Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драгомир Цанев: Липсва система за мониторинг и контрол на изпълнението по Националната програма за енергийна ефективност

Снимка: Ани Петрова

Добрите намерения на Националната програма за енергийна ефективност се оказват провалени от изпълнители, които дори в гаранционния срок не отстраняват дефектите. Такъв случай има в жилищен блок, в който живеят повече от 90 семейства в Русе.

Вече четири месеца дъждът навън спира, но водата продължава да тече в апартаментите на хората от блок "Елба" в Русе. 15-етажният блок е саниран по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради и това е струвало милион и 200 хиляди лева. За проблема сигнализира пред БНР Стилиана Цонева, която живее на последния етаж - най-пострадал от течовете.

„Като се качихме горе на покрива видяхме, че това, което трябва да е ремонтирано не е направено. След дъждовете започна да тече в апартаментите.“

Заедно със собствениците на апартаменти и домоуправителя се качваме на покрива на блока, за да видим как е изпълнена изолацията. Изолацията уж е направена, но вместо тази вата да се положи в подпокривното пространство, майсторите са въвели нова методика и са направили от покрива на блока повърхност, по-мека от персийски килим, която като сюнгер попива водата и след това я пропуска надолу към апартаментите. Сигналите от живущите в 15-етажния блок до фирмата изпълнител и общината са изпращани от професионалния домоуправител Цветелин Цонев.

„Сградата е санирана по Националната програма с договор от 2017 година между община Русе и фирмата изпълнител. 2019 е въдена в експлоатация. От тогава имаме и сигнали за течове. Сега жалбата е до кмета на общината за възстановяване на покрива в гаранционния срок“, каза в „Хоризонт до обед“ Цонев.

Тъй като договорът за саниране е подписан между фирмата и общината, заместник -кметът по строителството Магдалина Илиева обясни в "Хоризонт до обед", че и от тяхна страна вече са изпратени писма, с които напомнят на строителите, че трябва да отстранят дефектите от работата си. Всъщност по-интересният въпрос е кой прие обекта и дали членовете на приемателната комисия изобщо са стъпили на покрива, който, както вече казах, е по-мек от персийски килим и не върши основното - да пази апартаментите от дъжд и сняг.

„Тези случаи компроментират програмата, макар че са изолирани“ коментар на Драгомир Цанев от изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

„На всеки етап от инвестиционния процес съществуват възможности за компромиси. Едва ли това нещо можеше да се случи, ако имаше авторски надзор над изпълнението на проекта, правоспособен проектант не би си позволил такова нещо.

Защото тук в конкретния случай от Русе, всички характеристики на изолацията са тотално компроментирани. Също и липсата на контрол и съответно наказания, допуснати са сериозни грешки, които при една работеща система за мониторинг и контрол на изпълнението не би могло да се случат“, заяви още Цанев.

Още по темата в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37