„Без съмнение ваксинационната кампания в Европейския съюз като цяло ще се ускори през второто тримесечие, и то значително. Ако правителствата на страните членки са в състояние да оползотворят всички ваксини, които ще получат през този период, Евросъюзът ще успее да имунизира 70 процента от пълнолетното си население до края на юни... Трябва да отчетем, че различните страни са купили различни количества от различните ваксини. И тъй като най-голямата част от дозите, които се очакват сега, са от „Пфйзер“/„Байонтех“, страните, заложили в най-голяма степен на тази ваксина, ще са в още по-благоприятна позиция. А онези, които са купили по-големи количества от „АстраЗенека“, например, ще са относително по-необлагодетелствани“.
Това каза пред БНР Якоб Киркегаард от германския фонд „Маршал“.
Според него отделни страни членки няма да могат самостоятелно да блокират или значително да променят ваксинационната стратегия на Европейския съюз, но от друга гледна точка, някои действия на отделни еврочленки могат и играят съществена роля.
„Австрийският канцлер Себастиан Курц направи няколко настоятелни изявления за това как Австрия не е получила полагащият ѝ се дял от ваксините. Освен това заплаши да блокира покупката от страна на Еврокомисията на допълнителни 100 милиона дози от ваксината на „Пфайзер“, ако Австрия не получи повече, отколкото ѝ се полага според числеността на населението ѝ. С това Курц стана доста непопулярен в едва ли не всички останали еврочленки. Някои страни членки получават преференциално от договорените от Еврокомисията допълнителни 10 милиона дози. Това са страни, които наистина са имунизирали относително малка част от гражданите си и са поръчали по-малко от ваксината на „Пфайзер“.
Еврокомисарят Тиери Бретон очаква до началото на лятото Европа да реши проблема с недостига на ваксини срещу коронавируса - с над 50 фабрики, които ще затворят цикъла на производство. Какво ще правим тогава с толкова много дози? Киркегаард отговори в предаването „Събота 150“:
„Ако се реализира стратегията на еврокомисаря Бретон, което подозирам, че има голяма вероятност да стане, Евросъюзът ще се превърне в най-големия производител на ваксини в света и то с голяма преднина пред останалите. Интересите ни диктуват всички по света да получат ваксина - защото това ще направи минимален рискът от появяване на нови мутации на вируса. Затова трябва да осигурим ваксини за света. Очевидно ще има и политически ползи. Ситуацията към момента показва, че Европейският съюз е изнесъл вече десетки милиони дози по света, въпреки че самият той изпитва остър недостиг. Това, по мое мнение, е похвална отдаденост на принципите на свободната търговия и на помощта за другите, дори когато в краткосрочен план с това вредиш на себе си. Успешното увеличаване на производствения капацитет в Евросъюза, и то толкова бързо, се дължи и на факта, че ваксините и съставките за тях се търгуват с останалия свят без ограничения от страна на Европа. Фактът, че Съюзът става най-големият производител, а с това и износител на ваксини, би трябвало да успокои европейците и те да са сигурни, че недостиг на ваксини в Евросъюза вече няма да има“.
По думите на Якоб Киркегаард Еврокомисията е направила стратегическа комуникационна грешка, като се е опитала да скрие факта, че Европейският съюз е вече доста голям износител на ваксини.
„Разбираемо е защо Комисията се държеше така - защото правителствата на страните членки не искаха да признаят, че Съюзът изнася при очевиден недостиг. Но това си беше чисто потулване на фактите. Сега, след като вече всичко е известно, е наистина глупаво Еврокомисията да говори за пропорционалност, реципрочност и всякакви други абстрактни понятия, които са потенциални параметри за ограничаване на износа на ваксини преди всичко за Обединеното кралство, но и за други страни. Глупаво е заяждането с Великобритания, защото тя е дребен производител на ваксини“.
Киркегаард подчерта, че китайците изнасят сериозно количество ваксини, а Русия играе много цинична игра.
„Руснаците са ваксинирали твърде малка част от населението си, но в същото време Путин използва като пропаганден инструмент постиженията на блестящите руски учени и ефективната ваксина, която са създали. Лъсва обаче и проблемът на Русия - че тя няма достатъчно промишлен капацитет и затова няма да бъде в състояние да направи това, което Европейският съюз скоро ще прави - да ваксинира със замах света. В известна степен това се отнася и за Китай. Производственият му капацитет е значително по-голям от руския, но няма да може да се мери с количествата от Евросъюза. За това ще допринесе и фактът, че китайските ваксини са съмнително ефективни - не са тествани толкова колкото западните. И Китай, и Русия към момента се опитват да използват краткосрочен шанс да спечелят влияние с готовността си да изнасят ваксини, въпреки че не са имунизирали собственото си население. Това ще се промени само след 3 месеца, когато ще има значителни излишъци от ваксини в Съединените щати и в Европейския съюз, които до тогава вече ще са ваксинирали едва ли не всичките си граждани“.
Интервюто с Якоб Киркегаард можете да чуете в звуковия файл.
От 1 януари 2025 година влиза в сила нова класификация на икономическите дейности. Тя е утвърдена от председателя на Националния статистически институт и е обнародвана в Държавен вестник. Новата версия ще замени старата от 2008 година, която действа вече 16 години, а статистическите данни, получени на нейна база, ще бъдат сравними на европейско..
Коалиция "БСП-Обединена левица" намира решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна църква за тежък удар по православното християнство в България и застава твърдо зад позицията, че вписването на втора православна църква поставя началото на нов разкол. Това е посочено в позиция на коалицията, разпространена от..
Спорът между Словакия и Украйна за транзита на газ ескалира на фона на нови съобщения от Киев и Москва за продължаващи атаки с дронове. Украинският президент Володимир Зеленски обвини премиера на Словакия Роберт Фицо, че е открил "втори енергиен фронт" срещу Украйна по нареждане на руския президент Владимир Путин. "Заплахите на Фицо да прекъсне..
Заради липсата на ток жители на Троянско се събраха на протест пред офиса на електроразпределителното дружество "Електрохолд", което снабдява района с електроенергия. Четвърто денонощие в Ловешко има населени места без ток заради прекъснати проводници. Възстановено е електроподаването в над 100 населени места, десетки все още нямат ток ЕСО:..
Възстановено е електрозахранването във всички населени места в област Смолян, съобщи заместник областният управител Адриан Петров. Аварийни екипи на електроразпределителното дружество отстраниха днес авариите, оставили без ток селата Богутево и Студенец в община Чепеларе. Проблемите по електропреносната мрежа в Смолянско през последните дни бяха..
Четвърти ден в Габровска област има населени места без ток. Това стана причина десетки жители на Габрово да се събрерат на протест пред сградата на "Енерго-Про". Недоволните блокираха за кратко движението на автомобилите в центъра на града. "Самите ЕРП излизат със становище, че услугата не отговаря на нормативните изисквания. КЕВР знаят за..
Германският министър на външните работи Аналена Бербок изрази безпокойство заради руския "сенчест флот" и призова за допълнителни санкции от страна на ЕС. Тя направи изявлението си, след като Финландия задържа руски кораб по подозрение за целенасочено повреждане на подводен захранващ кабел край бреговете ѝ. "В момента почти всеки месец кораби..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..