Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да пристъпим към криптовалутите, но само след собствен анализ

Трансформацията в света на финансите вече е в ход

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво ще се случи с цената на биткойна? Ако формулираме въпроса си позитивно „ще поскъпне ли?“ и потърсим в интернет, задължително ще намерим именно този отговор. И обратното – ако сме скептични и потърсим отговор на въпроса „ще се срине ли биткойнът?“, ще бъдем удивени колко много информация в подкрепа на това твърдение ще намерим. Ето защо търговията с криптовалута трябва да бъде правена със сериозна подготовка и ясно съзнаване на поеманите рискове – с тази уговорка в осмия епизод на подкаста „На всяка цена“ говорим с Александър Захариев от „Криптодеск“ – една от борсите за криптовалути и модерна компания, която има редица проекти, базирани на блокчейн технологиите. 

Захариев съветва всеки сам да прави собствен анализ, ако е решил да пристъпи към търговия с криптовалути, като не е задължително това да е най-популярната биткойн. Редица компании предлагат възможност за инвестиции в подобен актив, като разнообразието от валути е голямо. Важното е да премерим риска и никога да не инвестираме пари, които реално не са наши. „Има хора, които теглят кредити, за да участват в търговията с биткойн. Това не е правилно“, категоричен е експертът. По думите му не можем да живеем с убеждението, че след като в даден момент има толкова сериозен ръст на цената, това ще продължи вечно.  

Криптовалутите и блокчейн технологиите стават все по-важна ниша и редица български компании постигат успехи у нас и в международен мащаб, коментира още предприемачът. Според него липсата на множество регулации в сектора все още позволява на иновативните компании да стъпят бързо на пазара, но е причина част от потребителите все още да са скептични към този сегмент. 

Банките „хвърлят прах“ с множеството си проекти за дигитални валути, коментира още Александър Захариев. Според него направените заявки може да се окажат в по-дългосрочен план, с изключение на Китай, където вече пилотният проект се проверява на практика. От друга страна частните компании развиват изключително много тази пазарна ниша, така че трансформацията в света на финансите вече е в ход. 

Още за инвестициите в криптовалути и разработените пазарни ниши в България може да чуете в интервюто на Марта Младенова с Александър Захариев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15