Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Гърдев поставя "Опашката" от Захари Карабашлиев в Плевенския театър

Режисьорът Явор Гърдев
Снимка: Латинка Светозарова

Всяка среща с режисьора Явор Гърдев е едно предизвикателство. Този път удоволствието да се срещнат с неговата най-нова постановка е на плевенчани. В Драматично-кукления театър "Иван Радоев" след броени дни е премиерата на „Опашката“ от Захари Карабашлиев.

Режисьорът Явор Гърдев е поканил талантливи актьори от плевенския театър, както и гост-актьори - Владимир Карамазов, Надя Керанова, Михаил Билалов, Екатерина Стоянова, Бориса Сарафова, Красимира Кузманова – Кокран, Адриан Филипов, Антъни Пенев, Диана Ханджиева, Александър Кънев, Ованес Торосян и  Асен Данков. 

Сценографията и костюмите са създадени от Свила Величкова и Ванина Цандева, а музиката е на Калин Николов.

"Опашката" разказва за известен писател, в разцвета на жизнените и творческите си сили, се поддава на изкушението да влезе в борбата за президентския пост. Междувременно обаче се случва нещо смущаващо, притеснително, странно и необяснимо, което заплашва не само да сложи прът в колелата на политическата му кариера, но и да промени изцяло и необратимо живота и съдбата му. 

"Романът на Захари е много на място, освен че е и на време в този момент. ... Нашето представление, което не се занимава с целия роман, а въпросът е да вземе най-чистата линия на действие и ако може да постигне някакъв образ на квинтесенцията на романа, голямото предизвикателство за нас е как да постигнем сърцевината и да я изразим в друг тип комуникация от белетристичния, защото театърът е различно нещо", обясни Гърдев.

По думите му и романът, и пиесата са много актуални, но тази актуалност е важна с това, че ни въвежда в действителното положение на вътрешния свят на индивида:

"Какво се случва в душата на един човек, приел да участва в тази игра (политиката - б.р.). Това е въпрос ежедневие, това е въпрос за много хора в страната. Идентификацията с него е много директна и това прави романа много ценен".

Режисьорът подчерта, че романът "Опашката" има притчова стойност - вечен сюжет от фаустовски тип - за изкушението, което ти се предлага:

"Важното е, че Захари е успял да направи интерпретация, която да е много съответна на времето, в което живее. Тя е много съвременна. Много е важно как тази притча е пласирана в съвременната чувствителност, защото тя се изразява в най-наболелите за конкретно това общество въпроси".

Главният герой е известен писател, (в ролята блести актьорът Владимир Карамазов), който е изправен пред избора дали да влезе в политиката, да се кандидатира за президент и да промени света, или да остане с любовта на живота си, тъй като двете са несъвместими.

"Ситуацията, която третира темата за президентските избори, се появява в момента на предизборната президентска ситуация в България. Това само усилва ефектът на тази директност, която аз преследвам. Тази притча говори директно. ... Ако трябва да изведа две основни теми, те биха били - темата за изкушението от властта и темата за разликата между нашето декларирано отношение към различието и нашето действително отношение към него", каза пред БНР Явор Гърдев. 

Романът „Опашката“ на Захари Карабашлиев е започнат преди 7 години, но е завършен преди няколко месеца, като още с появата си завладя читателите. 

Дали любовта на главните герои Павел и Невена ще устои на всичко, е главният въпрос в романа. И ако успее, то на цената на какво и как точно. Главният герой – известен писател, (в ролята блести Владимир Карамазов) е изправен пред избора дали да влезе в политиката, да се кандидатира за президент и да промени света, или да остане с любовта на живота си, тъй като двете са несъвместими.

Идеята за опашката, израсла внезапно върху тялото на красивата Невена, се появява преди много време, при разговор със съпругата на Карабашлиев – Вера. След това се развила и цялата история. „Има една приказка „от главата към опашката“, но този роман започна от опашката към главата“, коментира авторът. И добавя, че книгата не е фантасмагорична, тъй като освен опашката, всичко друго е съвсем реалистично. И с разгръщането на тази история се поставят колкото философски, толкова и ежедневни въпроси. Един от тях е имаме ли право да кажем, че сме свободни – това вълнува съзнанието и на главния герой. Той самият пише роман, който се казва „Свобода“ и това го вълнува през цялото време. „Свободни сме били, ала не сме го знаели“ – това е първото изречение, което главният герой търси много дълго време. То се оказва първо и за романа „Опашката“.

Премиерните спектакли на "Опашката" ще са на 22 и 23 май 2021 г. от 19 часа в Плевенския театър "Иван Радоев"

Неотдавна Явор Гърдев постави в Плевенския театър видеоспектакъла „Унизените. Беларус“ от Андрей Курейчик, който получи две номинации за наградите „Икар“ 2021.

Интервюто на Латинка Светозарова с Явор Гърдев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46