Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна онлайн петиция за отмяна на запрещението

Снимка: Сдружение „Избор“

Близо 10 години, след като България ратифицира Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания,  страната ни не е отменила унизителната практика на запрещението, под което са поставени  хиляди човешки животи в социалните институции и в семействата, грижещи се за своите близки. Тази нечовешка „присъда“ продължава да съществува в българското законодателство 72 години. 

Две неправителствени организации - Българският център за нестопанско право и Българската асоциация на лицата с интелектуални затруднения стартираха онлайн петиция за отмяна на запрещението и заместването му с приетата в целия свят практика на подкрепено взимане на решения от самия човек с увреждане. Двете организации стартират и конкретни инициативи в края на седмицата в 17 града в страната. 

Снимка:Сдружение „Избор“

Сдружение „Избор“ е неправителствена организация, създадена преди 30 години от родителите на деца с увреждания в Банско. Децата вече са пораснали, поне на години, но продължават да бъдат под запрещение- документ, издаван от съда, вменяващ на родителите отговорността да ги представляват и да взимат решенията за тях. В социалните институции проблемът е още по-жесток, тъй като там никой не пита хората с увреждания какво искат, какво обичат,  какъв избор могат да направят за себе си, за средствата си и собствеността си, ако имат такава. Това разбира се води и до злоупотреби. 

"Повече от 8 години водим борба за отмяна на запрещението и въвеждането на система от мерки за подкрепа и защита на хората с интелектуални и психически затруднения. Запрещението идва от думата запретен, което означава забранен. Хората, поставени под запрещение на практика са зачеркнати, забранени. Те не могат да взимат никакви решения за себе си", каза за БНР д-р Райна Глушкова, председател на Сдружението и майка на 37-годишният Георги, който е с интелектуални затруднения.

Д-р Райна Глушкова и синът ѝ Георги           Снимка: личен архив

Запрещението е прието със закон през 1949 година у нас. Тази  втора „ присъда“ към хората с увреждания продължава да съществува и сега. 12 години, след като България е ратифицирала Конвенцията на ООН, която изисква от държавите в най-кратки срокове всички форми на запрещение да бъдат отменени. И тъй като държавата ни не прави нищо, неправителствени организации стартираха петиция с апел към обществото да ги подкрепи. Алтернатива има и тя е практика от години в другите държави, разработили система от мерки за подкрепа, човешка подкрепа на тези хора:

"Подкрепата е според човека, според увреждането му, дали той ще оперира с различни финанси, дали има нужда от някаква цел, някаква мечта. Всичко това ще го определя неговата подкрепяща среда, което представлява двама или трима души, на които той има пълно доверие и които ще могат да осъществяват неговите желания, мечти и достоен живот", допълни Райна Глушкова.

В края на седмицата, в продължение на три дни, в 17 града в България ще бъдат проведени различни инициативи, които да покажат на хората как унизителното „запрещение“ може да бъде заменено с много по- достойната форма „Подкрепено взимане на решения“, обяснява д-р Глушкова: 

"Този форум, който се прави в 17 град на България е да подкрепим петицията за отмяна на запрещението на хората с увреждания и въвеждане на подкрепеното вземане на решение. Един нов способ, който замества това запрещение".

Снимка: Сдружение „Избор“

На 29 и 30 май в различни градове на страната ще бъдат поставени портрети на хората с интелектуални затруднения и ще бъдат представени техните мечти.

"Всеки мечтае за нещо различно. Моят син мечтае да свири на тарамбука в оркестър. Друго момче мечтае да стане готвач. Трето момче мечтае да стане футболист. Защо не. Такива съвсем нормални човешки желания. Целта ни е да покажем на обществеността, че ние имаме нужда от нея, защото тя е тази, която ще даде подписите си за махане на запрещението и за да се направи по-достоен живота на нашите деца", подчерта лекарят.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59