Две неправителствени организации - Българският център за нестопанско право и Българската асоциация на лицата с интелектуални затруднения стартираха онлайн петиция за отмяна на запрещението и заместването му с приетата в целия свят практика на подкрепено взимане на решения от самия човек с увреждане. Двете организации стартират и конкретни инициативи в края на седмицата в 17 града в страната.
Сдружение „Избор“ е неправителствена организация, създадена преди 30 години от родителите на деца с увреждания в Банско. Децата вече са пораснали, поне на години, но продължават да бъдат под запрещение- документ, издаван от съда, вменяващ на родителите отговорността да ги представляват и да взимат решенията за тях. В социалните институции проблемът е още по-жесток, тъй като там никой не пита хората с увреждания какво искат, какво обичат, какъв избор могат да направят за себе си, за средствата си и собствеността си, ако имат такава. Това разбира се води и до злоупотреби.
"Повече от 8 години водим борба за отмяна на запрещението и въвеждането на система от мерки за подкрепа и защита на хората с интелектуални и психически затруднения. Запрещението идва от думата запретен, което означава забранен. Хората, поставени под запрещение на практика са зачеркнати, забранени. Те не могат да взимат никакви решения за себе си", каза за БНР д-р Райна Глушкова, председател на Сдружението и майка на 37-годишният Георги, който е с интелектуални затруднения.
Запрещението е прието със закон през 1949 година у нас. Тази втора „ присъда“ към хората с увреждания продължава да съществува и сега. 12 години, след като България е ратифицирала Конвенцията на ООН, която изисква от държавите в най-кратки срокове всички форми на запрещение да бъдат отменени. И тъй като държавата ни не прави нищо, неправителствени организации стартираха петиция с апел към обществото да ги подкрепи. Алтернатива има и тя е практика от години в другите държави, разработили система от мерки за подкрепа, човешка подкрепа на тези хора:
"Подкрепата е според човека, според увреждането му, дали той ще оперира с различни финанси, дали има нужда от някаква цел, някаква мечта. Всичко това ще го определя неговата подкрепяща среда, което представлява двама или трима души, на които той има пълно доверие и които ще могат да осъществяват неговите желания, мечти и достоен живот", допълни Райна Глушкова.
В края на седмицата, в продължение на три дни, в 17 града в България ще бъдат проведени различни инициативи, които да покажат на хората как унизителното „запрещение“ може да бъде заменено с много по- достойната форма „Подкрепено взимане на решения“, обяснява д-р Глушкова:
"Този форум, който се прави в 17 град на България е да подкрепим петицията за отмяна на запрещението на хората с увреждания и въвеждане на подкрепеното вземане на решение. Един нов способ, който замества това запрещение".
На 29 и 30 май в различни градове на страната ще бъдат поставени портрети на хората с интелектуални затруднения и ще бъдат представени техните мечти.
"Всеки мечтае за нещо различно. Моят син мечтае да свири на тарамбука в оркестър. Друго момче мечтае да стане готвач. Трето момче мечтае да стане футболист. Защо не. Такива съвсем нормални човешки желания. Целта ни е да покажем на обществеността, че ние имаме нужда от нея, защото тя е тази, която ще даде подписите си за махане на запрещението и за да се направи по-достоен живота на нашите деца", подчерта лекарят.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..