Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 годишно дете в Израел откри печатите на цар Соломон

Печатът на Соломом
Снимка: Феня Декало

Има ли връзка между Мадарския конник и печатите на цар Соломон. Има цяла индустрия, която „бълва“ сувенири с печати, уж копия на този на най-мъдрия цар на земята - Соломон, за който се твърди, че е можел да разговаря дори с животните. В сувенирните магазини ги продават „изпод рафта“, защото официално мистиката не се поощрява в страната на трите монотеистки религии. Печатите са амулети за всички житейски ситуации - здраве, плодородие, успехи, бизнес и домашно благополучие.

Не се отличаваха много от червените конци с всякакви сини висулки срещу уроки, които се продават на всеки ъгъл в стария град на Йерусалим.

"Цар Соломон е властвал десет века преди нашета ера и на него се е паднала честта или тежката задача да построи Първия еврейски храм в Йерусалим. Седем години е продължило строителството и заради увеличените данъци на всички жители на огромната империя, насладена от баща му Цар Давид, са избухнали редица въстания. Най-голямото е било с център Дамаск, което е довело до отделяне на земите до Голанските възвишения. Цар Соломон, който не се прославил като войн, е успял да запази останалата част от империята и дори да гарантира просперитет на жителите ѝ. Една от причините е разработването на медните и сребърни рудници и развитието на международна търговия. И за тази му дейност са изработвали печати, с които са скрепвани заповедите му, отнасяни на забележително далеч, дори за сегашните представи за разстояние. Предполагало се е, че тези печати са били конусовидни висулки, които са висели на врата на царя и на висши чиновници и на основата си са имали някакви фигурки, които означавали ранга на подписалия заповедите или са имали закодирана молитва, за успех на начинанието", каза Ефраим Леон.

Печатът с лъвовете е открило 10 годишно дете, малко преди да избухне пандемията. С майка си и баща си са били едни от последните туристи преди да бъдат закрити границите. В програмата им имало и „помощ на археолозите“. След обиколката на „града на Давид“, който е извън крепостните стени на Йерусалим, строени по времето на Османското владичество над града, и предоставената възможност да се върви през тунелите на някогашния водопровод, захранвал града, на туристите се предоставя възможност да се включат в спасителното пресяване на строителни отпадъци, свързани с реконструкция на сгради на Храмовия хълм.

"В тях не веднъж са откривани парчета от керамика още от времената на първия или втория Храм, части от стели с надписи и дори няколко златни или сребърни предмети. На 10-годишното момченце направило впечатление 16 сантиметрово камъче с необичайна форма. Оказало се висулка - амулет с изобразени на него два борещи се лъва или лъв, който дави друго животно. Един от дългогодишните работници сподели, че 10 години пресява на този обект, но до сега не се е случвало да намерят нещо толкова интересно. Момчето явно е било късметлия или заради свежия поглед му е направило впечатление нещо, което други биха отминали. Амулетът, който е на близо 3 хиляди години, вече е реставриран и ще бъде представен в музея на Израел", допълни Ефраим Леон.

Вторият печат е бил открит в Галилея и е на 1500 години, но се смята, че е реплика на съществуващ по-стар, автентичен печат. Издълбан е върху нефрит.

"Намерен е от жител на селището Това Хавива, близо до разкопките на стара синагога. Представлява триъгълна висулка с изобразен конник с куче и копие. На иврит е надписът „Бог е един и побеждава всичко“. Отличава се от по-късните, християнски икони на светците Георги или Димитър. В изображението липсва змея. От другата страна има триъгълник с вписано око в него, пронизано от стрела - заклинание срещу „лошо око“. Археолозите смятат, че оригиналът, на който това е реплика, е създаден през 8-10 в пр. н. е. Това е времето и когато първите платноходи от намиращите се тогава в границите на империята на цар Соломон са достигнали до бреговете на Черно море, където са живеели траките. Успявали са да пристанат в устията на реките, където по-късно гърците са създали своите колонии. Не се знае с какво са търгували, но не е изключено да са скрепяли договорите си с подобен вид печати".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54