Американската космическа агенция отново отправя поглед към Венера след десетилетия, посветени на изследвания на други светове. Новият ръководител на НАСА Бил Нелсън разкри плановете за роботизирани мисии до най-горещата планета в Слънчевата система.
Целта им е да разберат как втората по отдалеченост от Слънцето планета е станала „подобна на ада”, при положение, че притежава редица характеристики, напомнящи тези на Земята.
„Готови сме да обявим две нови мисии по програмата „Дискавъри“ – „Веритас“ (VERITAS) и „Да Винчи плюс“ (DAVINCI+). Целта им е да разберем как Венера се е превърнала в подобен на ада свят, където оловото се топи на повърхността на планетата“, каза Нелсън.
Мисията "Да Винчи плюс" ще анализира плътната и облачна атмосфера на Венера в опит да определи дали там някога е имало океан. Програмата "Веритас" ще проучва геоложката история и ще картографира скалистата повърхност на планетата. Целта е да разбере защо се е развивала по-различно, отколкото Земята.
Всяка от мисиите, планирани за периода 2028-2030 г., ще бъде финансирана с по 500 милиона долара.
Историята на проучванията на Венера от страна на САЩ датира от 1962 г., когато е изпратен космическият апарат „Маринер-2”. Последният американски апарат, изпратен с мисия да изучи планетата, е „Магелан”, изстрелян през 1989 г. с цел подробно картографиране на повърхността на Венера.
Венера има атмосфера, която съдържа главно въглероден диоксид и малко количество азот. Налягането на повърхността ѝ е огромно – 90 пъти по-високо от това на земното морско равнище или еквивалентно на налягането в земните океани на около 1 км дълбочина.
Атмосферата, богата на CO2, поражда силен парников ефект и повишава температурата на повърхността. В ниските екваториални райони температурата на повърхността достига до 500 °C.
Поради този факт повърхността на Венера, взета като цяло, е по-гореща от тази на Меркурий, независимо от това, че Венера е почти два пъти по-далеч от Слънцето.
Поради конвекцията и топлинната инертност на нейната гъста атмосфера, на Венера температурата не се изменя значително между дневната и нощната страна, въпреки изключително бавното въртене на планетата (по-малко от един оборот за една венерина година).
Средната температура на Венера, по данни на НАСА, е 464 °C. За минималната температура на повърхността се предполага, че е поне 400 °C.
Високите облаци на Венера са съставени предимно от серен диоксид и капки от сярна киселина. Температурата на горните слоеве на атмосферата е около −45 °C.
Венера има бавно ретроградно въртене – по посока на часовниковата стрелка ( ретроградно е движение в посока, противоположна на движението на нещо друго, а в случая на повечето планети от Слънчевата система). Това означава, че тя се върти от изток на запад, вместо от запад на изток, както повечето други основни планети (Плутон и Уран също имат ретроградно въртене).
Интересна подробност за въртенето на Венера е, че то изглежда е в синхрон с положението на Земята, Венера е винаги обърната с една и съща страна към Земята, когато двете планети се намират възможно най-близко по техните орбити.
Венера има два основни „континента“, които са по-високи от заобикалящите ги обширни равнини.
Името на северния континент е Ishtar Terra („Земя на Ищар“) и на него се намира една от най-високите планински вериги – Maxwell Montes („Максуелски планини“), която е приблизително 2 км по-висока от Еверест и носи името на Джеймс Максуел.
В южното полукълбо е по-голямата Aphrodite Terra („Земя на Афродита“), която е голяма приблизително колкото Южна Америка. Между тези континенти има множество широки падини.
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..
Сократис Фамелос е новият лидер на гръцката опозиционна партия СИРИЗА. Той обяви, че ще промени приоритетите на политиката на партията. Новият лидер успя на първия тур да получи половината от гласовете. Сократис Фамелос е популярен депутат от лявата партия и бивш министър на енергетиката. Той беше и председател на парламентарната група на..
Неумението на парламентарните играчи да общуват помежду си блокира политическия процес – не просто говорене, а говорене около важни за обществото теми. Това е мнението на политолога Георги Проданов. "Каквито и да са еквилибристики, те показват само едно – абсолютно безсилие пред правилата, които сме приели . Отказът да се..
Лявоцентристкият кандидат Яманду Орси беше обявен за победител на президентските избори в Уругвай, след като победи десноцентристкия си съперник Алваро Делгадо на балотажа, съобщава Ройтерс. Делгадо призна изборната си загуба и поздрави опонента си, който успя да спечели с 49,81% при преброени 99% от подадените гласове. За Делгадо гласуваха..
Товарен самолет, изпълняващ полет по маршрута Германия – Литва, се е разбил днес рано сутринта край литовската столица Вилнюс. Един човек е загинал, а трима други са пострадали, предаде АФП. "Самолетът се е подготвял за кацане на летището и се е разбил на няколко километра от него", съобщиха от пожарната. Жертвата е от 4-членния екипаж.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..