Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за алпиниста Христо Христов, който остана завинаги на 26 години

Христо Христов
Снимка: личен архив

За поредна година се проведе планинска среща в памет на алпиниста Христо Христов на изкуствената стена за катерене при екопътека „Невястата” над параклиса „Св. Пантелеймон” по пътя Смолян - Пампорово.

По стъпките на Христо Христов тръгнаха много деца, организирани от Спортния клуб по алпинизъм в Смолян, носещ неговото име.

През 2004 година Христо Христов изкачи безкислородно връх Еверест. На слизане от върха остана завинаги на 26 години в ледената прегръдка на осемхилядника в Хималаите.

„Не е важен върхът, а пътят, извървян до него“, казваше Христо.

Винаги усмихнат, сърдечен и готов да помогне. Твърде млад, но истински приятел и човек с характер. Горд с родопските си корени, достоен да прослави с името си Смолян.

С много обич и тъга си спомняме за Христо Христов. Той изкачи връх Талай Сагар през 2003 година с Никола Леваков.

"Впечатли ме, че не искаше да се връщаме. Имаше ситуация, в която беше по-разумно да слезем, да починем и да опитаме пак, но той в никакъв случай не искаше да се върнем. Основната причина да стане така, както се получи, е той, защото за нищо на света не искаше да се върнем, откакто бяхме тръгнали. Човек, който не се отказва, който е много силен и добър", разказа за БНР Леваков.

"Алпинизмът е дълъг процес, в който трябва човек да прояви характера си. Не трябва да се поддава на евентуалната победа, на еуфорията от евентуална победа и в същото време на песимистични мисли. Трябва да прояви характера си и с голямо търпение да си свърши работата, както е възможно това при скулптурата". Тези думи на преподавателят му по скулптура проф. Емил Попов припомни Христо Христов в интервю за БНР преди експедицията за Еверест.

Алпинистът тръгна с много обич от родната Родопа планина, която синовно го прегъна и изпрати с гайди и чанове:

"С чанове, по начин, по който искаме да изразим съпричастността си, която чувстваме към него", каза Стамен Гърбелов от Клуб по алпинизъм "Христо Христов".

Никола Леваков сподели, че Христо Христов му е разказвал много за майка си, баба си и приятелката си Юлия, за приятелите си:

"Мечтата му беше да си направи ателие с един негов приятел близо до Пампорово, да си направят нещо като леярна, да правят двамата разни фигури. Искаше с негов приятел да си направят ателие". 

Приятели на Христо Христов построиха параклис в негова памет. Те планират да възстановят семейната му къща в Левочево.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38