„Когато с колегите разсъждавахме по повод нашата годишнина и това с какви събития да я отбележим решихме първоначално да издадем скромна книжка, нарекохме я дори брошура с 40 избрани дарения от всички онези стотици дарения, които са минали през Фонда. Когато започнахме работата по тази книга се оказа, че задачата не е никак лека и лесна. Необходимо ни беше доста време, за да преровим архивите, за да направим нашия избор“, каза за БНР Слава Иванова, изпълнителен директор на Националния фонд „13 века България".
През годините са направени над 80 хиляди дарения в различни области и на различна стойност.
„Има дарения, които са на много висока стойност, има такива, които са скромни, но е важен жестът, важна е целта, с която те са направени, свързани по някакъв начин или с историята, или с художественото наследство на България, българската култура, българската писменост, но разбира се има и такива дарения, които касаят съвсем други сфери от нашия живот, включително здравеопазването, социалната сфера, подпомагани са болнични заведения със закупуване на апаратура и социални заведения през годините и наистина ни беше много трудно да изберем, да подберем онези 40, които да характеризират историята на Фонда“, допълни в предаването „Закуска на тревата" Слава Иванова.
Тя припомни, че през 1934 година в САЩ излиза детско юношески роман от писателят и журналист Моника Шанън по разкази на българския скулптор Атанас Качамаков, който живее в Лос Анджелис.
„Романът е детско-юношески, за възрастта между 10 и 13 години. Разказва се за едно малко момче Добри, което живее в балканско село, далеч отвъд океана. В това малко балканско село момчето живее със своето семейство, описани са типичните патриархални отношения, но най-любопитното е, че това момче е изключително талантливо има желание да стане художник. Прототип на главният герой в книгата е самият Атанас Качамаков. Не случайно по негови разкази за България и за детските му спомени Моника Шанън пише своя роман“.
Една година след издаването на романа той е награден с най-престижната американска награда „Златен медал“ на името на Джон Нюбъри за детско юношеска литература.
Национален фонд „13 века България“ е получил авторските права за книгата, преводът е направен от Мария Донева. Представянето на книгата ще бъде на 1 юни в литературен клуб „Перото“ в НДК, поканени са Н.Пр. посланикът на САЩ Херо Мустафа и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Шрифтът в книгата е предназначен за хора с дислексия. Книгата ще бъде подарена на читалища:
„Това, което ще направим е, след като издадем книгата, след като тя бъде публикувана, да я разпространим не само из българските читалища и училища, но в българските читалища в чужбина“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..