Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиана Методиева: Уязвимите общности са невидимият аспект на пандемията

В Covid условия се открои несъвършенството на социалната работа с тези групи, смята основателката на Сдружение „Маргиналия“

Юлиана Методиева
Снимка: БГНЕС

Извънредното положение постави в незащитена ситуация особено хората от уязвимите групи. Това каза в интервю за БНР Юлиана Методиева от Сдружение „Маргиналия“, създател и главен редактор на сайта Маргиналия.

Българската общност за либерална демокрация (БОЛД), Българският хелзинкски комитет и Сдружение „Маргиналия“ ще представят днес доклад от изследване за медийната независимост и правото на информация по време на пандемията. Изследването е проведено посредством анкети, интервюта и фокус групи в затворени общности – ромски махали, домове за възрастни, за хора с увреждания, затвори, психиатрични клиники.

„Бяхме на терен. Когато отидеш по време на пандемия в гета или се срещаш с хора с увреждания, отиваш в затворите като изследовател, трябваше едновременно да проучим тяхната степен на информираност какво е Covid и как те се себеусещат по време на тази пандемия. Това са най-уязвимите хора. Те до голяма степен се оказаха и невидимият аспект на пандемията“, коментира Юлиана Методиева в предаването „Преди всички“.

Тя поясни, че по време на блокадите на градовете и посланието за социална дистанция в началото на коронакризата миналата година, в кварталите на малцинствата се е получил обратен ефект.

„Те се сгъстиха. Не само нямаше как да спазват дистанцията, но и животът им само в махалата превърна в един абсурд тази мярка.“

Правата на човека, спазването на хуманистичната атмосфера в едно общество са били нарушени, смята Юлиана Методиева.

Това са две паралелни реалности. Ние не си даваме сметка докрай как неспособността да се интересуваме от хората, които са в тези пространства довежда до трагично измерение на тяхното съществуване. /…/ Те живеят като в клетка. Забранен им беше всякакъв достъп до техните роднини. /.../ Броят на смъртните случаи е толкова голям, че няма да посмея да го кажа.“

Несъвършенството на социалната ни работа с тези групи, в Covid условия се открои напълно, подчерта Методиева.

Изследването регистрира от една страна недоверие към институциите, от друга страна недоверие към медиите.

„Като започнем от затвора на остров Белене и свършим с квартал „Факултета“ в София – все едно дали говорим за хора с увреждания, затворници или роми, те са като един, напълно убедени, че става дума за изготвен някъде вирус, който трябва да унищожи излишните хора. Те не вярваха на медиите, не вярваха на политиците. Смятаха, че това е особен тип бизнес. /…/ Дума не искаха да чуят за това, че биха могли да бъдат по-защитени, ако се доверят на здравните власти и приемат всички мерки, които искаме от тях, да слагат маските или да се ваксинират.“

Юлиана Методиева посочи и как са отговаряли участниците в проучването, запитани защо не се ваксинират:

„Ние вярваме в Бог, Бог ни пази, ние сме ваксинирани с ваксината на вярата. Медиите не са достатъчно представителни за тях.  Това взаимно недоверие ги обрича на живот в изолация.“ 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Стефан Манов

Стефан Манов: Без проверка на видеонаблюдението КС ще валидира фалшификации на изборите

Политиците, дали пък да не получат урок, защото НС не може да тръгне, пред очите ни се разпада политическата среда. Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да послужи като урок на всички, коментира Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК в интервю пред БНР.   Той е категоричен, че Изборният кодекс (ИК) не трябва да се отваря,..

публикувано на 29.11.24 в 10:29
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45