Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готвят се промени във връзка с компенсациите за неприети в детски градини деца

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС
„Имаме обещание от Столична община , че ще бъдат разгледани всички молби на родители, който не са одобрени“, посочи в „Преди всички“ Зорница Трифонова от Асоциация „ Родители“ във връзка с това, че има случаи на неприети деца в детските градини, но родителите им не са получили и компенсация след това. Има само обещание от заместник-кмета на Столична община Мирлослав Боршош, че е поискал информация от всички районни администрации за причините за отказ за получаване на компенсации.

„Знаем, че има одобрени 440 молби за компенсация, не знаем колко са отказите и какви са причините за това. Необходима е по-добра разяснителна кампания към родителите и към общините на какви критерии трябва да отговорят родителите на такива деца , за да получат тази компенсация. А от СО правят периодични обучения и инструктаж за тези критерии на своите служители по региони. Дори родител също може да се обърне към самата община за разяснение.

Другият проблем е, че има точки, които са неясни в наредбата. Родителските организации работим със СО и МОН, така че да се направят някои промени в Наредбата, които да улеснят родителите в при кандидатстването и общините, които обработват тези документи.

В момента са внесени тези промени и те ще бъдат поставени на обществено обсъждане. Но ние искаме и промяна в закона, а затова е нужно работещо правителство", заяви още Трифонова пред БНР.

"Една от промените в Наредбата, конкретно за СО, е  по критерият, че имаш право на компенсация, ако детето не е прието в общинска или държавна детска градина и не му е предложено равностойно място в друга детска градина.

Искаме този термин "равностойно" да не включва детска градина твърде далеч за тях, и това те да откажат това място, да не е причина за отказ от компенсация.

Друго важно условие е за детето да бъде осигурена образователна услуга, за да се отпусне тази компенсация - за това се харчат тези средства. Добавили сме още две нови дати за кандидатстване за помощта към Наредбата, а също и искаме и да има възможност да пропусналите първия срок за компенсациите, да могат да подадат също документи", поясни още за предложените промени в Наредбата Трифонова.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите да се предифинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва.  Имам..

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15