Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли трети граничен пункт между България и Северна Македония

Какво се случва с проекта за ГКПП „Клепало"

Пътят към ГКПП "Клепало"
Снимка: Кети Тренчева

Възстановяването на старите пътни връзки между България и Северна Македония е тема, която във всеки удобен момент политиците вадят от над 30-годишните архиви с обещания. Дали задълбочаващата се криза в дипломатическите отношения между двете съседни държави ще замрази надеждите на хората от граничните райони, които са всъщност хиляди разделени семейства? Какво се случва с проекта за ГКПП „Клепало"? 

На територията на благоевградска област има два действащи гранични пунктове между България и Северна Македония - „Златарево“, който беше изпепелен от пожар преди 2 години, и „Станке Лисичково“, който от 25 години чака да бъде разширен с нова сграда

Към момента мечтаните и обещавани гранични пунктове между Струмяни - Берово и Симитли - Пехчево са нереализирани. Първият има по-голям шанс, защото 30 километра от пътя е основно рехабилитиран, като остават само 7 километра до границата. Там, от македонска страна, има изградени сгради за митнически и граничен контрол, които пустеят от преди повече от 20 години. От българска страна няма нищо, освен проектна готовност.

Докато хората от Струмяни очакват това да се случи някога, планинските селца покрай пътя съвсем се обезлюдиха. И следва въпросът дали изобщо си струва? Каква е икономическата и политическа изгода? 

Секретарят на Община Струмяни Иван Секулов коментира пред БНР:

"Поне от 40 години се говори за ГКПП "Клепало". Преди около 30 години започнаха да се предприемат действия - тогава беше изградена сградата на Митницата от страна на Северна Македония, над Берово, и така си остана".

Той обясни, че 30-километровата отсечка към границата е била рехабилитирана в рамките на 4-5 месеца, а за оставащите 7 километра става дума за ново строителство, при което процедурите са различни и много по-дълги. 

"По информацията, която имам, късната есен на 2022-2023 година този пункт трябва да започне да функционира", каза Секулов и добави, че добрата инфраструктура ще даде шанс на бизнесите в района.

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин

Путин: Русия избира мишени за нанасяне на удари срещу Украйна

В момента Русия избира мишени за нанасяне на удари срещу Украйна, които могат да включват "центрове за вземане на решения" в Киев. Това заплаши президентът Владимир Путин от Астана, където се провежда среща на Организацията на Договора за колективна сигурност. Масираните атаки срещу украинската енергийна система са "отговорът" на Москва на украинските..

публикувано на 28.11.24 в 18:14

Къде с колко ще поскъпне водата обсъждаха в КЕВР

Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19% в Сливен до поевтиняване с 15% в Добрич, бяха обсъдени в Комисията за енергийно и водно регулиране.  От догодина най-скъпа ще е водата в Разград, Силистра и Шумен - над 6 лв., а най-евтина в Пазарджик - 3 лв. за кубик. Средно за страната обаче..

публикувано на 28.11.24 в 18:09

Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия

„Изключително добре организиран“ шпионски кръг, базиран в Обединеното кралство, е предавал тайни на Русия в продължение на почти три години, съобщи Централният наказателен съд (Олд Бейли) в Лондон по повод на процеса срещу шестимата български граждани по обвинения в шпионаж, като посочи че двама от тях са се признали за виновни. Орлин Русев..

публикувано на 28.11.24 в 18:09
Милена Милотинова

Милена Милотинова: Разширяването на ЕС със Западните Балкани е приоритет на ЕК, но не на всяка цена

Разширяването на ЕС със Западните Балкани е приоритет на Европейската комисия , но не на всяка цена, а по собствени заслуги . Това каза пред БНР журналистката Милена Милотинова, водещ на предаването "Брюксел 1" по телевизия "България Он Ер" / Bulgaria ON AIR/. "Страните кандидатки трябва да изпълнят условията, с които са се съгласили..

публикувано на 28.11.24 в 17:49

В 86 секции в 29 МИР - Хасково ще се прави повторно броене на бюлетини от вота на 27 октомври

В 86 секции в 29 МИР - Хасково ще бъде извършено повторно броене на бюлетини от последните избори за народни представители. Те са сред 1 777-те секции, за които Конституционният съд назначи експертиза по исканията за касиране на изборите от ПП-ДБ, "Възраждане", ИТН, БСП и "Величие".  КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини..

публикувано на 28.11.24 в 17:33
Радостин Василев

Радостин Василев: Твърдо сме вече за избори

Днес видяхме безпомощността на политическата класа. Така лидерът на МЕЧ Радостин Василев коментира провала на седмия опит да бъде избран председател на 51-вото НС. Той намекна за преднамерени действия: "Твърдо сме вече за избори. Този парламент не може да роди нищо. Хората вътре се ненавиждат. Не ги интересува председателя на парламента,..

публикувано на 28.11.24 в 17:07

Депутати от "Демократична България": Няма да подкрепим изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ

Демократична България няма да подкрепи изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ заради различното им гласуване днес, написа депутатът Ивайло Мирчев във Фейсбук: Даниел Лорер е изключен от "Продължаваме промяната" Божанков и Лорер гласуваха съответно "против" и  "въздържал се" за кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента..

публикувано на 28.11.24 в 17:00