Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Исак Бен Израел: Всеки ден ни дебнат нови хакерски заплахи

проф. Исак Бен Израел
Снимка: Личен архив

Скандалът около израелската софтуерна фирма "Пегас", чрез която са контролирани чрез телефоните им 50 000 политици, активисти и журналисти от страни на четири континента, постави въпроса за технологиите като бумеранг. В случая - платформа, създадена за борба с тероризма и организираната престъпност, попаднала в неподходящи ръце, лесно служи за подслушване и следене. 

Създателите на "Пегас" са бивши служители на израелското военно разузнаване. Системата работи почти незабележимо - чрез съобщение от непознат номер, което при отваряне дава неограничен достъп до устройството за извличане на данни, включване на камера и запис на разговорите. В най-новите версии на "Пегас" всичко това е възможно и без каквото и да е участие на собственика на телефона

Израел отрича да е продавал изобретението на държави от черния списък. В Тел Авив подозират, че става дума за търговска война, тъй като има купувачи за ноу-хауто на "Пегас", който са готови да платят 1 милиард долара, но създателите му отказват. 
Един от най-уважаваните експерти проф. Исак Бен Израел, който е директор на Института по киберсигурност в университета на Тел Авив.

Имало ли е начин от израелската фирма да предотвратят ползването на нейния продукт за политическо следене или за разправа с журналисти?

Когато произвеждаш технология, трябва да получиш съответните разрешения за продажбата ѝ. "Пегас" ги е получил. Не е продавал своята технология на страни, за които се знае, че нарушават правата на човека. Що се отнася до държавите, където съвсем легално продуктът им е бил продаден, целта за придобиване на технологията е била за борба с тероризма и организираната престъпност. Страните купувачи носят отговорност, ако платформата им е била използвана за политическо преследване и за следене на журналисти. Това е все едно да обвиниш фабрика, която произвежда ножове, че някой от клиентите е използвал ножа за убийство, или завод за автомобили, ако с неговата марка кола, натъпкана с взривове, терорист-камикадзе се вреже в тълпата. 

Когато всички бяха пред компютрите си заради пандемията, какви са предизвикателствата? 

Вероятността от кибератаки се увеличава толкова, колкото повече светът е зависим от интернет. Когато хората са пред компютрите, там са и хакерите и тук не става въпрос дали хакерите са престъпници, терористи или обслужват диктаторски държава. Заради пандемията политиците, бизнесмените и хората пренесоха своята активност във виртуалното пространство, водят преговори, подписват важни договори. 

През последната година и половина се увеличава броят на засегнатите от кибер нападения. Всички важни дейности се извършват в мрежата, което е много удобно за хакерите. Потърпевшите от атаките им се обръщат за помощ към нас, най-често заради "заключен“ достъп до паметта на компютъра. Обикновено има искания за откуп, за да разблокират устройствата. Сред потърпевшите бяха не само частни лица и фирми, но и корона-отделения на някои болниците по цял свят. Киберпрестъпниците се интересуват главно от парите и по-малко от контрола, който могат да имат върху информацията. 

Израел е една от първите страни, които създадоха защита на телефоните на отделните граждани, а не само на военните и държавни институции. За нас това бе научно и търговско предизвикателство. Държим една десета от световния пазар на технологии за компютърна защита. Стотици, дори хиляди различни фирми и държави, се обръщаха към нас да решим срочно конкретни възникнали казуси. В глобален мащаб около 30 процента от киберзащитата на телефоните на обикновените хора е наша, дори те да не знаят, че ги защитаваме. Просто в мобилния им телефон или в компютъра е монтиран продукт, който ние сме изобретили. Израел обикновено се свързва със стартъп компании. Пазарният им дял е около 10%. Но имаме и по-големи компании, които вече не са начинаещи. Оборотът на всяка от тях надминава милиард долара. Тези големи израелски фирми държат една трета от световния пазар. 

Не мога да кажа какво е най-голямото или най-известното ни изобретение. Всеки ден ни дебнат нови хакерски заплахи. Те изискват оригинално, нестандартно мислене, за да бъдат обезвредени. Така че най-голямото ни откритие предстои. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Володимир Зеленски заплаши с още атаки срещу военни обекти в Русия

Украинският президент Володимир Зеленски заплаши с нови нападения срещу военни обекти в Русия, след като украински удари поразиха руския град Казан и село в граничния регион Курск, предаде ДПА. "Определено ще продължим да нанасяме удари по руски военни цели - с дронове и ракети, все по-често с такива украинско производство, насочени конкретно към военни..

публикувано на 22.12.24 в 04:25

Хакан Фидан: Турция ще направи необходимото, за да защити сигурността си

Турция ще направи, каквото е необходимо, за да обезпечи своята сигурност, ако новите управляващи в Сирия не могат да отговорят на притесненията й за кюрдските части в арабската държава, които Анкара разглежда като терористични групировки. Това заяви турският външен министър Хакан Фидан в интервю за френската телевизия "Франс 24".  Фидан обясни, че Анкара..

публикувано на 22.12.24 в 03:57
Папа Франциск

Израел разкритикува папа Франциск заради изказване за Газа

Израел обвини папа Франциск в "двойни стандарти", след като главата на католическата църква осъди като "жестокост" израелска въздушна атака в Газа, при която загинаха седем деца от едно семейство.  "Забележките на папата са особено разочароващи, защото нямат връзка с истинския и фактически контекст на борбата на Израел срещу джихадисткия тероризъм",..

публикувано на 22.12.24 в 03:12
Снимката е илюстративна.

Блокирани пътници в два влака заради проблеми с контактната мрежа

Вече повече от три часа 60 пътници са блокирани в два влака на гарите Царева ливада и Дъбово заради проблем с контактната мрежа, казаха за БНР от Българските държавни железници. В едната композиция има 15 души, а в другата повече от 40 като повредата е възникнала между гарите Кръстец и Радунци в Стара планина. Опитът на БДЖ да осигури..

публикувано на 21.12.24 в 21:43

Силно земетресение в Западна Гърция

Силно земетресение е било регистрирано в Западна Гърция. Трусът е със сила 4,7 по Рихтер. Няма информация за пострадали и щети. Земетресението е усетено силно от епицентъра до град Агринио в Западна Гърция до град Патра . Въпреки студеното време хората са навън, някои казаха, че ще прекарат нощта в колите си. Няма информация за..

публикувано на 21.12.24 в 21:31
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Украйна атакува с дронове Казан, на 1000 км. от границата

Украйна извърши мащабна атака с дронове срещу руския град Казан, разположен на 1000 км от границата. Дрон се вряза във висока жилищна сграда в града с население над 1,3 млн. души, но не остави жертви, съобщиха местните власти. Въпреки че нападенията на руска територия са рядкост, Казан и околният богат на петрол регион Татарстан и преди са били обект на..

публикувано на 21.12.24 в 21:24
Снимката е илюстративна

Продължава да е затруднено движението по АМ "Тракия" в близост до Траянови врата

Продължава да е затруднено движението по магистрала „Тракия“ в близост до Траянови врата. Причината са няколко завъртели се ТИР-а край Ихтиман, като опашката от автомобили достига до 60-ти километър в платното за София. Всички тежкотоварни автомобили се отклоняват към паркинги, докато колоната се изчисти. Катастрофа край Асеновград..

публикувано на 21.12.24 в 21:13