Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Турция: 35 секции за вота на 4 април, не се очакват „изборни екскурзии“

Предизборна агитация в Авджълар, Истанбул.
Снимка: Тоня Димитрова

За разлика от други избори този път не се очакват така наречените изборни екскурзии от Турция за деня на вота. А очакванията са пред 35-те секции в страната да има дълги опашки от чакащи да гласуват. В Истанбул са отворени 7 избирателни секции за вота в неделя, предава пратеникът в града на БНР Тоня Димитрова.

Наричат го „Малката България“ - квартал Авджълар в Истанбул е оживен в петъчния ден - по улиците е пълно с хора. Но в 7 часа магазините и кафенетата ще затворят, а животът ще замре за уикенда, когато влиза в сила и полицейски час.

540 са попълнените декларации онлайн за секцията в Авджълар.

За организирането на вота помага Хюлия Алтън. Тя работи за община Авджълар, пристигнала е в Турция преди 30 години от Шумен:

„Същата организация, която сме я правили преди години, същата е пак. Само сега в момента какво има - маски има, дезинфектанти има, трябва температурата да се мери“.

На предишните парламентарни избори всички трябваше да попълват декларациите си пред членове на СИК, сега процесът е улеснен.

„Тези, които бяха попълнили декларации по електронен, имената им ще са по листите и по-бързо ще гласуват, но тези, които на място ще попълват декларация – сигурно ще има опашки“, смята Алтън.

Дълги опашки пред урните се очакват и в Бурса, Измир и особено Чорлу, където в две от секциите подадените онлайн декларации са по близо 2 000. 

„И сега не се вдигат автобуси да ходят до България да гласуват – сега тази година има две вероятности – или хората поради тази пандемия няма да искат да излязат от вкъщи да гласуват и ще има малко народ, или точно обратното – всички ще искат да излязат от вкъщи. Ще видим в неделя какво ще стане“. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ивелина Вълкова: Малките магазинчета са мачкани от веригите

Призивът за бойкот на големите търговски вериги се осъществява с променлив успех на територията на цялата страна.  Кореспондентът на БНР в Ловеч провери дали има клиенти в хипермаркетите.  Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги във Велико Търново По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол Цялата аткета може да чуете..

публикувано на 20.02.25 в 17:05
Изглед към сградата на британския парламент.

Британските издания за опитите за сформиране на европейски военен контингент за Украйна

Великобритания и Франция оглавяват опитите за създаване на европейски "мироопазващи сили" от по-малко от 30 000 войници, които да защитават Украйна след евентуално споразумение за прекратяване на огъня с Русия, съобщиха редица британски издания, включително авторитетният "Файненшъл таймс".  Предложението на Обединеното кралство и Франция, изготвено от..

публикувано на 20.02.25 в 16:55

Guardian: Британски фирми са изнасяли самолетни части за Индия, които са достигнали Русия

Британски фирми са сред повече от 100 западни компании, включително аерокосмическия гигант "Боинг", изнасяли самолетни части за Индия, които са достигнали Русия, според данни на митниците, съобщи вестник "Гардиън". Анализът на митниците стига до заключение, че вероятно продукти на стойност над 50 милиона долара са преминали през посредници в..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Подвижна каса ще събира местни данъци и такси по кюстендилските села

Подвижна каса ще събира за поредна година местни данъци и  такси по селата в община Кюстендил, обявиха от администрацията. Това се прави повече от 15 години, за да се улеснят данъкоплатците по места, като им се спестява време, транспортни разходи и др., а Общината постига по-висока събираемост. От кампанията в хазната постъпват обикновено над 20..

публикувано на 20.02.25 в 16:43

Столичната община дава начало на конкурса за главен архитект на София

Столичната община дава начало на конкурсната процедура за избор на нов главен архитект на София. Кандидатите за поста ще имат 14 дни - до 6 март, в които да подадат документите си за участие в конкурса. "Днес обявяваме началото на конкурса за нов главен архитект на София. Търсим професионалист, който разбира града, познава закона и знае как да..

публикувано на 20.02.25 в 16:40
Станислав Балабанов

Балабанов: Правителството ще съществува, докато изпълнява условията от коалиционното споразумение

Това правителство ще съществува, докато изпълнява условията от коалиционното споразумение и подготвяната управленска програма. Това коментира зам.-председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов по повод думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ГЕРБ ще прави компромиси с исканията на коалиционните си партньори до влизането на страната в еврозоната:..

публикувано на 20.02.25 в 16:30

147 години от освобождението на Русе

С тържествена церемония в Пантеона на възрожденците бяха отбелязани 147 години от освобождението на Русе от османска власт. В Пантеона на възрожденците, където почиват костите на близо 200 герои от борбите на свобода и независимост на България, се събраха днешните политици, общественици и духовници, за да им отдадат почит и да си припомнят..

публикувано на 20.02.25 в 16:28