Разнообразни и с интригуващи гледни точки, всички представени разработки предизвикаха голям интерес и беше впечатляващо колко добре беше организиран симпозиумът така, че да има и много публика. По този начин в ценен елемент се превърнаха и дискусиите във всеки един от трите дни. За това допринесе присъствието на голяма група студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София.
"Когато с Марио Хосен решихме да организираме този симпозиум, ние потърсихме едни от най-големите специалисти по избраните теми и всеки един от нашите лектори, които представят доклади, подготвиха своите специфични участия специално за тази аудитория, за точно този научен форум във Варна. Но базата им е солидна – те са водещи имена като музикални изследователи и университетски преподаватели.", заяви в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" проф. Хартмут Кронес от Виенския университет за музика и сценични изкуства - един от модераторите на симпозиума.
"Аз бях много приятно изненадан от присъствието на толкова много хора, особено на младите, които проявиха голямо любопитство към нашите лекции. Те задаваха доста интригуващи въпроси, което показва, че всъщност интересите им се простират отвъд техните лични намерения за музикално израстване. Те се опитват да разбират музиката в дълбочина.", сподели проф. Кристиан Гланц, който участва в симпозиума с два доклада.
Модератор от българска страна беше Петя Цветанова - доктор по музикознание, главен асистент в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" - София. За нея предизвикателството беше не само да представя гостите в трите дни, но и да бъде адекватна връзка между тях и публиката, която задаваше въпроси - в повечето случаи това бяха нейни студенти, дошли специално за симпозиума.
Някои от присъстващите студенти, както и музиканти, които участваха в камерните ансамбли, също изразиха задоволството си от организацията и провеждането на тридневния форум. Всички тях и документални записи от концертите можете да чуете в репортажа в звуковия файл.
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..