Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мозъкът е кота нула - когато се грижим за него, се грижим и за всичко останало

Книгата на Санджай Гупта „Будният ум - как да развиваме ума си на всяка възраст“ оборва митове и дава съвети

Снимка: Pixabay

Книгата „Будният ум - как да развиваме ума си на всяка възраст“ на неврохирурга Санджай Гупта съветва как да се борим за мозъка всеки ден.

Факт е, че живеем доста по-дълго от предците ни, но това, което авторът съветва, е да живеем по-пълноценно през тези години, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Вида Делчева от издателство „Обсидиан“, което представя заглавието на книжния пазар.

Има много грешни схващания за функционирането на мозъка, които са оборени от науката през последните десетилетия, посочи тя.

„Има много грешни схващания - като това, че се раждаме с всички нервни клетки в мозъка си и през целия ни живот те могат единствено да умират. Всъщност, съществува т.нар. неврогенеза – хората буквално във всякаква възраст могат да си създават нови нервни клетки и го правят. Съществува и невропластичността, доказана напълно при хората: възможността да променяме връзките в мозъка си, в положителен и в отрицателен план.“

Санджай Гупта твърди, че някои процеси са обратими, въпреки вредните за мозъка фактори, които му влияят.

„Той дава пет стълба на мозъчното здраве, пет неща, които всеки човек, когато прави, независимо от възрастта си, развива своя мозък, поддържа го буден и спомага за изграждане на нови мозъчни клетки. Това са движението, откриването на нови неща и развиването на нови умения – независимо дали говорим за нов език или ново хоби, дори за нещо супер дребно от типа да си мием зъбите с другата ръка в някакъв период. Почивката – не само за тялото, но и за ума, защото стресът уврежда способността ни да учим. Заниманията, които ни освобождават от този стрес и го понижават, помагат на функционирането на мозъка ни. Също така 8-часовият сън – нещо, което не е много популярно напоследък. Това е един от съветите му – когато човек ляга вечер, да няма около себе си никакво онлайн устройство. Това също стресира, то е по-неусетно, то е друг тип стрес“, разказа още Вида Делчева. 

„Казва: мозъкът е кота нула. Когато ние се грижим за мозъка си, всъщност се грижим за всички останали неща и ни показва как да го правим.“

В книгата има глава, посветена на митовете за мозъка. 

„Там се споменава поговорката „Една кръстословица на ден държи доктора далеч от мен“. Той казва – не, кръстословиците не са достатъчни, те са полезни, но за да поддържаме мозъка си, трябва да правим много други неща, да му даваме разнообразни задачи.“

Принципът на паметта е – използваш или губиш, затова трябва да упражняваме паметта си непрекъснато, твърди още д-р Санджай Гупта.

Една от посоките в книгата са и различните разстройства на паметта и когнитивните дисфункции, най-популярна сред които е болестта на Алцхаймер. Гупта оспорва тезата, че деменцията е неизбежна с възрастта. Според него въпреки генетичните фактори, най-важен остава начинът на живот. Той предлага 12-седмична програма, с която постепенно да пренастроим живота си така, че да се елиминират рисковете.

Има много начини да спрем да използваме мозъка си, пояснява още авторът.

„Да изпаднем в някаква дълбока депресия, да спрем да проявяваме усилие да се развиваме, да спрем да общуваме, да спрем да се движим, защото сме решили, че вече сме прекалено възрастни. Цялата тази инертност нарушава функционирането на мозъка и е врата за всякакви видове заболявания“, отбеляза Вида Делчева.

Относно подхранването на мозъка с правилните храни Гупта препоръчва да се консумират повече риба, ядки, семена, зехтин.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

Доктор Санджай Гупта е неврохирург, главен медицински кореспондент на CNN и носител на многобройни награди за уникалните си репортажи от всички горещи точки по света, където има войни, природни бедствия и епидемии. Той е автор на бестселъри, по които са направени документални филми, преподавател и член на Националната академия по медицина на САЩ. 

Преводът на книгата на български език е на Надежда Розова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16