Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хелия Иванова: Съвременното общество е изкушено от различни неща, но идеалите не са изгубени

Снимка: БГНЕС

Във времена на разделение и изгубени идеали имаме изключително силна нужда от военно-патриотично възпитание, което да повиши духа на нацията и да изгради чувство за национална значимост. В това е убедена Хелия Иванова, един от авторите на книгата „Военно-патриотичното възпитание на гражданите в съвременни условия“.

Хелия Иванова

Самото обучение трябва да започва още от семейството в ранна детска възраст, смята Иванова.

Съавтор на книгата е подполк. Петко Петков, главен асистент във Военната академия.

Подобна книга не е издавана от 1970 година, уточни Хелия Иванова. Затова и събирането на материали по темата било трудно. Тя е направила емпирично изследване - анкета, в която са се включили 100 души от различни населени места у нас.

Снимки: БГНЕС

В по-старите времена децата от 7-годишна възраст са били обучавани на военни игри, през Средновековието пък подрастващите през танци са пресъздавали бойни действия. Сега това се случва например в грузинския фолклор, обясни Иванова.

В Русия си имат специален закон за военно-патриотичното възпитание, даде друг пример Хелия Иванова. От 20 години тя се занимава с изучаване на фолклора,  а магистратурата й е посветена на стратегическото ръководство на сигурността и отбраната.

Съвременното общество е изкушено от най-различни неща, но идеалите не са напълно изгубени, вярва тя.

Много се завръщаме към фолклора, който е много близо до патриотичното възпитание. Няма човек, който като чуе гайда или като види българско знаме, да не му трупне сърцето. Но според нас трябва да има целенасочени действия.“

Историческа възстановка, организирана от дружество „Традиция“  Снимка: БГНЕС

Има 42 регистрирани военно-патриотични организации и съюзи, от тях 21 са активно действащи, поясни авторката.

Преди време някои хора са имали жестоката участ да бранят родината с оръжие. Днешните поколения трябва да работят с мисъл за просперитета на България, да я носят и да я обичат в сърцето си“, обобщи тя.

Снимка: БНР

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01