Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да пристъпим към криптовалутите, но само след собствен анализ

Трансформацията в света на финансите вече е в ход

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво ще се случи с цената на биткойна? Ако формулираме въпроса си позитивно „ще поскъпне ли?“ и потърсим в интернет, задължително ще намерим именно този отговор. И обратното – ако сме скептични и потърсим отговор на въпроса „ще се срине ли биткойнът?“, ще бъдем удивени колко много информация в подкрепа на това твърдение ще намерим. Ето защо търговията с криптовалута трябва да бъде правена със сериозна подготовка и ясно съзнаване на поеманите рискове – с тази уговорка в осмия епизод на подкаста „На всяка цена“ говорим с Александър Захариев от „Криптодеск“ – една от борсите за криптовалути и модерна компания, която има редица проекти, базирани на блокчейн технологиите. 

Захариев съветва всеки сам да прави собствен анализ, ако е решил да пристъпи към търговия с криптовалути, като не е задължително това да е най-популярната биткойн. Редица компании предлагат възможност за инвестиции в подобен актив, като разнообразието от валути е голямо. Важното е да премерим риска и никога да не инвестираме пари, които реално не са наши. „Има хора, които теглят кредити, за да участват в търговията с биткойн. Това не е правилно“, категоричен е експертът. По думите му не можем да живеем с убеждението, че след като в даден момент има толкова сериозен ръст на цената, това ще продължи вечно.  

Криптовалутите и блокчейн технологиите стават все по-важна ниша и редица български компании постигат успехи у нас и в международен мащаб, коментира още предприемачът. Според него липсата на множество регулации в сектора все още позволява на иновативните компании да стъпят бързо на пазара, но е причина част от потребителите все още да са скептични към този сегмент. 

Банките „хвърлят прах“ с множеството си проекти за дигитални валути, коментира още Александър Захариев. Според него направените заявки може да се окажат в по-дългосрочен план, с изключение на Китай, където вече пилотният проект се проверява на практика. От друга страна частните компании развиват изключително много тази пазарна ниша, така че трансформацията в света на финансите вече е в ход. 

Още за инвестициите в криптовалути и разработените пазарни ниши в България може да чуете в интервюто на Марта Младенова с Александър Захариев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 минути. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37