Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Кондов: Няма опит за контролиране на вота в чужбина

Снимка: архив

Рекордният брой  заявления за гласуване в чужбина на фона на лимитирания от Изборния кодекс брой на секциите в държавите извън Европейския съюз - до 35, е  един от проблемите, много коментирани по време на приключващата предизборна кампания. 

Според неофициална данни на Министерството на външните работи в Съединените щати живеят над 300 хиляди българи.  Броят на подадените заявления за участие във вота е 4 336 . За сравнение -  през 2017-а заявленията са били 2645.

„До урните могат да отидат и хора с изтекли български документи за самоличност след 13 март 2020 година. Ако са (изтекли) преди това, хората трябва да представят документ, че са подали молба за подновяване на личните карти. Но ние сме много благодарни на местните общности, защото благодарение на тях успяхме да организираме вота тук“, каза пред БНР постоянният секретар на Министерството на външните работи Иван Кондов.

"По закон ЦИК избира членовете на комисиите, които са предложени от политическите партии. След това - предложените от Министерство външните работи, които ще бъдат представители на министъра на външните работи, и едва тогава се дава възможност на нашите дипломатически и консулски представителства да попълнят незаетите места с представители на местната общност. Получи се може би някакво неразбиране, може би непознаване на закона е и може би това създаде известно напрежение, но така или иначе искам да уточня и да подчертая, че няма нарушение на закона. Разбирам, че някои хора са се оказали изненадани и са очаквали да бъдат назначени пак и не са били назначени, но такъв е законът", коменитра още Кондов.

Той изтъкна, че не вижда някакъв опит за контролиране на вота:

"Само 490 човека са представители на политическите партии и те също са представители от местните общности. Това не са хора, които идват от България. Това са хора от местните общности, които по някаква по някакъв начин са станали представители на тези партии, но де факто те не са основната част от секционните избирателни комисии. В избирателните  комисии има и представител на министъра на външните работи, ще има и застъпници, така че аз нямам никакво съмнение, че ще бъдат абсолютно честни избори тези, които организираме в чужбина. Само един човек в комисия е представител на министъра на външните работи. Този човек все пак донася бюлетините, изборните книжа и след това има ангажимента да ги прибере", поясни Кондов.

"По принцип наистина това е един безпрецедентен момент, в който ние организираме избори, а същевременно броят на избирателните секции в чужбина е рекордно висок - 465. Като на предишните избори са били 371, с близо 100 секции по-малко, така че координацията и организацията на това ни постави пред доста предизвикателства. Мисля, че сме се подготвили навсякъде. В много държави има ограничения -  като (например) за придвижване, вечерни часове, където нашите представителства са принудени да издават специални удостоверения или пък с местните власти да работят, за да получат нашите съграждани такива удостоверения. В Съединените Щати няма ограничения и сънародниците ни могат да се придвижват свободно", обясни още Кондов.

На въпрос как трябва да реагират  избирателите, които отишли на мястото за гласуване се съмняват че нещо нередно се случва, че им е нарушенио на правото на вот или пък виждат агитация пред местата за гласуване, постоянният секретар на Министерството на външните работи в САЩ Иван Кондов разясни в "Преди всички":

"Те могат веднага съгласно закона да се обърнат към Централната избирателна комисия. Фактически могат да подадат жалба към ЦИК като тя може да бъде подадена по електронен път или чрез ръководителя на дипломатическо или консулско представителство, който е длъжен веднага да я изпрати в ЦИК. ЦИК се произнася незабавно до един час от постъпване на жалбата и преди края на изборния ден. Решението се обявява незабавно и не подлежи на обжалване. Ако това се случи след изборния ден ЦИК отново трябва да реагира, но този път вече е в рамките на 24 часа".

Още по темата чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата разследва смъртта на 16-годишното момче, паднало с тротинетка в Плевен

Прокуратурата в Плевен започна досъдебно производство за смъртта на 16-годишно момче след падане от електрическа тротинетка. 16-годишното момче пада от тротинетката на 27-ми август около 20.40 в квартал "Дружба". С тежка черепно-мозъчна травма и с опасност за живота е настанено за лечение в Университетската болница "Д-р Георги Странски"...

публикувано на 30.08.24 в 08:55

Синдикатът на българските нефтохимици с дарителска акция за библиотеки

Синдикатът на българските нефтохимици започва поредната си благотворителна инициатива за дарения на книги попълване на читалищни и училищни библиотеки с нови издания. До 22 септември в различни градове в страната ще работят по график събирателни пунктове, които ще приемат книжни дарения от граждани на детска, юношеска, художествена и..

публикувано на 30.08.24 в 08:45

Огнеборци и горски правят голед в района на пожара под рилския Черни връх

Екипи на пожарната и Горско стопанство - Дупница ще направят днес оглед в района на пожара под Черни връх в Рила, за да се установи  дали все още има огнища и саморазгарял се огън по терена. Гасенето на пожара, който възникна миналия четвъртък на 2 300 м. надморска височина в местността Байрямица над село Бистрица, продължи 8 дни. Обхвана над 60..

публикувано на 30.08.24 в 08:26
Огнян Златев

Огнян Златев: Ресорите в ЕК са абсолютен прерогатив на председателя ѝ

Разпределението на т.нар. ресори в ЕК е абсолютен прерогатив на председателя ѝ . Това каза пред БНР Огнян Златев, старши експерт по международни отношения в Генерална дирекция "Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване" на Европейската комисия. Правителството избира номинациите на България за еврокомисар Президентът призова..

публикувано на 30.08.24 в 08:08
Израелски танк на границата на Израел с Ивицата Газа

СЗО: Израел и "Хамас" ще спират периодично сраженията в Ивицата Газа

Израел и "Хамас" ще спират периодично сраженията в Ивицата Газа, за да бъде проведена имунизация срещу полиомиелит на близо 640 хиляди деца в анклава, съобщи Световната здравна организация. В три последователни дни от неделя ще бъде спиран огънят в централната част на палестинската територия от 6,00 ч сутринта до 3 следобед. През следващите..

публикувано на 30.08.24 в 08:03
Виница, Украйна

Взривове в райони на Украйна след руски атаки с дронове

Взривове са чути в няколко района на Украйна тази нощ след руски атаки с дронове, съобщава местна телевизия. Според медията експлозии е имало градовете Суми, Кривой рог и във Виницка област.   От украинската армия съобщиха, че през последното денонощие руснаците са активизирали действията си в района на Купянск в Харковска област и Курахово в..

публикувано на 30.08.24 в 07:53
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов за имотите на Доган: Генезисът е в репликите за обръчите от фирми

Частни отношения, които някой се опитва да върне в публичното пространство и да ги представи като атака срещу политическа личност. Подобни опити има, когато възникне напрежение около скрити икономически връзки . Този коментар направи в интервю за БНР Руслан Стефанов, главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията, във връзка със..

публикувано на 30.08.24 в 07:49