Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без опашки премина изборният ден в Германия

| обновено на 11.07.21 в 21:35
Снимка: БГНЕС

Десетки хиляди българи гласуваха днес в Германия. Този път изборният ден премина спокойно, без опашки и без удължаване на изборния ден.

Сходна активност като на миналите избори отбелязват повечето секции в Германия, макар че все още е рано да се направят обобщения.

Изборният ден този път премина без опашки, благодарение на по-големия брой отворени секции, както и на машините за гласуване в част от тях.

На изборите през април в Германия бюлетина пуснаха малко над 33 000 българи, въпреки че в страната по неофициални данни живеят около 10 пъти повече наши сънародници.

Сега се очаква броят на гласувалите да не е драстично по-различен, въпреки че в провинциите Берлин и Бранденбург училищната ваканция е започнала и много българи са в родината си.

Гласуването протичаше днес за около 15 минути. Този път в Германия бяха отворени повече секции - 109.

Машинно се пускаше бюлетината в консулствата, посолството в Берлин и в секции с над 300 гласували на миналите избори. Повечето гласуващи са успели да пуснат бюлетина за около 30 секунди. Навсякъде хората успяха да гласуват навреме и не се наложи удължаване на изборния ден.

В Берлин секциите бяха осем, в Мюнхен - шест. Пред нито една изборна секция не е имало опашки.

Средно в секция до 13 часа са гласували по около сто души, а активността този път е видимо по-ниска, отколкото на вота на 4 април. Това се дължи вероятно и на летния сезон - в някои от германските провинции вече започна училищната ваканцията и много българи са се прибрали за почивка в родината.

Повечето гласуващи са успели да пуснат бюлетина за около 30 секунди. Декларация масово се попълва на място, но и това не отнема време.

Секциите бяха са отворени до 20 часа местно време, а ако има още негласували пред тях - срокът бе предвидено да се удължи до 21 часа.

В Берлин се гласуваше освен в посолството и културния институт, както винаги досега, още на Потсдамер Плац и в Шпандау. В българското посолство и в културния институт се гласуваше само машинно. Във всяка секция имаше по две устройства. 

Другото ново удобство е, че всеки български гражданин е свободен да гласува, в която секция си избере, независимо дали е подавал заявление или не. Единственото условие е да попълни декларация на място. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти от САЩ проучват възможността за модернизация на американската авиобаза в Кипър

Екип експерти от военновъздушните сили на САЩ започва оценъчната си мисия в Кипър за разширяването и модернизацията на авиобазата на острова. Първата им среща е днес с министъра на отбраната Василис Палмас. Американските експерти, които пристигнаха в Кипър в сряда от базата им в Германия, ще обсъдят с кипърските власти начини за..

публикувано на 23.01.25 в 04:41

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсиите ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22