Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В музея на Яворов в Чирпан се подготвят три временни изложби

Историческата къща в село Спасово
Снимка: Нанси Маринова

На 11 септември откриват паметник на Никола Манев в Чирпан

Световно известният художник Никола Манев е живял в Чирпан 20 години, въпреки че е роден в Пазарджик.

"Изпратихме го преди три години, но неговата къща, която е превърната в галерия още преди  20 години, той откупи къщата известно е - художествена галерия "Никола Манев, която е част от музейния комплекс "Яворов". Там през тези години съвместно с общината организирахме по негова инициатива разкошни празници на изкуствата с участието на най-големите имена в изкуството и културата в България - музиканти и творци", каза за БНР Тодор Иванов, началник отдел "Култура и туризъм" в Община Чирпан и председател на Фондация "Яворов". 

Тази година се навършват 100 години от рождението на видния чирпанлия - Димитър Данаилов.

"Той 30 години работеше като директор на музея на Яворов и е негова тази песен - "Чирпан водата си не пие". Тя е един негласен химн на Чирпан. Всеки,  който дойде знае, къде отива  - в града, в който вода се не пие. На 3 декември Димитър Данаилов навършва 100 години и в негова чест ще открием още един паметник на неговия рожден ден. Скулптор е Владимир  Кондарев".

Ще бъде издадена и книга с всичко написано от Димитър Данаилов.

В момента в музея на Яворов в Чирпан се подготвят три временни изложби - едната е по повод 120 годишнина от излизането на първата стихосбирка на писателя - излязла 1901 година, втората е "В полите на Витоша" и третата е по повод 100-годишнината от рождението на Димитър Данаилов с документи.

Историческият музей в Чирпан       Снимка: Нанси Маринова

Община Чирпан продължава с кампания за набиране на средства, за да откупи родната къща на художника-революционер Георги Данчов - Зографина. В момента тя е частна собственост и последно е ползвана като питейно заведение, съобщи за Радио Стара Загора председателят на Общинския съвет в Чирпан Иван Станчев.

Нанси Маринова, изпълняваща длъжността директор на Историческия музей в Чирпан  Снимка: личен архив

Нанси Маринова, изпълняваща длъжността директор на Историческия музей в Чирпан заяви в предаването "Чуй лятото", че край Чирпан минава един от най-важните пътища, които са свързвали Западна Европа с Цариград, преди това с Константинопол - Вия Диагоналис.

"Предвид цялото това благоприятно разположение тук са възниквали селища от много различни епохи и сега в момента тук се намира едно такова селище, което възниква по времето на халколита - говорим за 5 хиляди години преди Христа. Има едно  известно прекъсване, при което минаваме през желязната епоха, говорим за времето на Траките. Тук също имаме следи от тях, които регистрираме на терен. По-голямото селище, което възниква е по времето на Средновековието".

В момента в Историческия музей в Чирпан е подредена експозиция, която разказва за бита и поминъка на населението, която е озаглавена „Бабо разкажи ми".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00