Седма в поредицата по азбучен ред е перкусионистката Сара Чакърова. Отговорите й можете да чуете в звуковия файл.
***
Сара Чакърова е родена през 2003 г. в София, в семейство на уважавани музиканти. От 6-годишна учи в НМУ „Любомир Пипков“, в класа по ударни инструменти на Мария Палиева.
Лауреат е на призови награди от национални и международни конкурси: "Светослав Обретенов" в Провадия (2012), "Wiener Klang" - Австрия (2012),”Magic” - Бургас (2013 и 2017), "Свирел" – Словения (2014), Международния перкусионен конкурс – Тимишоара, Румъния (2014), „Млади виртуози“ - София (2015), Italy Percussion competition - Монтебело (2015), International Youth percussion Competition - Белгия (2017), “Музиката и Земята” - София (2020). Носителка е на много международни награди и като член на перкусионен ансамбъл Paliev's Sparkles.
Изявява се на престижни сцени като Карнеги Хол в Ню Йорк, зала „България“, Първо студио на БНР, Националния дворец на културата и др. Свири като солистка на Софийската филхармония, камерния ансамбъл “Софийски солисти”, Младежка филхармония София, Симфониета „София“, ClassicArt квартет и др.
Участва в майсторски класове на Дейвид Фрийдман, Емануел Сежурне, Майкъл Бърит, Жан-Батист Льоклер, Мартин Грубингер, Гордън Стаут, Ерико Даймо, Алексей Герасимес, Татяна Колева, Свет Стоянов, Василена Серафимова, Виви Василева.
През 2017 г. e приета в Университета за музика и сценични изкуства в Грац, Австрия, по програмата за високо надарени студенти в класа на проф. Улрике Щадлер, а oт 2018 г. продължава в подготвителния курс на Университета.
От 2005 г. e в състава на вокалната група „Бон-Бон“ и участва в многобройни концерти, телевизионни предавания, студийни записи и благотворителни инициативи. Българската Коледа; Autism Speaks“; “Hope for Haiti” и в най-мащабния благотворителен проект на UNICEF - #imagine, за по-добър живот на децата по света. През 2019 г. е най-младата сред петте номинирани за Наградата за полет в изкуството „Стоян Камбарев“.
Чуйте в звуковия файл как Сара Чакърова отговори на 10-те въпроса на "Алегро виваче".
***
Очаквайте и останалите номинирани за "Млад музикант на годината 2020" в лексикона на "Алегро виваче" - в 11 поредни вторника след 21:10 часа.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..