Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Исак Бен Израел: Всеки ден ни дебнат нови хакерски заплахи

проф. Исак Бен Израел
Снимка: Личен архив

Скандалът около израелската софтуерна фирма "Пегас", чрез която са контролирани чрез телефоните им 50 000 политици, активисти и журналисти от страни на четири континента, постави въпроса за технологиите като бумеранг. В случая - платформа, създадена за борба с тероризма и организираната престъпност, попаднала в неподходящи ръце, лесно служи за подслушване и следене. 

Създателите на "Пегас" са бивши служители на израелското военно разузнаване. Системата работи почти незабележимо - чрез съобщение от непознат номер, което при отваряне дава неограничен достъп до устройството за извличане на данни, включване на камера и запис на разговорите. В най-новите версии на "Пегас" всичко това е възможно и без каквото и да е участие на собственика на телефона

Израел отрича да е продавал изобретението на държави от черния списък. В Тел Авив подозират, че става дума за търговска война, тъй като има купувачи за ноу-хауто на "Пегас", който са готови да платят 1 милиард долара, но създателите му отказват. 
Един от най-уважаваните експерти проф. Исак Бен Израел, който е директор на Института по киберсигурност в университета на Тел Авив.

Имало ли е начин от израелската фирма да предотвратят ползването на нейния продукт за политическо следене или за разправа с журналисти?

Когато произвеждаш технология, трябва да получиш съответните разрешения за продажбата ѝ. "Пегас" ги е получил. Не е продавал своята технология на страни, за които се знае, че нарушават правата на човека. Що се отнася до държавите, където съвсем легално продуктът им е бил продаден, целта за придобиване на технологията е била за борба с тероризма и организираната престъпност. Страните купувачи носят отговорност, ако платформата им е била използвана за политическо преследване и за следене на журналисти. Това е все едно да обвиниш фабрика, която произвежда ножове, че някой от клиентите е използвал ножа за убийство, или завод за автомобили, ако с неговата марка кола, натъпкана с взривове, терорист-камикадзе се вреже в тълпата. 

Когато всички бяха пред компютрите си заради пандемията, какви са предизвикателствата? 

Вероятността от кибератаки се увеличава толкова, колкото повече светът е зависим от интернет. Когато хората са пред компютрите, там са и хакерите и тук не става въпрос дали хакерите са престъпници, терористи или обслужват диктаторски държава. Заради пандемията политиците, бизнесмените и хората пренесоха своята активност във виртуалното пространство, водят преговори, подписват важни договори. 

През последната година и половина се увеличава броят на засегнатите от кибер нападения. Всички важни дейности се извършват в мрежата, което е много удобно за хакерите. Потърпевшите от атаките им се обръщат за помощ към нас, най-често заради "заключен“ достъп до паметта на компютъра. Обикновено има искания за откуп, за да разблокират устройствата. Сред потърпевшите бяха не само частни лица и фирми, но и корона-отделения на някои болниците по цял свят. Киберпрестъпниците се интересуват главно от парите и по-малко от контрола, който могат да имат върху информацията. 

Израел е една от първите страни, които създадоха защита на телефоните на отделните граждани, а не само на военните и държавни институции. За нас това бе научно и търговско предизвикателство. Държим една десета от световния пазар на технологии за компютърна защита. Стотици, дори хиляди различни фирми и държави, се обръщаха към нас да решим срочно конкретни възникнали казуси. В глобален мащаб около 30 процента от киберзащитата на телефоните на обикновените хора е наша, дори те да не знаят, че ги защитаваме. Просто в мобилния им телефон или в компютъра е монтиран продукт, който ние сме изобретили. Израел обикновено се свързва със стартъп компании. Пазарният им дял е около 10%. Но имаме и по-големи компании, които вече не са начинаещи. Оборотът на всяка от тях надминава милиард долара. Тези големи израелски фирми държат една трета от световния пазар. 

Не мога да кажа какво е най-голямото или най-известното ни изобретение. Всеки ден ни дебнат нови хакерски заплахи. Те изискват оригинално, нестандартно мислене, за да бъдат обезвредени. Така че най-голямото ни откритие предстои. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19