Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разпети петък припомня страданията и кръстната смърт на Христос

Снимка: БГНЕС, архив

Днес е Разпети петък за православното вероизповедание. Това е денят, който припомня за страданията и кръстната смърт на Иисус Христос. В този ден от Страстната седмица се спазва строг пост - без храна и без вода.

Скръбните богослужения в най-тъжния ден от годината за православните християни проследяват издаването на присъдата, разпятието и погребението на Божия син, приел върху себе си греховете на цялото човечество.

В днешния ден не се служат литургии, а се провеждат Царските часове - онези моменти в богослужението, в които текстовете на Евангелието се препрочитат отначало докрай, свързани с последните земни събития от живота на Христос, неговото мъчение, кръстна смърт и възкресение. В края на тези Царски часове се отслужва вечернята, а в края на вечернята се изнася плащеницата, на която е изобразено тялото на Христос и която символизира неговото полагане в гроба. 

Врачанският митрополит Григорий обясни: 

„През целия ден камбаните на храмовете бият траурно. Това е най-скръбният, но и най-спасителният ден, в който си спомняме за това, което беше извършено с нашия Господ и Спасител. Той беше предаден, осъден, линчуван, подиграван, хулен и по пътя към Голгота носеше тежкия си кръст. Там, на Голгота, беше разпнат между двама разбойници, като злодей. Там, на кръста, предаде душата си, за да се извърши Спасението на човешкия род. Той проля кръвта си на кръста заради всички нас и затова този ден е ден за размисъл“.

Вечерта във всички православни храмове в страната се отслужва Опело Христово.

На Разпети петък в храмовете се изнася за поклонение Светата Плащеница, която е символ на положения в гроб Спасител. 

Привечер край Плащеницата се извършва „Опело Христово“, с което се извършва символичното погребение на символичното Христово тяло. 

В обновения храм на Троянския манастир „Успение Богородично“ от 8.00 часа ще бъде отслужена вечерня с изнасяне на светата плащеница, а от 19.00 часа - „Опело Христово“. Йеромонах Стефан уточни, че през целия ден миряните могат да се поклонят пред светата плащеница.

„Това е денят, в който символично опяваме и погребваме символичното тяло Христово, което е в светата плащеница. Минаването под светата плащеница е всъщност именно това поклонение пред плащеницата, падане на колене, осъзнаване на личната греховност пред Бога, умирането за греха и възкръсването за нов живот. Това е смисълът на преминаването под светата плащеница“. 

Вярващите в София спазват противоепидемичните мерки като дистанция и носене на маски, провери репортер на БНР. 

Десетки кюстендилци, сред които и деца, влязоха в централния храм „Успение Богородично“ в Кюстендил и минаха под Христовата плащаница при пълно спазване на противоепидемичните мерки. Плащаницата  остана до следобеда на средата на храма, поставена  на специално аранжирана по канона  маса. Сред тях беше и възрастна кюстендилка, изкарала Covid-19 в болница. Тя е изкарала и 10-дневната карантина , а днес за пръв път излиза от дома, където с коронавирус е 94-годишната ѝ майка.

„Днес посещенията бяха повече. Хората спазваха дистанция, с маски влизаха. С всеки изминат ден хората  все повече и повече се отправят към вярване, към нещо добро да се случва, Господ да помага. Вярата крепи повече, все повече и повече хората“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общината и училището в Трекляно се отопляват на дърва

Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова. Тази сутрин в Общината са измерени минус 13 градуса.  Досега Общината в Трекляно и местното училище,..

публикувано на 20.02.25 в 15:18

Изсичането на стари дървета – обезлесяване или по-сигурна градска среда?

Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините.  Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..

публикувано на 20.02.25 в 15:08
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Хранителни продукти за настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44