Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почти 7000 са кандидатите за депутати

| обновено на 01.04.21 в 18:43
Говорителят на ЦИК Димитър Димитров даде брифинг - 1 април 2021 г.
Снимка: БГНЕС

Партиите да осигурят хора за попълване на съставите на подвижните Covid секции, призова Централната избирателна комисия. Няма обобщена информация какъв ще e броят на тези секции в страната, но в по-малките областни градове една Covid секция ще обслужва средно 20 поставени в карантина избиратели.

Липсата на централен регистър е причината ЦИК да не знае колко са карантинираните и изолираните, подали заявления за гласуване с подвижна секция. Те се сформират днес и утре, а в деня на изборите ще стане ясна тяхната точна бройка.

Знае се обаче, че има проблем с попълването на съставите на тези подвижни секции, особено в големите градове.

Затова говорителят на ЦИК Димитър Димитров отново призова партиите, които попълват съставите, да направят предложения и да са активни:

„Назначаването на секционните комисии става по предложение на политическите партии. Да не се самоограничават и да предлагат всички, които са изкарали вируса и които са предложили своето участие, тоест явяват се някакъв вид доброволци“.

Карантинираните днес, утре и вдругиден или около 15 000 няма да могат да гласуват.

Срокът за подаване на заявления изтече. Без право на глас, както е разписано в Изборния кодекс, остават и тези, които карат карантината си на адрес, различен от постоянния или настоящия, ако до 20 март със заявили че ще гласуват по настоящ.

Просто това, че вашето име и евентуално адресът, на който сте карантинирани, съществува като запис в РЗИ, не означава, че РЗИ е ауторизирано да създава списъци, посочи Димитър Димитров.

Иначе в 88 болници ще има Covid секции. Необходимите средства за защита на членовете на секционни избирателни комисии вече са доставени по места - маски, ръкавици, дезинфектанти, включително и за машините.

„Местните управи могат да решат да добавят средства, например някои съобщават, че ще се мери температура, на други места - че химикалките ще бъдат индивидуални, но това не е общ ред“, посочи говорителят.

Общо стационарните избирателни секции в страната са 11 983, в 9389 от тях ще има машини за гласуване.

Кандидатите за депутати са 6895.

Пет чуждестранни медии ще отразяват изборите у нас - Франс прес, Ройтерс, Асошиейтед прес, британският вариант на „Ал Джазира“, както и една македонска телевизия - „Канал 5“, каза Димитров.

Двадесет и осем организации с 3401 лица са регистрирани като наблюдатели към момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Омбудсманът Диана Ковачева

Омбудсманът: ЦИК да реши проблема с правото на вот на някои карантинирани

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до Централната избирателна комисия (ЦИК), в което настоява да се разреши проблемът с правото на вот на лица, които са карантинирани на адрес, различен от техния постоянен или настоящ. Става дума за..

публикувано на 01.04.21 в 15:05
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК: Американски фирми имат добри печалби на европейския пазар

"Вярваме, че от своето създаване, ЕС е бум за Съединените щати" - така говорителят на Комисията Улоф Гил отговори на въпрос във връзка с думите на американския президент Доналд Тръмп, че Общността е създадена, за да прецаква страната му. Като призна,..

публикувано на 27.02.25 в 15:28

Според ЕБВР митата на Тръмп могат да намалят БВП на България с 0,03%

Митата на Тръмп върху европейската стомана и алуминий могат да доведат до намаляване на българския брутен вътрешен продукт, се казва в публикация на Европейската банка за възстановяване и развитие. Според оценките на експертите 25-процентита мита..

публикувано на 27.02.25 в 15:26

Милен Митев: БНР достигна рейтинг, който представлява около една трета от българския радиоефир

Членовете на Съвета за електронни медии приеха единодушно с пет гласа "ЗА" отчета на генералния директор на Българското национално радио Милен Митев за дейността в периода май-октомври 2024-а година. Дезинформацията, свръхинформацията, моделът на..

публикувано на 27.02.25 в 15:25

В Монтана подкрепят третия бойкот на големите хранителни вериги

Жителите на Монтана подкрепят третия бойкот на големите хранителни вериги, пазаруват в кварталните магазинчета. Цените на някои продукти в хипермаркетите са по-високи от тези в малките магазинчета. Репортерска проверка в квартал на Монтана..

публикувано на 27.02.25 в 15:24

Путин определи руско-американските разговори в Истанбул като "обнадеждаващи"

Руският президент Владимир Путин определи разговорите между руски и американски представители в Истанбул като "обнадеждаващи". Според източници от Съединените щати и Русия темата на разговорите в Истанбул са двустранните отношения, а не войната..

публикувано на 27.02.25 в 15:10
Д-р Димитър Бакалов

МБАЛ-Пазарджик с кампания в училищата за вредите от вейповете и енергийните напитки

Медици от Пазарджик алармират, че все повече ученици комбинират употребата на аналози на вейп с енергийни напитки и медикаменти .  Социалните мрежи ги атакуват с реклами, които от една страна провокират любопитството им, а от друга им създава..

публикувано на 27.02.25 в 15:07

ЕК: Водим конструктивен диалог с България за плащанията по ПВУ

Европейската комисия се надява още тази година да има положително решение поне за част от плащането в размер на 653 милиона евро за България по националния План за възстановяване и устойчивост. Това заяви говорителят на ЕК Мачей Берестецки...

публикувано на 27.02.25 в 14:39