Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В 7 града на страната ще събират стари книги

Снимка: zelenoznanie.com

Плевен се присъедини към дарителската кампания на Сдружение "Зелена България - ръка за ръка" и проекта, наречен "Зелено знание". Проектът се финансира с европейски средства по оперативна програма "Околна среда" и ще се изпълнява в общо 7 града. До 31 август гражданите могат да предоставят книги от личните си библиотеки и част от литературата ще е дарение за читалищни библиотеки, пенсионерски клубове според техните желания и интереси. Предвижда се книгите в лошо състояние да бъдат рециклирани.

"Книжарници, които са партньори по проекта ще станат пунктове за събиране на стари книги от домакинствата. Ако вие имате книги вкъщи, които вече сте изчели или пък ги държите в гаража, на тавана, в мазето и ви пречат тази кампания е добър вариант да ги занесете в най-близката книжарница до вас. Книжарниците могат да бъдат открити в платформа, специално създадена за проекта, която се казва zelenoznanie.com. В нея има интерактивна карта, в която си избирате града, в който сте и там намирате книжарниците, които са в дадения град. В проекта участват седем града - освен София, участват Плевен, Велико Търново, Габрово, Бургас, Варна, Пловдив“, каза за БНР Диана Сивинова, ръководител на проекта.

Проектът трябва да събере 50 хиляди книги:

"Надяваме се, че книгите ще са актуални и в добро състояние. Повечето от тях ще отидат за попълване на фонда на читалища, социални домове, градски библиотеки, училищни библиотеки, университетски библиотеки“, допълни Сивинова.

Книгите, които са в много лошо състояние ще отидат към фирми за рециклиране на хартия.

В Плевен можете да предадете стари книги в книжарница Siela, в най-големия мол в града.

Вече има плевенчани, които са занесли там книги, след като са научили за проекта от интервю с Диана Сивинова в предаването "Хоризонт до обед“ на Българското национално радио.

Целта на проекта е екологична, допълни Александър Димитров един от доброволците. 

"Идеята на министерството на околната среда е да промотира кръговата икономика. Какво значи кръгова икономика - има йерархия на отпадъците, всички говорим за рециклиране, но преди рециклирането има два етапа - единият е повторната употреба, каквото ние се опитваме да направим. Непотребната книга вкъщи е потенциален отпадък и ние се опитваме този потенциален отпадък още веднъж да бъде изчетен и по възможност още веднъж и още веднъж. Колкото повече се чете толкова по-малко отпадъци се произвеждат. Това е логиката на кръговата икономика, тя може да се приложи към всичко“.

Иван Илиев е библиотекар в читалище "Лик".

„Остарелите да бъдат заменени с по-нови книги“.

Дългогодишният журналист Малин Решовски от години дарява книги на различни читалищни библиотеки:

"Аз дарявам най-новите книги, които съм прочел и които са издали издателствата днес и сега. Това ме интересува да отиде след мен при други хора, защото аз чета за успели личности, за големи научни специалисти, научни работници, артисти“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51