Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцов ансамбъл "Магия“ има съществена роля за развитието на фолклора в Ловеч

Маргарита Атанасова, Илия Стефанов, Преслав, Надежда
Снимка: личен архив

Ловеч е с богати фолклорни традиции, които съхранява и днес, благодарение на активността на местните читалища и неспирната любов към народната музика на стотици любители, които пълнят клубовете за народни хора в града. Съществена роля в развитието на фолклора има и танцов ансамбъл "Магия“, създаден преди 7 години.

Преслав     Снимка: личен архив

11 годишният Преслав участва в ансамбъла, свири на кавал и печели конкурс след конкурс.

"Танцът е нашия живот, не знаем как да живеем по друг начин. Всичко е паралелно, всичко е свързано, всичко правим заедно. Живеем, за да танцуваме или танцуваме, за да живеем. Всичко се върти покрай танца и музиката“, каза за БНР майката Маргарита Атанасова, професионален хореограф и ръководител на фолклорен ансамбъл "Магия“.

Тя и Илия Стефанов имат две деца - Преслав и Надежда.

"И четиримата в една и съща посока гледаме и вървим напред заедно", каза Стефанов.

Преслав каза, че първоначално е искал да свири на гайда, но избрал кавала след препоръка на майка му:

„Отидохме в едно читалище, което ми подари един кавал, дървен, автентичен от преди 180 години. Така се запалих, започнах да опитвам и така до ден днешен".

Оказало се, че в Ловеч няма специалист кавалджия.

"На помощ ни дойде професионалния музикант Илиян Димитров, уважаван ловешки акордеонист, който навремето се е занимавал отчасти и свирил малко на кавал. Започнаха заедно да опитват и се оказа, че това е най-трудно звукоизвличащия инструмент – кавала. Аз мислех, че всичко е на шега, че е едно поредно детско увлечение, ще отмине, но господин Димитров каза, че оттук нататък трябва да се заеме специалист, защото вижда талант в него. Съдбата ни срещна с Валентин Недялков – майстор на кавал от град Плевен и след една година намерихме случайно или не д-р Валентин Величков, който е преподавател в музикалното училище в Плевен".

Бащата Илия Стефанов коментира:

"Гордея се с тях, където се появим, където ни забележат близки и познати знаят, че купона започва с нас".

Фолклорен ансамбъл „Магия“     Снимка: личен архив

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31