Процесът по възстановяване на повърхностния слой на мрамора се извършва от реставратора Вътко Христов. Цялостното състояние на паметника е добро, но замърсявания от органичен произход - плесени, лишеи, бактерии, гъбички, растения, са се наслагвали по облицовката и върху структурата са се образували тъмни петна, обясни г-н Христов. „Една работа сама те води, след като се започне реставрацията“, каза за БНР Вътко Христов:
„За да те води, трябва да имаш знания, опит. В такъв случай нещата вървят нормално“.
По думите му камъкът, от който е направен паметникът на Свободата, е болен и трябва да се излекува:
„Проникване на мъхове, лишеи, всякакви микроорганизми, само не видях някакво дърво да е израснало, храст в цепнатините. Особено, където има напластяване от сол. Солта е великолепна среда, в която се развиват тези микроорганизми и затова е желателно един мобилен паметник да бъде обезсолен в дестилирана вода, с компреси“, допълни в предаването "Рано в неделя" Христов.
Използва се щадящ природата метод за удължаване живота на културната забележителност.
Паметникът е транспортиран от Одеса, обяснява историкът Стефка Григорова, директор Дирекция „Хуманитарни дейности“ в община Плевен:
„През 1879 година, изграден е със средства на близки, на загинали във втория щурм, монтиран е на централния площад в града, където е до 1954 година, след което паметникът се демонтира и на негово място се издига паметникът на Съветската армия. Паметникът на Свободата е ситуиран на един безличен постамент в жилищния квартал „Мара Денчева“, където престоява невиждан от гражданите на града до 1990 година. Тогава по инициатива на един от общинските съветници е преместен на централно място в градската градина, където минават ежедневно хиляди хора“.
На паметника е отбелязано и името на ателието - „Тузини“:
„Изпипан, това е невероятна работа. Това са романтизъм, неокласицизъм. Това идва още от римската, гръцката скулптура. Това е еманация на това виждане, което е било“, подчерта Вътко Христов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...