Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Постановката „Чудото на Свети Георги“ събира актьори от България, Сърбия, Северна Македония и Румъния

Актьори от постановката „Чудото на Свети Георги“
Снимка: Латинка Светозарова

Драматично-кукленият театър „Иван Радоев“ в Плевен подготвя поредното си предизвикателство към зрителя. Този път те ще слушат актьорското изпълнение в съвместната премиера на езиците на балкански държави.

Режисьорът е от Сърбия, актьорите са от България, Сърбия, Северна Македония и Румъния, пиесата е „Чудото на Свети Георги“ от Русомир Богдановски, автор от Северна Македония. Премиерата е в Плевен на 28 и 29 юни. През есента със спектакъла се открива престижен международен фестивал в Ниш, през октомври ги очакват в Румъния.

Васил Василев, директор на ДКТ „Иван Радоев“ заяви, че трябва малко лудост за реализирането на тази идея, но пък е убеден, че е правилният път в този глобален свят.

"Спектакълът е по пиесата на Русомир Богдановски, автор от Северна Македония, „Чудото на Свети Георги“. За първи път ще бъде реализирана на българска сцена, коопродукция между Драматично-кукленият театър „Иван Радоев“, Народен театър Ниш и класически театър "Йон Славич Рад" - Румъния", каза за БНР Васил Василев.

Васил Василев         Снимка: Латинка Светозарова

По думите му спектакълът „Чудото на Свети Георги“ е фантастична трагикомедия, в която има и остроумното, и забавното, и абсурдното.

"Тя преплита много народни теми, които са свързани на Балканите. Притча за един цар и за една царица, които се опитват да разделят народа си, за да могат, колкото се може по-дълго да управляват. Това е едно намигване, защото в крайна сметка ние на Балканите винаги повече сме били разделяни, отколкото обединявани или когато сме били обединени, то сме били под чуждо владичество. Така че търсим нашия път - пътя на новото време. Ние искаме да покажем как с култура, с изкуство границите нямат никакво значение и мечтата ни е да търсим новото, да градим нещо, да направим един спектакъл, който да е универсален и разбираем за всички народи, които ще играем. Използваме много движенчески похват, много визуални неща е използвал режисьора Никола Завишич, за да може той да бъде по-достъпен и разбираем", подчерта Василев. 

Адаптацията и режисурата са на Никола Завишич (Сърбия), хореограф е Андреа Гаврилиу (Румъния), музиката е на Милен Апостолов, сценографията и анимацията на Николай Димитров NAD, костюмите са дело на Константин Вълков. В ролите участват сръбските актьори Драгиша Велкович, Драгана Йованович и Марко Павловски и техните колеги от Румъния Марина Палли и Стефан Догару. Какво е усещането при създаването на общия продукт, актьорите от Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ - Плевен Антъни Пенев, Бориса Сарафова и Асен Данков.

"Най-невероятното нещо, което се случи е, че събрани от различни места хора, които не се познаваме, не знаем нищо един за друг, се превърнахме в приятели", каза Антъни Пенев.

"Тук говорим за театър, не за пърформанс, не за експеримент, а за истински театър с актьори на високо ниво, които знаят какво правят и го правят много добре. Има едно самочувствие в момента, че ето и това се случи и с това ще се справим и напред ще продължим и ще се случват още такива неща и ние можем да го направим, което за мен е много важно. Хората се съмняват в себе си, аз се съмнявах в себе си, но благодарение на този проект спрях да се съмнявам и сме готови за още такива проекти, защото те са възможни", допълни Бориса Сарафова.

"Най-важното, което ми даде този проект, това са срещите с нови колеги. Винаги се възхищавам и много се радвам като работя с нови колеги, особено когато те са талантливи и видя, че ме провокират да творим заедно и да се надиграваме, и да градим спектакъл заедно", подчерта Асен Данков. 

Деян Лилич от Северна Македония има специално участие в спектакъла.

Постановката ще бъде включена в програмата на театрите в Плевен, Ниш и Арат.

"Всеки актьор ще говори със собствения си език. Да, ще бъде със субтитри, за да може да има още по-голяма разбираемост, но е хубаво, че ще чуем мелодията на всеки един. Това, което правим ние с нашата професия и театър винаги е да насочваме зрителя, най-близък ти е този, който е близо до теб. Най-близък ти е съседа ти и ти трябва да го разбереш, да го опознаеш, за да имаш повече гостоприемство и по този начин да станем по-добри. Да направим нещо така, както се прави без никакви спънки", допълни Васил Василев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06