Семействата на журналиста дисидент Роман Протасевич и приятелката му София Сапега, които бяха задържани след като самолетът им беше пренасочен към Беларус, изразиха притеснение за тяхната безопасност.
Майката на Протасевич призова международната общност да го спаси.
Във вторник беше разпространен видеозапис на София Сапега, след като властите заявиха, че ще я държат в ареста най-малко два месеца. В него Сапега казва, че редактира канал в Telegram, който публикува лична информация за белоруски полицаи. Възможно е обаче тя да е била принудена да направи това изявление. Каналът "Черна книга на Беларус" през април беше признат от беларуски съд за екстремистки, припомня ТАСС.
В понеделник беларуската държавна телевизия излъчи запис, в който 26-годишният Протасевич се признава за виновен по обвинения за организиране на масови безредици.
Двамата бяха задържани в неделя, след като самолетът им, пътуващ за Вилнюс, беше отклонен да се приземи в Минск.
Западните страни обвиниха Беларус в отвличане на самолета на Ryanair, който беше пренасочен заради предполагаема заплаха от бомба.
На среща в Брюксел лидерите на 27-те държави-членки на ЕС настояха авиокомпаниите от блока да не летят над Беларус и обещаха допълнителни икономически санкции. Редица големи европейски авиолинии вече започнаха да пренасочват полетите си далече от въздушното пространство на Беларус.
Междувременно, американският президент Джо Байдън съобщи, че санкциите на Вашингтон срещу Минск са в ход, но отказа повече подробности. Днес по случая ще заседава Съветът за сигурност на ООН.
Увеличават се обаче опасенията, че Протасевич е подложен на изтезания, съобщава ДПА. Агенцията цитира майка му - Наталия Протасевич, която живее с баща му в изгнание в Полша. Тя твърди, че има ясни доказателства, че върху сина й е упражнено насилие, което се виждало в разпространеното в понеделник видео. Майката на Протасевич подчертава, че не е хирург, но е сигурна, че носът на сина ѝ е счупен, а лявата му буза е подута. Тя смята и, че синът й е гримиран, за да не си личат нараняванията му. Майката е забелязала и белези от душене по врата на Роман. Според нея, той е изтезаван, за да изтръгнат признания от него.
Според Наталия Протасевич, е възможно беларуските власти да злоупотребят с приятелката на сина ѝ, за да го пречупят.
40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..
ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..
Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..