Американската икономика има резерв още няколко месеца да абсорбира покачване на инфлацията, заяви в 16-тия брой на подкаста „На всяка цена“ финансистът Преслав Райков, който следи отблизо дейността на централните банки. По думите му в момента инфлацията расте заради проблемите по веригите за доставки и поскъпването на суровините в следствие на отварянето на икономиката, а не заради масираните парични потоци, които Федералният резерв (ФЕД) налива в американската икономика. След последното си заседание миналата седмица ФЕД смени тона в посланието си и предупреди, че до 2023 година можем да станем свидетели на две покачвания на лихвите. Причината е бързо покачващата се инфлация, припомни анализаторът.
„В момента не говорим за икономически растеж, а за отваряне на икономиката“, заяви Райков, според когото инфлация между 2 до 4 % е напълно нормална и може да бъде овладяна без да се наложи по-рано от предвиденото покачване на лихвите от страна на Централната банка.
Какво е „здравословното“ ниво на инфлация?
Федералният резерв вече не определя нивото около 2 % месечна или годишна инфлация, а следи индексът да бъде в този диапазон в средносрочен план. Това е политика, която най-вероятно ще бъде последвана и от Европейската централна банка (ЕЦБ), смята Райков. Франкфурт обаче няма да бъде толкова решителен с покачването на лихвите и по-бавно от Вашингтон ще забави изкупуването на дългови активи. Райков припомни, че инфлацията на Стария континент е много ниска години наред, дори има дефлационни периоди. Именно затова ЕЦБ ще действа с между шест до девет месеца по-късно от ФЕД при покачването на лихвите.
Ковид-кризата не реши структурните проблеми на европейската икономика
Икономическият ефект от кризата с коронавируса тепърва ще се усеща в Европа, когато бавно подкрепата за предприятията ще започне да намалява, категоричен е финансистът. По думите му тогава може да се наблюдават фалити на компании. В същото време най-вероятно страните – членки скоро ще се върнат към дебата за спазването на правилата за фискална стабилност от договора от Маастрихт (дефицит до 3% от БВП и дълг – не по-висок от 60% от БВП), които в момента са нарушени в повечето държави от Европейския съюз.
Цялото интервю с финансиста Преслав Райков може да чуете в звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...