Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документален разказ разгръща военната история на „триъгълника на смъртта“

Снимка: БГНЕС

Предстои да излезе книгата "53-ти мотострелкови полк и гарнизон Средец“ - документален разказ за военната служба в т.нар. „триъгълник на смъртта“ в югоизточната част на България. Книгата се издава с подкрепата на Община Средец и е посветена на 70-годишнината от създаването на полка.

Авторът - майор Божидар Камалиев, е избрал документалния подход, за да популяризира мащабната по думите му история на полка и гарнизона. Младите хора трябва да знаят и помнят какво е било, вярва той.

В книгата се опитвам да се върна в годините, когато военната професия беше съдба, сподели той в предаването „Преди всички“ на БНР.

„Тази книга е книга за паметта, няма претенции да е изчерпателна в документалната си част, но със сигурност в съдържанието няма подмяна на факти и събития.“

Снимка: Община Елхово

Това бяха най-подготвените войски. Триъгълникът се образува между гарнизоните Звездец, Грудово (днес Средец - бел. ред.) и Елхово“, разказа майор Камалиев.

За войниците това бяха най-тежките гарнизони, службата беше истинска. Всичко се изпълняваше реално, постоянна бойна готовност – 24 часа в денонощието ние бяхме на разположение.“

Редакторът на изданието Станимир Димитров посочи, че е подходил към темата със скептицизъм, мислейки, че ще се срещне с нещо скучно. Оказало се, че е „изключително увлекателен разказ, богато орнаментиран със снимков материал, изпъстрен с интересни, любопитни случки“.

Тази книга може да те накара да забравиш, че четеш и започваш да виждаш онова, което се случва, коментира той. „Тя има атмосфера, макар че езикът не е разточителен.“

Снимка: БГНЕС

Самият Димитров също е служил в този район, но признава, че от книгата е научил много и за вече забравени ценности. „Забелязах как е уловен духът на самата служба.“

Условията бяха максимално близки до бойните. Не става въпрос за симулация, а за отговорна, тежка подготовка на войниците, които трябва да пазят родината“, подчерта още редакторът на документалната книга.

След закриването на гарнизоните поделенията останали безстопанствени и сега не може да се разпознае нищо от това, което е било, всичко е разрушено, изтъкна Станимир Димитров.

„Не просто носталгия, а си е трагедия това, което се случи после. Ние искаме нашите младежи да израстват в дух на ценности, морал, уважение и почит към традицията, а нямаме какво да им покажем. Военната служба все по-често остава като фолклор, легенда, а всъщност… имаше я българската армия, действаща беше.“

Повече ще научите от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33