Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Немският романтизъм - тема на симпозиум и камерни концерти на "Варненско лято" 2021

Три фестивални дни бяха посветени на Брамс, Лист и Малер

12
Снимка: Росен Донев

Стана своеобразна традиция в първата седмица от програмата на най-стария музикален фестивал у нас - "Варненско лято" - към морската ни столица да се стичат не само туристи, публика и артисти от различни посоки на света, но и представители на академичната общност и научни работници в областта на музиката. За трета поредна година по идея на артистичния директор на "Варненско лято" Марио Хосен се проведе международен симпозиум, а темата този път, най-общо, беше немският романтизъм.

Чудесната идея в случая е, че дневните лекции са обвързани пряко и с камерни концерти вечер, в които обикновено са включени произведения на обсъжданите автори.
Трите дни на форума бяха структурирани според представените реферати на видни европейски музикални специалисти: на 2 юли в центъра на вниманието беше животът и творчеството на Йоханес Брамс с презентации от професорите Хартмут Кронес и Манфред Пермозер от Виена, и Волфрам Щайнбек от Кьолн. На следващия ден фокусът беше върху Ференц Лист - за него, освен проф. Кронес, интересни детайли добавиха проф. Хелмут Лоос от Лайпциг и отново виенчанин - проф. Кристиан Гланц, Също той в последния ден представи детайлна разработка и по темата за Густав Малер, а вторият реферат за живота на композитора беше на проф. Райнер Бишоф, който не успя да пристигне във Варна, но изпрати доклада си за трудната връзка между Малер и Виена. 

Разнообразни и с интригуващи гледни точки, всички представени разработки предизвикаха голям интерес и беше впечатляващо колко добре беше организиран симпозиумът така, че да има и много публика. По този начин в ценен елемент се превърнаха и дискусиите във всеки един от трите дни. За това допринесе присъствието на голяма група студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София. 

Д-р Петя Цветанова и проф. Хартмут Кронес - модератори на симпозиума"Когато с Марио Хосен решихме да организираме този симпозиум, ние потърсихме едни от най-големите специалисти по избраните теми и всеки един от нашите лектори, които представят доклади, подготвиха своите специфични участия специално за тази аудитория, за точно този научен форум във ВарнаНо базата им е солидна – те са водещи имена като музикални изследователи и университетски преподаватели.", заяви в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" проф. Хартмут Кронес от Виенския университет за музика и сценични изкуства - един от модераторите на симпозиума.

"Аз бях много приятно изненадан от присъствието на толкова много хора, особено на младите, които проявиха голямо любопитство към нашите лекции. Те задаваха доста интригуващи въпроси, което показва, че всъщност интересите им се простират отвъд техните лични намерения за музикално израстване. Те се опитват да разбират музиката в дълбочина.", сподели проф. Кристиан Гланц, който участва в симпозиума с два доклада.

Модератор от българска страна беше Петя Цветанова - доктор по музикознание, главен асистент в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" - София. За нея предизвикателството беше не само да представя гостите в трите дни, но и да бъде адекватна връзка между тях и публиката, която задаваше въпроси - в повечето случаи това бяха нейни студенти, дошли специално за симпозиума. 

Някои от присъстващите студенти, както и музиканти, които участваха в камерните ансамбли, също изразиха задоволството си от организацията и провеждането на тридневния форум. Всички тях и документални записи от концертите можете да чуете в репортажа в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10