Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на артистите в България отбелязва 100-годишен юбилей

Снимка: Съюз на артистите в България

„100 години мисия“ - така е озаглавена изложбата, посветена на вековния юбилей на Съюза на артистите в България. Официалното ѝ откриване предстои в късния следобед в 17:00 часа, в градинката на „Кристал“ в столицата. Изложбата представя архивни фотографии на моменти и личности.

Документалната изложба е традиционна за всяка годишнина на Съюза на артистите в България. Различното сега е, че той навършва достолепните 100 години.

Фотографската изложба в градинката на „Кристал“ ще представи едни от най-значимите моменти и личности, свързани с историята на организацията, каза за БНР председателят на САБ Христо Мутафчиев.

"100 години са много сериозна история за живота на една организация като нашата - Съюза на артистите в България. 100 години това означава организация, която е запазила своят цялост, своята безкомпромисност по отношение решаването на проблемите на гилдията и всеобхватна защита на всички наши членове и на хората, които имат проблеми, свързани с трудово-правни въпроси, с личния им живот, с частни проблеми, проблеми с институциите".

Общо изложбените пана са 28, в 14 от тях ще бъдат показани всички председатели на артистичния съюз от 1921 г. до момента. В останалите са представени автентични документи, издания на специализирани вестници, носители на наградата „Икар“ и други. Куратор на изложбата е Тинка Николова:

"Достигнахме до решение да представим всички председатели до момента, които са били от самото му създаване през 1921 година до днес включително, защото не всички колеги познават, особено по-младото поколение, кой е бил начело на съюза. Това са едни много големи театрални личности, които са дали не само част от себе си за Съюза, но изобщо за театъра, за неговото основаване, за неговия просперитет". 

Всеки от председателите на Съюза оставя своя отпечатък, но следвайки основната мисия.

"Това, което мога да отчета като успех за всички години, през които аз съм работил като председател на Съюза на артистите, е това, че досега не сме имали нито един проблем нерешен, свързан с живота или работата на наш колега. Освен всичко останало създаването на здравен и социален фонд към нашата организация. И двата фонда работят изключително добре и подпомагат колегите ни. Не на последно място превръщането на Съюза на артистите в България в изключително авторитетна организация, с която всички институции в България, имайки допир до нашата дейност, се съобразяват", допълни Христо Мутафчиев. 

В експозицията са използвани архивни кадри от Съюза на артистите в България, държавната агенция „Архиви“ и Народен театър „Иван Вазов“.

Изложбата ще остане в градината на „Кристал“ до 24-ти май. Тя се провежда със съдействието на Столична община.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29