Официално откриване на Международния маскараден фестивал "Кукерландия" Магнетизъм, виталност, жизненост..

публикувано на 01.03.25 в 06:30
Янко Маринов (1975-2025)

Отиде си органистът Янко Маринов

На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за старинна музика Concerto Antico . Роден в Бургас, Маринов е гордост за клавирната школа в града, а в НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София изучава пиано в класовете на проф. Стела Димитрова-Майсторова и..

публикувано на 28.02.25 в 12:25