Днес се навършват 35 години от аварията в атомната електроцентрала в Чернобил. Украинските власти кандидатстват за статут на защитено място от световното наследство на ЮНЕСКО за района около централата с цел да привличат финансиране и туристи
Районът около изоставената атомна централа е пустош, празни сгради и разруха. Всички сгради в най-близкия град Припят, някога с население от 50 000 души, се нуждаят от ремонт. Преди да кандидатстват в ЮНЕСКО обаче, самата Украйна трябва да включи района в списъка си с историческо и културно наследство, смята украинският министър на културата Олександър Ткаченко. Според него, ако Чернобил получи статут от ЮНЕСКО, ще стане популярна туристическа дестинация и ще носи приходи.
„Важността на Чернобил се простира далеч отвъд границите на Украйна. Защото е важно не само да почетем паметта на загинали, но историята да помни, учените да провеждат изследвания и да туристи да идват на посещение“, коментира той.
Засилен интерес към Припят и околността украинските власти отбелязаха през 2019, когато 120 000 души посетиха района след излъчването на сериала на НВО „Чернобил“.
При експлозията в атомния реактор на 26 април 1986 г. се отделя огромен радиоактивен облак, който достига до почти всички части на Европа. На мястото на инцидента загиват 31 работници, а косвените жертви на радиацията са хиляди.
Би Би Си обаче оповести резултатите от ново изследване, които показват, че децата на родители, изложени на сериозни нива радиация от Чернобил, не наследяват никакви увреждания и нямат генетични изменения.
Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени . Ученици – че се учат много ненужни неща . Къде се чупи образованието? Диян..
Очакваме да се подпише анекс към Националния рамков договор за домашно кислородолечение. Последният ни разговор беше през май 2024 г., уточнени са и амбулаторните процедури, но още не са институционализирани. Това обясни проф. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, в интервю пред БНР. "Разбрах, че от..
Агенцията по заетостта (АЗ) ще обменя информация с ГД ГРАО, НАП и други институции, за да идентифицира обезкуражените лица на пазара на труда. Информацията ще се въвежда в електронен регистър и ще се предприемат действия за връщането към заетост на икономически неактивните на възраст от 16 до 64 години. Социалното министерство публикува за..
Общите условия за достъп и пренос на електрическа енергия са в полза на операторите и не защитават в достатъчна степен интересите на потребителите, смятат клиенти на Електроразпределение Север, които подготвят колективна жалба до Министерството на енергетиката. Този разговор - за правата и задълженията на страните, е отдавнашен, но..
Български бизнес организации искат промени в Закона за насърчаване на инвестициите, който ограничава т.нар. "рискови" капитали от държави, извън Европейския съюз. Законът беше променен в изпълнение на европейска директива, с цел да създаде механизъм за защита на сигурността и обществения ред срещу инвестиции над един млн. евро, идващи от..
Един от петимата български измамници във Великобритания, участвали в източването на повече от 50 милиона паунда социални помощи, настоява да бъде депортиран в България, но британските власти отказват да го изпратят у дома, докато не възстанови откраднатата сума, съобщи "Дейли мейл". 28-годишният Стоян Стоянов беше осъден на четири години..
От днес кипърските пациенти ще плащат повече за над 600 лекарства. Промяната е резултат от влязлата в сила годишна актуализация на цените на лицензираните за употреба в Кипър медикаменти, която се извършва от здравното министерство. Цените на 181 лекарства, които се предоставят в рамките на здравноосигурителната система, се увеличават, като..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..