Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво направиха и не направиха служебните кабинети на България

Президентът Румен Радев представи структурата, състава и приоритетите на служебното правителство
Снимка: БГНЕС

От вчера е факт шестото служебно правителство на България от демократичните промени насам. Негов премиер ще е досегашният секретар по сигурност и отбрана на президента - Стефан Янев. Той беше министър и в предишния служебен кабинет, назначен от Румен Радев.

Обръщаме поглед към техните предшественици - какво направиха и не направиха служебните кабинети на България и как се разви съдбата на техните премиери.

По правило служебните кабинети идват след криза. Затова винаги се намират в преса - между големите очаквания и стеснените правомощия. За около 3 месеца те трябва да се справят с организирането на честни избори - основната им задача, но в ситуация, в която загубилите властта ги подозират в манипулации.

Затова и обикновено за министрите, но особено за премиера, се търсят обществено приемливи фигури, които да снемат поне част от натрупаното до момента напрежение.

Въпреки че служебните кабинети нямат право да променя бюджета и данъчната политика, да сключват международни договори и да вземат държавни заеми, първите два са запомнени с мащабни действия. Първият например осъществява 22 приватизационни сделки на стойност 5,3 милиарда стари лева. 

Ренета Инджова    Снимка: БГНЕСПрощъпулникът ни носи и единствената досега жена-премиер. Ренета Инджова поема кормилото на властта  на 17 октомври 1994 г. и управлява до 25 януари следващата година, след което е наследена от Жан Виденов. От управлението тя излиза с висока оценка и с прозвището българската Желязна лейди. Самата тя има самочувствие за свършеното, макар днес да отказва да дава съвети.

Това беше политическият й връх. През 2012-та Инджова е назначена за директор на Националния статистически институт, но само две години е по-късно е освободена от тогавашния премиер Пламен Орешарски. В официалното прессъобщение от Министерския съвет беше записано, че той е изразил признателност за усилията й, но неофициалната версия е, че е отстранена заради открити грешки при преброяване на населението.

Стефан Софиянски   Снимка: Иван Русланов, БНР

С добро беше запомнен и следващият служебен премиер. След падането на Виденов изпълнителната власт пое Стефан Софиянски. Той управлява страната от 12 февруари до 21 май 1997 г., за да я предаде на Иван Костов. На себе си той също дава висока оценка:

В политическата кариера на Софиянски са записани три мандата като кмет на София и един депутатски, но и 4 години съдебни дела до окончателното му оправдаване. Последно за него се чу преди тези избори, когато се оказа в коалиция със Съюза на комунистите. По думите му - станала грешка.

Марин Райков   Снимка: bulgarianembassy-london.org

Двете правителства, съставени от Росен Плевнелиев, не могат да се похвалят с големи постижения. Те идват след протести - първо срещу ГЕРБ, после срещу кабинета "Орешарски". Първото, функционирало от 13 март до 29 май 2013 г., ще се запомни с куриоза - служебният премиер и външен министър Марин Райков се самопредлага и самоназначава за посланик в Лондон, където все още е. Вторият кабинет, държал властта между 6 август и 7 ноември на следващата година, има за премиер конституционалистът проф. Георги Близнашки. Бивш депутат от БСП, сега той е критик на протестите срещу ГЕРБ и ги нарича "опит за държавен преврат" . Отношението към неговото управление не е еднозначно.

проф. Огнян Герджиков

От 27 януари до 4 май 2017 г. служебен премиер беше друг професор - бившият председател на НС от НДСВ Огнян Герджиков. Тогава ревизия започна само тогавашният служебен министър на отбраната Стефан Янев, който провери над 100 обществени поръчки в повереното му ведомство, предаде 45 от тях на прокуратурата и извърши смяна на кадрите във висшия ешелон.

Още тогава беше ясно, че президентът не е получил това, което е искал и ако му се наложи отново да съставя кабинет, ще бъде още по-радикален. Логично премиер стана Стефан Янев. Към него има много очаквания. Мая Манолова вече му е изпратила сигналите от своята комисия.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16