Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефания Георгиева: Съвременният танц не се побира в рамка

„Често пускам танцьорите да се освободят напълно. Давам им различни задачи – много ми се иска да си отпуснат въображението, да забравят за техниката, която седи в телата им и понякога ги „закопчава“, блокира.“

„Хубавото при съвременния танц е, че имаш свободата да се изразяваш по начин, който ти идва отвътре. Има огромно пространство, което можеш да използваш и да приложиш всички натрупани знания досега, както и да експериментираш с нови неща.“ Това казва хореографът Стефания Георгиева. 

Съвременният танц не се ограничава само в техниката на балета, на стрийт танците или на други видове танци, а музиката може да е всякаква – дори липса на такава или просто тишина. Може да е класическа или съвременни мотиви, зависи какво те вдъхновява, обяснява Стефания в предаването „Изотопия“. 

Нейната платформа и личен проект за съвременен съвременен танц е „Атом Театър“. Тялото и архитектурата винаги са били интересни за Стефания като комбинация.

„Да изкарам танцьор навън, да изкараш сценичната ситуация в несценично пространство, където хората просто минават, е любопитно, визуално интересно за мен като хореограф“, признава тя.

Сцената си има свои качества – там влизаш в един свят, който контролираш целия. Навън не можеш да контролираш нещата и трябва да се съобразиш с времето, с пространството, с реакцията на хората, да не се разсейваш, разказва Стефания Георгиева, за която да танцуваш навън е повече от смелост, защото не можеш да предвидиш какво ще се случи.

През танца и хореографията Стефания Георгиева изразява различни свои преживявания и идеи. Последното й представление е върху разказ на Хорхе Букай, в който се е припознала.

Съвременния танц не можеш да го вкараш в някаква рамка, убедена е Стефания.

Тя се занимава с изкуство от дете – има опит с бойните изкуства, рисуването, актьорското майсторство. Движенията и танца открива в НАТФИЗ.

Открих, че движението може да изразява идеите ми, да комбинира всичко, което съм правила и съм учила досега.“

Преди време Стефания и съпругът й Иван-Александър решили да се преместят да живеят на село – в неговото ямболско село Воден. „Аз много обичам природата, уединението, обичам да живея в къща. Тук почувствах мястото като свой дом. Прекрасно е. Всеки да си го причини, който може - просто да отива на село“, сподели тя пред БНР.

В селото има много деца и младежи, на които им се танцува.

„Опитвам се да ги отпусна - да танцуват така, сякаш са сами в полето. Търся техния начин на движение, как да ги направя уверени в телата им, да обичат телата си, да не се притесняват.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Архив - Стефания Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20