Големият бариерен риф трябва да бъде включен в списъка на обектите от световното наследство, които са „в опасност“, заради вреди, причинени от изменението на климата, заяви ЮНЕСКО. Организацията на обединените нации за образование, наука и култура смята, че това трябва да стане на среща следващия месец и насърчава Австралия да предприеме „ускорени действия“ срещу глобалното затопляне.
Австралийското правителство обаче заяви, че „силно ще се противопостави“ на тази препоръка. Последният спор е част от продължаваща дискусия между ЮНЕСКО и правителството на Австралия за статута на рифа, който беше класиран като световно наследство през 1981 г.
Министърът на околната среда Сусан Лий заяви, че правителството е „зашеметено“ от последното съобщение и го нарече „отстъпление от предишни уверения от ООН“, че стъпката няма да бъде предприета. Повишаването на морската температура в резултат на глобалното затопляне, причинено от изгарянето на изкопаеми горива, е основната причина рифът да е сериозно увреден, смятат учени.
През последните 5 години рифът претърпя няколко избелвания. Това се случва, когато коралите преживяват периоди на необичайно високи летни температури на морската вода.
Те изхвърлят симбиотичните водорасли, които едновременно подхранват коралите и им придават част от цветовете си.
В доклада на ЮНЕСКО се казва, че въпреки усилията на австралийското правителство, ключовите цели за подобряване на качеството на водата в рифа не са били постигнати.
Ако се спази препоръката, за първи път обект на природното наследство ще бъде включен в списъка на застрашените, най-вече поради въздействието от изменението на климата. Препоръката обаче може да засегне голямата туристическа дестинация, която създава хиляди работни места в Австралия.
Големият бариерен риф избеля за трети път в рамките на пет години, съобщи ДПА. Управата на морския парк "Голям бариерен риф" обяви, че високите температури на водата, особено през февруари, са довели до мащабно унищожаване на коралите, което се..
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда днес. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради..
Книгата "Лицемерието на властта" се разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от освобождението до е Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата Яни Киров, историк,..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа..
Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс. "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници,..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат..