Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиана Методиева: Уязвимите общности са невидимият аспект на пандемията

В Covid условия се открои несъвършенството на социалната работа с тези групи, смята основателката на Сдружение „Маргиналия“

Юлиана Методиева
Снимка: БГНЕС

Извънредното положение постави в незащитена ситуация особено хората от уязвимите групи. Това каза в интервю за БНР Юлиана Методиева от Сдружение „Маргиналия“, създател и главен редактор на сайта Маргиналия.

Българската общност за либерална демокрация (БОЛД), Българският хелзинкски комитет и Сдружение „Маргиналия“ ще представят днес доклад от изследване за медийната независимост и правото на информация по време на пандемията. Изследването е проведено посредством анкети, интервюта и фокус групи в затворени общности – ромски махали, домове за възрастни, за хора с увреждания, затвори, психиатрични клиники.

„Бяхме на терен. Когато отидеш по време на пандемия в гета или се срещаш с хора с увреждания, отиваш в затворите като изследовател, трябваше едновременно да проучим тяхната степен на информираност какво е Covid и как те се себеусещат по време на тази пандемия. Това са най-уязвимите хора. Те до голяма степен се оказаха и невидимият аспект на пандемията“, коментира Юлиана Методиева в предаването „Преди всички“.

Тя поясни, че по време на блокадите на градовете и посланието за социална дистанция в началото на коронакризата миналата година, в кварталите на малцинствата се е получил обратен ефект.

„Те се сгъстиха. Не само нямаше как да спазват дистанцията, но и животът им само в махалата превърна в един абсурд тази мярка.“

Правата на човека, спазването на хуманистичната атмосфера в едно общество са били нарушени, смята Юлиана Методиева.

Това са две паралелни реалности. Ние не си даваме сметка докрай как неспособността да се интересуваме от хората, които са в тези пространства довежда до трагично измерение на тяхното съществуване. /…/ Те живеят като в клетка. Забранен им беше всякакъв достъп до техните роднини. /.../ Броят на смъртните случаи е толкова голям, че няма да посмея да го кажа.“

Несъвършенството на социалната ни работа с тези групи, в Covid условия се открои напълно, подчерта Методиева.

Изследването регистрира от една страна недоверие към институциите, от друга страна недоверие към медиите.

„Като започнем от затвора на остров Белене и свършим с квартал „Факултета“ в София – все едно дали говорим за хора с увреждания, затворници или роми, те са като един, напълно убедени, че става дума за изготвен някъде вирус, който трябва да унищожи излишните хора. Те не вярваха на медиите, не вярваха на политиците. Смятаха, че това е особен тип бизнес. /…/ Дума не искаха да чуят за това, че биха могли да бъдат по-защитени, ако се доверят на здравните власти и приемат всички мерки, които искаме от тях, да слагат маските или да се ваксинират.“

Юлиана Методиева посочи и как са отговаряли участниците в проучването, запитани защо не се ваксинират:

„Ние вярваме в Бог, Бог ни пази, ние сме ваксинирани с ваксината на вярата. Медиите не са достатъчно представителни за тях.  Това взаимно недоверие ги обрича на живот в изолация.“ 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46