Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легендата на екстремния кайтсърф Ник Джейкъбсън: Усещането е свобода

В началото исках лек бриз и спокойна вода, сега искам силни ветрове и големи вълни, казва датчанинът пред БНР

Ник Джейкъбсън
Снимка: Личен архив

Легендата на екстремния кайтсърф Ник Джейкъбсън ще бъде специален гост на Burgas Kite Cup 2021 на 26 и 27 юни.

Джейкъбсън е известен със своя свободен стил на каране. Сърфира не само във вода, но и скача от високоетажни сгради в нея. Неговите каскади по градски обекти го превръщат в един от пионерите в този спорт.

„За мен е смесица от усещания. Не бих казал, че чувството е като да летиш, но е близо до това. Чувство на свобода. Когато вече имаш увереността, когато си стигнал до определен момент в уменията си с кайтборда, този спорт се превръща в голямо забавление. Тогава успяваш да контролираш това колко високо скачаш или колко бързо се движиш. Ако трябва да опиша усещането от този спорт с една дума, то тя би била свобода.“ Това казва Ник Джейкъбсън в интервю за БНР.

34-годишният професионален кайтсърфист е родом от Дания, но голяма част от живота му преминава в Кейптаун, Южна Африка. 

„Всичко започна, когато една година завърших училище в Дания и реших да отида в Кейптаун, Южна Африка при баща ми. Бях на 16 години. Като тийнейджър, който току що бе завършил, исках просто да избягам за малко от страната си. Баща ми живееше в Кейптаун. Тогава той караше уиндсърф. Реши да инвестира в няколко хвърчила и започнахме да се учим заедно. Беше преди 17 или 18 години. Много време мина оттогава“, разказва Джейкъбсън в предаването „Хоризонт до обед“.

„Много от летата си прекарвах в Дания. Пътувах из Европа. В Кейптаун отивах през октомври или началото на ноември. Оставах там за няколко месеца. Далеч от проблемите и стреса, от лошото време в Европа. В Кейптаун почти всички са туристи. Това, което искат да правят, е да бъдат на кайтсърфа. Да се наслаждават на усещането. Много странен свят. Особено за мен, който пристига от страна, в която всички работят от осем до пет. Изведнъж попаднах сред хора, които просто искаха да се забавляват. Така и не заживях в Кейптаун за постоянно, но мога да кажа, че животът там е много спокоен“, споделя кайтсърфистът.

Какви трябва да са първите стъпки на човек, решил да се занимава с кайтборд? 

„Наемаш си инструктор, който да ти обясни всичко. Откъде трябва да идва вятъра, колко ветровито трябва да бъде, вземаш си хвърчило, с което да тренираш. Тръгваш с бебешки стъпки.Ако започнеш с големите хвърчила, без да имаш каквито и да било знания за спорта, можеш да се окажеш в голяма опасност. В началото инструкторът ти дава цялото оборудване, от което имаш нужда. След курсовете обаче сам ще трябва да си го набавиш. Съветвам хората да си вземат голямо и малко хвърчило. Не са много тези, които могат да си позволят 3 или 4 хвърчила. Размерите на хвърчилото, което ще използваш, зависят от вятъра. Ако вятърът е много лек, ще ти трябва голямо хвърчило. При много силен вятър – използваш малкото. Много е важно и какви са теглото и ръстът ти. Имаш нужда също от борд, от шлем и специален костюм. Пълната екипировка струва между 4 и 7 хиляди евро.“

Най-доброто време за кайтбординг зависи от това какво точно искаш и на какво ниво е подготовката ти, казва още Ник Джейкъбсън.  

„В началото исках просто лек бриз, без много вятър. Спокойна, топла вода. Слънчево време. Сега искам силни ветрове и големи вълни. Това би ме задоволило напълно. Имам приятели, които биха предпочели спокойна лагуна. Зависи от това какъв човек си.“

Кои са любимите места на Ник Джейкъбсън за този спорт? 

„Започна да ми харесва да сърфирам из Дания. Откакто започна пандемията не съм пътувал много. Прекарвам много време в  Копенхаген и като цяло из страната. Намерих много нови и интересни места. Но вятърът при нас не е много постоянен. Имаме 10–12 дни, в които е ветровито всеки ден. В момента сме в 10-те дни, в които времето е спокойно. Много харесвам и Кейптаун. Там намерих любимите си ветрове и големи вълни – двете най-важни неща за мен.“

В Кейптаун Ник Джейкъбсън постига и световен рекорд. На 19 февруари 2017 г. успява да скочи над 28 метра за 8,5 секунди, което го прави рекордьор в дисциплината „най-висок скок с хвърчило“. Това постижение той успява да запази няколко години.

„Спомням си сесията, помня как ме дърпаха с лодката. Най-ясно обаче си спомням дните преди това. Цялостното проучване – какво въже ще ми трябва, колко вятър ни трябва. Прекарах много време в подготовка. Това не беше най-сигурното нещо, което съм правил в живота си. Доста опасно и рисковано е. Дълго време мислех как да направя скока по най-сигурния за себе си начин. Денят на рекорда се оказа и много хубав. В Кейптаун, особено следобед, вятърът става много силен. Но на този ден всичко беше спокойно. Бях с голямото хвърчило и се страхувах, че вятърът ще се засили. Но не стана така. Вятърът беше топъл и много приятен. Всичко премина по плана. Бях там, горе, много ентусиазиран. Исках да се насладя на гледката, но имаше толкова много неща, за които трябваше да мисля. Голямото събитие премина сякаш за една минута. За подготовката му обаче ми трябваха поне 5 дни. Сега трябва да се преборя отново за този рекорд, защото го подобриха. Може би ще си върна постижението в България…“

Burgas Kite Cup 2021 е част от Extreme week на плаж „Атанасовска коса“. Най-старата кайтсърф регата у нас, която е част от Extreme week, се провежда от 2006 г. в морския град.

Ник Джейкъбсън ще направи няколко демонстрации в Бургас. Организаторите са планирали и специална лекция "Премереният риск и безопасността във водата", насочена към млади кайтсърфисти.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Снимки: личен архив на Ник Джейкъбсън


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32