„Тези, които са пристигнали в Обединеното кралство преди 31 декември 2020 г., трябва да кандидатстват за новия статут на пребиваване. Става въпрос за статут на предзаселване или заселване. По принцип тези, които са пристигнали преди тази дата, могат до голяма степен да запазят досегашните си права. Но онези, които пристигнаха в Обединеното кралство след този преходен период между Обединеното кралство и Европейския съюз, приключил на 1 януари 2021 г., трябва да имат виза, за да работят и учат в Обединеното кралство. Студентите от Румъния или България, които искат да учат тук, трябва да получат студентска виза. По същия начин тези, които искат да работят, трябва да имат работна виза. През изминалия период много европейци осъзнаха, че правата им са се променили, че трябва да предприемат различни мерки, да изготвят различни документи, за да притежават повече права“. Това каза Александра Булат, окръжен съветник в Кембриджшир, Англия, и научен сътрудник в университета в Стратклайд. Работи и за „3-те милиона“ – НПО, която провежда кампании за правата на гражданите на ЕС, живеещи във Великобритания.
След излизането на Обединеното кралство от ЕС, живеещите в страната граждани на други европейски държави се оказаха заплашени да изгубят много от правата си. Интервю с румънската активистка Александра Булат за това как новата ситуация е тласнала тези общности към по-активно организиране и участие в местната политика, и как води до оформяне на нова „европейска“ идентичност.
По думите на Булат преди референдума през 2016 г. много хора са се асоциирали със страната, в която са родени – че са румънци, българи или французи, но след Брекзит много европейци имат европейска идентичност.
„Независимо къде се намираме, правата ни се променят. Всички трябваше да кандидатстваме за нов статут и имахме много въпроси. Сега работя много сред румънската общност. Редица други европейци тук ми казват, че след Брекзит са развили европейска идентичност. За съжаление, да бъдеш европеец не винаги е с много положително значение – специално за онези британци, които са гласували за напускане на ЕС. Те гласуваха и за ограничаване на имиграцията от ЕС. И в известен смисъл вече има повече негативни стереотипи за европейците, за въздействието на европейците върху пазара на труда тук и други неща. Така че за мнозина новата европейска идентичност след Брекзит е начин да се чувстват по-обединени, защото има проблеми, които засягат всички тях. Но от друга страна, да бъдеш „европеец“ е свързано с негативен образ за някои хора и медии във Великобритания“.
Интервюто с Александра Булат и коментар на кореспондента на БНР в Лондон Веселин Паунов по темата за процедурата по издаване на статут на уседналост за европейците, които продължават да живеят на Острова след Брекзит, можете да чуете в звуковия файл.Агенцията за борба с корупцията в Южна Корея задържа президента Юн Сук-йол заради разследване, свързано с обявеното от него началото на декември извънредно положение. Това стана след като следователи и полицаи успяха да проникнат в резиденцията на държавния глава, като преодоляха няколко блокади, включително и такава организирана от негови..
В Обединеното кралство заместник-министърът на финансите Тюлип Сидик, чиято роля включваше справяне с корупцията на британските финансови пазари, подаде оставка след силен натиск във връзка с антикорупционно разследване в Бангладеш. Тюлип Сидик беше включена в разследване миналия месец на твърдения, че семейството й е присвоило около 3,9 милиарда..
Новият френски премиер Франсоа Байру представи политическите си приоритети пред френското Национално събрание с обещание за отстъпки пред опозицията, от която ще зависи дали поредното френско правителство ще се задържи на власт. "Дългът виси като дамоклев меч над страната ни", заяви Байру в речта си за общата политика. Премиерът се ангажира..
Разследващи от Агенцията за борба с корупцията в Южна Корея се опитват отново да арестуват президента Юн Сук-йол. Срещу Юн тече процедура по импийчмънт заради обявеното от него в началото на декември извънредно положение. Това е вторият опит за задържането на държавния глава, след като преди около 10 дни следователите се опитаха да влязат в..
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че евентуално примирие с "Хамас" би било "болезнено" за Израел, но че спасяването на живота на заложниците сега трябва да бъде "основен приоритет". "След много месеци на мъчителни преговори сега споразумението изглежда постижимо“, заяви Шолц, тъй като изглеждаше, че преговорите за примирие в Газа са на прага на пробив..
Парламентарната група “Демокрация, права и свободи” - ДПС ще подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и “Има такъв народ” при гласуването му в Народното събрание като част от формирането на парламентарно мнозинство. Съгласие за това беше постигнато на финалната среща тази вечер в парламента между преговорните екипи на ГЕРБ-СДС,..
Хасково е първата област в страната, която обявява грипна епидемия. Временните противоепидемични мерки влизат в сила от 16 януари и ще важат до 23 януари включително. В област Пазарджик от утре се въвежда филтър в детските градини и учебните заведения. На гражданите се препоръчва носенето на маски, особено на места, където има струпване на хора...
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..