Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде са слабите места на пътната безопасност у нас

България няма инструмент за наблюдение на пътищата, отказва иновативен проект

Диана Русинова: За две години тежките ПТП с жертви и тежко ранени могат да паднат с 25%

Диана Русинова
Снимка: БГНЕС

Нямаме методология и продукт, с които да осъществяваме непрекъснат мониторинг на пътната инфраструктура и безопасността. Това каза пред БНР Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики. По думите й това е пряко свързано с анализа на риска и превенцията на пътната безопасност.

България няма инструмент, с който да наблюдава своите пътища и да успява да прави анализ за тяхното текущо състояние, категорична е Диана Русинова.

„Пътната инфраструктура на България е в безобразно състояние.“

Нито една катастрофа, нито един пътен инцидент не се геореферира, тоест ние не знаем точното местоположение, знаем приблизително местоположение, уточни тя. 

„На базата на това и статистиката не е много вярна, която от МВР ни се предоставя.“

Снимка: БГНЕС

Екипът на Русинова работи по иновативен метод за заснемане на текущото състояние на пътищата и има вече защитен патент в САЩ, като предстои и подписването на договор. Методът позволява да бъдат направени анализ и оценка на риска на това текущо състояние, а на базата на този анализ да се разпореди конкретно какво да се прави.

„Да се промени кръстовище, да се подменят мантинели, пътни знаци, да се подмени геометрията на пътя, ако трябва, да се разследват автомобилни катастрофи“, посочи Диана Русинова в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕСРусинова поясни, че е предложила страната ни да си закупи сателитните изображения и да има правото безплатно да ползва разработките и самата иновация, но това е било възприето като гледане на дупки по пътищата, което по думите й е скандално.

Затова и утре от Европейския център за транспортни политики ще дадат прескоференция, за да разяснят пред обществеността какво представлява проектът и къде и на каква стойност ще продадат тази иновация.

„Нашите прогнози са такива, че за две години можеше да паднат тежките ПТП с жертви и тежко ранени с 25%, което до момента България никога не е правила за такъв кратък срок“, заяви Русинова.

Според нея системата е била възможност страната ни да може да следи и какво се случва в пътното строителство, както и да се разследват прецизно катастрофи.

Етап от ремонта на АМ „Тракия“ между Стара Загора и Чирпан  Снимка: БГНЕС

На една от най-новите автомагистрали – „Струма“, както и на АМ „Хемус“ има участъци, където маркировка изобщо липсва, тоест е напълно изчезнала, изтъкна още Диана Русинова. Относно новоремонтирания участък на АМ „Тракия“ тя отбеляза, че маркировката не отговаря на утвърдените стандарти.

„От повече от три месеца алармираме, че наскоро ремонтираната отсечка между 160-и и 180-и километър продължава да е с некачествено положена маркировка. Видимостта на пътната маркировка не е абстрактно понятие, то е много ясно и точно дефинирано и има ясни критерии, на които една пътна маркировка трябва да отговаря. Може би на всеки му се струва някак несериозно да говорим за това, че пътната маркировка не се вижда, но при мъгла и лошо време това е един от елементите на пътя, които биха могли включително да спасят човешки живот.“

Според Русинова нито една от сезираните от тях институции не е предприела мерки „да накара един изпълнител гаранционно да отиде да си подмени некачествено положения продукт“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54