Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НАСА планира две мисии за проучване на Венера до 2030 г.

Бил Нелсън представя мисиите за проучване на Венера, наричана "сестрата на Земята".
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американската космическа агенция отново отправя поглед към Венера след десетилетия, посветени на изследвания на други светове. Новият ръководител на НАСА Бил Нелсън разкри плановете за роботизирани мисии до най-горещата планета в Слънчевата система.

Целта им е да разберат как втората по отдалеченост от Слънцето планета е станала „подобна на ада”, при положение, че притежава редица характеристики, напомнящи тези на Земята.

„Готови сме да обявим две нови мисии по програмата „Дискавъри“ – „Веритас“ (VERITAS) и „Да Винчи плюс“ (DAVINCI+). Целта им е да разберем как Венера се е превърнала в подобен на ада свят, където оловото се топи на повърхността на планетата“, каза Нелсън.

Мисията "Да Винчи плюс" ще анализира плътната и облачна атмосфера на Венера в опит да определи дали там някога е имало океан. Програмата "Веритас" ще проучва геоложката история и ще картографира скалистата повърхност на планетата. Целта е да разбере защо се е развивала по-различно, отколкото Земята.

Всяка от мисиите, планирани за периода 2028-2030 г., ще бъде финансирана с по 500 милиона долара.

Историята на проучванията на Венера от страна на САЩ датира от 1962 г., когато е изпратен космическият апарат „Маринер-2”. Последният американски апарат, изпратен с мисия да изучи планетата, е „Магелан”, изстрелян през 1989 г. с цел подробно картографиране на повърхността на Венера.

Първата снимка на Венера в близък план, направена от мисията Marniner Ten на НАСА в космоса, 5 февруари 1974 г. Ултравиолетов филтър дава възможност да се види облачната атмосфера на Венера, както ще я види човешкото око.

Венера има атмосфера, която съдържа главно въглероден диоксид и малко количество азот. Налягането на повърхността ѝ е огромно – 90 пъти по-високо от това на земното морско равнище или еквивалентно на налягането в земните океани на около 1 км дълбочина.

Атмосферата, богата на CO2, поражда силен парников ефект и повишава температурата на повърхността. В ниските екваториални райони температурата на повърхността достига до 500 °C.

Поради този факт повърхността на Венера, взета като цяло, е по-гореща от тази на Меркурий, независимо от това, че Венера е почти два пъти по-далеч от Слънцето.

Поради конвекцията и топлинната инертност на нейната гъста атмосфера, на Венера температурата не се изменя значително между дневната и нощната страна, въпреки изключително бавното въртене на планетата (по-малко от един оборот за една венерина година).

Средната температура на Венера, по данни на НАСА, е 464 °C. За минималната температура на повърхността се предполага, че е поне 400 °C.

Високите облаци на Венера са съставени предимно от серен диоксид и капки от сярна киселина. Температурата на горните слоеве на атмосферата е около −45 °C.

Венера има бавно ретроградно въртене – по посока на часовниковата стрелка ( ретроградно е движение в посока, противоположна на движението на нещо друго, а в случая на повечето планети от Слънчевата система). Това означава, че тя се върти от изток на запад, вместо от запад на изток, както повечето други основни планети (Плутон и Уран също имат ретроградно въртене).

Интересна подробност за въртенето на Венера е, че то изглежда е в синхрон с положението на Земята, Венера е винаги обърната с една и съща страна към Земята, когато двете планети се намират възможно най-близко по техните орбити.

Венера има два основни „континента“, които са по-високи от заобикалящите ги обширни равнини.

Името на северния континент е Ishtar Terra („Земя на Ищар“) и на него се намира една от най-високите планински вериги – Maxwell Montes („Максуелски планини“), която е приблизително 2 км по-висока от Еверест и носи името на Джеймс Максуел.

В южното полукълбо е по-голямата Aphrodite Terra („Земя на Афродита“), която е голяма приблизително колкото Южна Америка. Между тези континенти има множество широки падини.

Графика, показваща позициите на двата космически апарата STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) и техните орбити по отношение на Земята, Венера, Меркурий и Слънцето - 2016 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Григорова

Свиленски: Григорова е използвана, за да бъде патерица на Борисов в следващия парламент

Ваня Григорова е използвана, за да бъде патерица на Бойко Борисов в бъдещия парламент. Така зам.-председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски коментира думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че в следващия парламент може да има по-различна ситуация заради Ваня Григорова и че тя е реалният победител на изборите в София. Според Свиленски..

публикувано на 26.04.24 в 13:59

Хиляди декари земеделска земя са засегнати от градушката в Чирпанско

В община Чирпан продължава огледът и описването на щетите от вчерашната градушка. Засегнати са хиляди декари земеделски площи със зърнени култури и овощни насаждения. Зетьово е едно от най-пострадалите населени места в община Чирпан. В следобедните часове вчера ледената градушка на два пъти се изсипа над нивите и градините на селото. Днес..

публикувано на 26.04.24 в 13:52

Кабинетът "Главчев" изгасил "два пожара", няма да се отрази на бюджета

Осигуряването на средства по така наречената "украинска помощ" за земеделците и отпускането на пари за предприятието "Мини Марица -изток" няма да доведат до увеличаване на бюджетния дефицит.  В т ова увери в началото на днешното правителствено заседание служебният премиер Димитър Главчев и за дочно разкритикува несвършеното от..

публикувано на 26.04.24 в 13:50
Явор Нотев

Явор Нотев за изборите: Обезверен съм!

49-ото НС ще остане в историята с това безобразно действие и решение, което беше наложено и огласено с гръмкото наименование "поправка на Конституцията" . Това заяви пред БНР Явор Нотев - юрист, бивш депутат от партия "Атака" и зам.-председател на 43-ото Народно събрание. " По друг начин очаквахме да бъде изпълнено със съдържание..

публикувано на 26.04.24 в 13:22

Кметът на Ловеч уволни свой заместник заради липса на подкрепа от БСП

Кметът на Ловеч Страцимир Петков уволни един от заместниците си - Петър Маринов.  Петков поясни, че това е политическо уволнение, тъй като не получава подкрепа от коалиционния партньор БСП, от чиято квота беше назначен Маринов.  Петър Маринов беше назначен за заместник-кмет на общината след коалиционно споразумение между кмета и коалиционните..

публикувано на 26.04.24 в 13:20
Атанас Запрянов

Окончателно депутатите увеличиха заплатите на военните средно с 30%

Увеличение на заплатите на военните от догодина - със специфичен коефициент и в зависимост от заеманата длъжност, одобри окончателно и единодушно Народното събрание. Ръстът на възнагражденията се очаква да е средно с 30%. В края на дебатите служебният министър на отбраната Атанас Запрянов изрази задоволство от подкрепата на парламента...

публикувано на 26.04.24 в 12:55

Въведоха мерки срещу птичия грип в Габровско

В Габровска област въведоха мерки срещу разпространението на птичи грип. Заради усложнената епизоотична ситуация се забранява провеждането на пазари и изложби на птици. В Габровска област няма огнище на птици грип, но здравните власти предприемат превантивни мерки срещу разпространението на заразата. Освен забраната за провеждане на..

публикувано на 26.04.24 в 12:54