Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Постановката „Чудото на Свети Георги“ събира актьори от България, Сърбия, Северна Македония и Румъния

Актьори от постановката „Чудото на Свети Георги“
Снимка: Латинка Светозарова

Драматично-кукленият театър „Иван Радоев“ в Плевен подготвя поредното си предизвикателство към зрителя. Този път те ще слушат актьорското изпълнение в съвместната премиера на езиците на балкански държави.

Режисьорът е от Сърбия, актьорите са от България, Сърбия, Северна Македония и Румъния, пиесата е „Чудото на Свети Георги“ от Русомир Богдановски, автор от Северна Македония. Премиерата е в Плевен на 28 и 29 юни. През есента със спектакъла се открива престижен международен фестивал в Ниш, през октомври ги очакват в Румъния.

Васил Василев, директор на ДКТ „Иван Радоев“ заяви, че трябва малко лудост за реализирането на тази идея, но пък е убеден, че е правилният път в този глобален свят.

"Спектакълът е по пиесата на Русомир Богдановски, автор от Северна Македония, „Чудото на Свети Георги“. За първи път ще бъде реализирана на българска сцена, коопродукция между Драматично-кукленият театър „Иван Радоев“, Народен театър Ниш и класически театър "Йон Славич Рад" - Румъния", каза за БНР Васил Василев.

Васил Василев         Снимка: Латинка Светозарова

По думите му спектакълът „Чудото на Свети Георги“ е фантастична трагикомедия, в която има и остроумното, и забавното, и абсурдното.

"Тя преплита много народни теми, които са свързани на Балканите. Притча за един цар и за една царица, които се опитват да разделят народа си, за да могат, колкото се може по-дълго да управляват. Това е едно намигване, защото в крайна сметка ние на Балканите винаги повече сме били разделяни, отколкото обединявани или когато сме били обединени, то сме били под чуждо владичество. Така че търсим нашия път - пътя на новото време. Ние искаме да покажем как с култура, с изкуство границите нямат никакво значение и мечтата ни е да търсим новото, да градим нещо, да направим един спектакъл, който да е универсален и разбираем за всички народи, които ще играем. Използваме много движенчески похват, много визуални неща е използвал режисьора Никола Завишич, за да може той да бъде по-достъпен и разбираем", подчерта Василев. 

Адаптацията и режисурата са на Никола Завишич (Сърбия), хореограф е Андреа Гаврилиу (Румъния), музиката е на Милен Апостолов, сценографията и анимацията на Николай Димитров NAD, костюмите са дело на Константин Вълков. В ролите участват сръбските актьори Драгиша Велкович, Драгана Йованович и Марко Павловски и техните колеги от Румъния Марина Палли и Стефан Догару. Какво е усещането при създаването на общия продукт, актьорите от Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ - Плевен Антъни Пенев, Бориса Сарафова и Асен Данков.

"Най-невероятното нещо, което се случи е, че събрани от различни места хора, които не се познаваме, не знаем нищо един за друг, се превърнахме в приятели", каза Антъни Пенев.

"Тук говорим за театър, не за пърформанс, не за експеримент, а за истински театър с актьори на високо ниво, които знаят какво правят и го правят много добре. Има едно самочувствие в момента, че ето и това се случи и с това ще се справим и напред ще продължим и ще се случват още такива неща и ние можем да го направим, което за мен е много важно. Хората се съмняват в себе си, аз се съмнявах в себе си, но благодарение на този проект спрях да се съмнявам и сме готови за още такива проекти, защото те са възможни", допълни Бориса Сарафова.

"Най-важното, което ми даде този проект, това са срещите с нови колеги. Винаги се възхищавам и много се радвам като работя с нови колеги, особено когато те са талантливи и видя, че ме провокират да творим заедно и да се надиграваме, и да градим спектакъл заедно", подчерта Асен Данков. 

Деян Лилич от Северна Македония има специално участие в спектакъла.

Постановката ще бъде включена в програмата на театрите в Плевен, Ниш и Арат.

"Всеки актьор ще говори със собствения си език. Да, ще бъде със субтитри, за да може да има още по-голяма разбираемост, но е хубаво, че ще чуем мелодията на всеки един. Това, което правим ние с нашата професия и театър винаги е да насочваме зрителя, най-близък ти е този, който е близо до теб. Най-близък ти е съседа ти и ти трябва да го разбереш, да го опознаеш, за да имаш повече гостоприемство и по този начин да станем по-добри. Да направим нещо така, както се прави без никакви спънки", допълни Васил Василев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26