Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нагласите в обществото след нападението над Митко в квартал "Капана" в Пловдив

Полъх надежда за повече човечност в обществените реакции

Подкрепа за Митко, който беше нападнат от собственик на заведение в квартал „Капана“ в Пловдив
Снимка: БГНЕС

„Това, че Митко е добре познат там, позитивно приеман, докато явно съдържателят на заведението е създавал доста проблеми в предишните месеци" е решаващо за тази позитивна обществена подкрепа на по-слабия. Така коментира за БНР Никола Венков от Института по философия и социология при БАН, изследовател на политика на съвместно съществуване на градовете, нападението над Митко от собственик на заведение в квартал "Капана" в Пловдив.

Според него българските институции, вкл.прокуратурата, много внимателно преценяват кой стои от двете страни на даден конфликт, за да решат дали да вземат някакви мерки или не.

"Българското общество е много разнородно, в него има всякакви позиции. Проблемът, е че досега единият краен сегмент беше много видим и гръмък, като така създаваше впечатлението, че това е общественото мнение на всички, докато друг важен сегмент, който трябваше да му се противопостави и имаше тази възможност, си мълчеше". Това събитие има шанс да започне едно движение на този друг сегмент, като този друг сегмент може да започне да изразява мнението си без да се страхува, че ще бъде обвинен, че е част от нещо, което попагандно е представяно като " НПО-та, активисти на Запада", защото това също беше образ, конструиран от крайни националисти, които чрез тези конструкции на страхове обезсилваха всякаква реакция срещу тях, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Никола Венков.

Главният редактор на "Филибелии", Гласът на Столипиново, Абдулсамед Вели, коментира, че за първи път в историята на Пловдив българското общество застава зад някой от квартал "Столипиново".

"Митко не е единственият в квартал "Столипиново" с такова сърце, с такова възпитание, с такава култура, Митко е само една частица, една искра от целия огън. Но те са невидими, защото не се пише за тях. Медиите изобщо не пишат за доброто, а за лошото. Има доста образовани хора, с които трябва да бъдем похвалени, но и те остават в сянка".

По думите му в град Пловдив съществуват хора, които виждат реалността и застават зад правдата, а не зад крайно десните виждания.

"Ако продължава така и занапред да се защитава правдата, говоря за правдата без значение от етническата принадлежност на самия човек повярвайте ми, че тогава ще станем още по-силни, защото и малцинството ще се включи в протестните искания на българите. Те от страх не искат да влязат, за да не се създаде етнически  конфликт". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02