Друг често посочван пример е как в „Семейство Симпсън: Филмът” от 2007 г. част от историята включва подслушване на семейството от Агенцията за национална сигурност. Шест години по-късно Едуард Сноудън разкри тайните програми на именно тази агенция за следене на комуникациите. Актьорът от „Семейство Симпсън” Ханк Азария казва по повод шумотевицата около подобни съвпадения:
„Семейство Симпсън” е вид обществен коментар и характерни за подобни предавания са предвижданията. „Семейство Симпсън” има над 700 епизода. Сигурен съм, че ако се направи съпоставяне на всички тях, нещата, които са били предвидени, а не са се случили, са около 6000, а действително станалите – 17. Така че процентът на съвпадение е доста нисък.”
Сцениристът на „Семейство Симпсън” Ал Джийн заявява пред Би Би Си, че „ако правиш много предвиждания, 10% от тях ще се сбъднат”. Друг сценарист – Бил Оукли пък казва, че се осмиват истински минали вече събития и тъй като историята се повтаря, се добива представа, че нещата са пророкувани.
Британският сериал „Черно огледало” е известен със своите смущаващи сюжети, като неприятното усещане се засилва именно защото те изглеждат много вероятни.
„Дарявал съм кръв, пари и доброволен труд, за да увелича социалния ми рейтинг. Само с помощта на тази система можем да дисциплинираме хората, които са неизпълнителни. След като направих всички добри дела, за да събера точки, вече мога да си купя билет за бързия влак. Най-накрая съм отново нормален човек.”
В някои градове в азиатската страна при неправилно пресичане на улицата снимката на нарушителя започва да се върти на видеостена.
Подобни масови технологии за видеонаблюдение и лицево разпознаване се тестват и в Обединените арабски емирства и Европа и се използват и в САЩ, където полицаите носят камери. Професорът по право от американския Колумбийски университет Андрю Фъргюсън вижда в китайската система за лицево разпознаване:
„Бъдещето и то ме плаши. Технологията в Китай съществува, работи и може да постигне същото и в САЩ. Младите хора, които в момента растат в Америка, са свикнали да бъдат наблюдавани от смартфоните си, Фейсбук, Снапчат и всички останали приложения. Един от въпросите без отговор е: „Кой е собственикът на тази информация?”. Данните от полицейските камери са много ценни и извън правоприлагащата система. Записват се тенденции в обществото. И ако частни компании могат да използват тези данни или да ги продават по други причини, те ще търсят печалба.”
„Трябваше да е естествена екстраполация от момента, в който се намирахме. Това означаваше, че всичко трябваше да е преплетено на безпрецедентно и фино ниво. Почти всяка технология на бъдещето или идея за бъдещето, която се вижда във филма, доведе до един, три или пет стартъпи или инициативи в големите компании. Голям набор от нещата, които са във филма, са вече реалност, а са минали само 20 години от излизането му и остават още 30 до момента, в който се развива.”
Повтарящ се елемент в научнофантастичните филми са летящите коли. Американската авиокомпания „United Airlines” планира до следващите пет години да закупи 200 летящи електрически таксита, с които да превозва пътниците към летищата. Германска компания представи през юни електрическо въздушно такси в Париж, а целта е услугата да е в действие за Олимпийските игри в страната през 2024 г. Такава технология беше тествана и в Москва в началото на тази година с дрон, достигащ 200 км/ч и товаронасимост 300 кг. Александър Атаманов – автор на проекта:
Когато Холивуд поглежда към бъдещето вижда съчетаване на човешкото и технологичното почти до крайна степен. Британска компания вече работи по система, която да позволи на хората да контролират предметите в дома с ума си. Според предприемача Тре Азам концепцията е проста:
„Системата е като фитнес гривните, но за мозъка. Поставя се на главата и се следи електрическата дейност. По този начин можеш например да наредиш на вентилатора да се включи, щом достигнеш 60 процента медитация и да бъде на пълна мощност, щом постигнеш пълна медитация. После започваш да медитираш – толкова е просто. Под контрол с мисълта нямам предвид мързел – не ми се става и затова си мисля лампите да се загасят, а начин за опознаване и контролиране на мислите ни чрез обратна връзка в истинския свят.”
Освен сливане на хората и технологиите, вече се работи и за сливане на технологиите и растенията. В начален етап е хай-тек технология на учени в Сингапур, при която се засичат електрически пулсации от растенията, като така ще може по-бързо да се засичат болести при растителността:
„Мога да поставя хидрогела много лесно върху растения дори с груба повърхност и така да получавам висококачествени сигнали от растенията. Тези сигнали отразяват здравния статус на растенията. По този начин се надяваме да изучим връзката между тези сигнали и стреса от околната среда, като това може да бъде в помощ на земеделието”, казва един от изследователите в Сингапур.
През 2011 г. пък излиза филмът „Заразяване” на режисьора Стивън Содърбърг с участието на редица звезди – Мат Деймън, Гуинет Полтроу, Кейт Уинслет и Джъд Лоу.
Най-богатият китаец – технологичният предприемач и основател на Alibaba – най-голямата платформа за онлайн търговия в Китай, Джак Ма казва:
„99,99 процента от предсказанията на хората от миналото за бъдещето са погрешни. 0,001 процента от предвижданията са правилни – по случайност.”
Все пак в старите филми героите говореха по „причудливите” за онова време безжични телефони, макар и техниката тогава да не е била толкова напреднала. Независимо дали отпреди 20, 30 или 40 години художествените филмови кадри, посветени на бъдещето, съдържат искрица от истинските научни изследвания и в известна степен ни подготвят за онова, което е вероятно скоро да преживеем.
Снимки: pexels.com, pixabay.com и Ройтерс
Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и изключително продуктивен“ разговор с руския си колега Владимир Путин. Двамата лидери са се споразумели..
Ученици от столичната професионална гимназия "Елисавета Вазова" научиха повече за вредата от употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога от токсиколози от ВМА и болница "Пирогов". Посещението им в училището е част от кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), в рамките на която ученици от седми до десети..
Четирима зам.-министри са назначени със заповед на премиера Росен Желязков, съобщи правителствената пресслужба. Стефан Бурджев и Стоян Тошев са назначени за заместник-министри на земеделието и храните, като от тези постове са освободени Деян Стратев и Мирослав Маринов. Бурджев е депутат от БСП Обединена левица, а Тошев от 2022 година до момента..
Правителството отлага с една седмица разглеждането на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса. Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. По предложение на министъра на финансите Теменужка Петкова се променя предходното..
28 души бяха ранени при терористично нападение в Мюнхен - десет дни преди парламентарните избори в Германия и в навечерието на Международната конференция по сигурността с участието на над 60 световни лидери. Президентът Радев ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността Афганистанец без право на закрила се вряза с автомобил в група..
Ще има тематични мнозинства за регулаторите. Такава прогноза направи пред БНР журналистът Емилия Милчева. "Много е важно какви хора ще се заложат там за следващите години, през които ще има политически сътресения, кризи, смени на правителства и т.н, но тези хора ще останат. Затова са всички тези баталии. Срокът е много къс. Без никаква подготовка..
Към настоящия момент не са постъпвали сигнали за пострадали български граждани при инцидента в Мюнхен, съобщиха за БНР от Министерството на външните работи. Автомобил се вряза в група пешеходци в Мюнхен Над 20 са пострадалите при нападението с кола в центъра на Мюнхен Шолц: Извършителят на атаката в Мюнхен да бъде наказан и депортиран..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..