Теодора Генчовска е предложеният в новия кабинет министър на отбраната. За първи път в 143-годишната история жена застава на този пост.
Пламен Николов представи проектокабинета на ИТН
Генчовска беше представена като експерт по отбрана и въоръжени сили. Преминала е през обучение във Военната академия в София. Работила е в Генералния щаб на Българската армия.
Стига до началник на Отдел „НАТО и ЕС“ в Министерството на отбраната.
Има и допълнителни квалификации в Германия, Италия, Великобритания и САЩ. Генчовска фигурира като част от Координационното звено на инициативата "Три морета", която се проведе през юли.
Тя е главен експерт към администрацията на президента Румен Радев.
Генчовска беше предложена и в първия проектокабинет на „Има такъв народ“.
Практиката дами да оглавяват военните министерства не е нова. Два мандата от 2017 година има зад себе си министърът на отбраната на Република Северна Македония Радмила Шекеринска.
В различни периоди военните министерства на Албания, Холандия, Германия, Норвегия, Франция и Италия са били управлявани от дами. Дами са оглавявали командни постове на въоръжените сили на ООН в Кипър, канадските сухопътни войски, словенския генерален щаб.
ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..
Кирил Петков даде заявка, че ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори, а не преговори за кандидати. "Това е нашата борба през цялото време - за честни конкурси, не за задкулисни преговори: "аз ще гласувам за един, пък вие гласувайте за друг", и дайте целият български народ да е рефер кои са най-добрите хора, които трябва да бъдат..
Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще..
Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. "Грозев получава международно признание, след като през 2015 г. е избран от Парламентарната асамблея на Съвета..
Археолози в Египет откриха гробницата на цар Тутмос II. Такова значимо археологическо откритие там не е правено от 1922 година, когато е намирена тази на Тутанкамон. Новото откритие е п оследната от липсващите царски гробници на египетската Осемнадесета династия, управлявала в продължение на повече от два века - между 1550 г. пр.н.е. и..
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..