Две неправителствени организации - Българският център за нестопанско право и Българската асоциация на лицата с интелектуални затруднения стартираха онлайн петиция за отмяна на запрещението и заместването му с приетата в целия свят практика на подкрепено взимане на решения от самия човек с увреждане. Двете организации стартират и конкретни инициативи в края на седмицата в 17 града в страната.
Сдружение „Избор“ е неправителствена организация, създадена преди 30 години от родителите на деца с увреждания в Банско. Децата вече са пораснали, поне на години, но продължават да бъдат под запрещение- документ, издаван от съда, вменяващ на родителите отговорността да ги представляват и да взимат решенията за тях. В социалните институции проблемът е още по-жесток, тъй като там никой не пита хората с увреждания какво искат, какво обичат, какъв избор могат да направят за себе си, за средствата си и собствеността си, ако имат такава. Това разбира се води и до злоупотреби.
"Повече от 8 години водим борба за отмяна на запрещението и въвеждането на система от мерки за подкрепа и защита на хората с интелектуални и психически затруднения. Запрещението идва от думата запретен, което означава забранен. Хората, поставени под запрещение на практика са зачеркнати, забранени. Те не могат да взимат никакви решения за себе си", каза за БНР д-р Райна Глушкова, председател на Сдружението и майка на 37-годишният Георги, който е с интелектуални затруднения.
Запрещението е прието със закон през 1949 година у нас. Тази втора „ присъда“ към хората с увреждания продължава да съществува и сега. 12 години, след като България е ратифицирала Конвенцията на ООН, която изисква от държавите в най-кратки срокове всички форми на запрещение да бъдат отменени. И тъй като държавата ни не прави нищо, неправителствени организации стартираха петиция с апел към обществото да ги подкрепи. Алтернатива има и тя е практика от години в другите държави, разработили система от мерки за подкрепа, човешка подкрепа на тези хора:
"Подкрепата е според човека, според увреждането му, дали той ще оперира с различни финанси, дали има нужда от някаква цел, някаква мечта. Всичко това ще го определя неговата подкрепяща среда, което представлява двама или трима души, на които той има пълно доверие и които ще могат да осъществяват неговите желания, мечти и достоен живот", допълни Райна Глушкова.
В края на седмицата, в продължение на три дни, в 17 града в България ще бъдат проведени различни инициативи, които да покажат на хората как унизителното „запрещение“ може да бъде заменено с много по- достойната форма „Подкрепено взимане на решения“, обяснява д-р Глушкова:
"Този форум, който се прави в 17 град на България е да подкрепим петицията за отмяна на запрещението на хората с увреждания и въвеждане на подкрепеното вземане на решение. Един нов способ, който замества това запрещение".
На 29 и 30 май в различни градове на страната ще бъдат поставени портрети на хората с интелектуални затруднения и ще бъдат представени техните мечти.
"Всеки мечтае за нещо различно. Моят син мечтае да свири на тарамбука в оркестър. Друго момче мечтае да стане готвач. Трето момче мечтае да стане футболист. Защо не. Такива съвсем нормални човешки желания. Целта ни е да покажем на обществеността, че ние имаме нужда от нея, защото тя е тази, която ще даде подписите си за махане на запрещението и за да се направи по-достоен живота на нашите деца", подчерта лекарят.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..