Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малоброен протест в София срещу Covid ваксините и ограничителните мерки

| обновено на 30.08.21 в 19:45
Протест пред НДК против ваксинирането срещу Covid-19 и противоепидемичните мерки
Снимка: Анелия Джамбазка

Противници на ваксинирането срещу Covid-19 и недоволни граждани от ограничителните мерки срещу коронавируса се събраха на протест в градинката пред Националния дворец на културата.

Протестът започна в 16.30 часа, когато започнаха да се събират недоволни граждани, като участваха около 150 души.

Основните им искания са да не бъдат задължавани да се ваксинират и да имат правото сами да изберат дали да си поставят ваксина срещу Covid-19. Протестиращите са и срещу мерките на здравното министерство, които дават повече права на ваксинираните хора, като те ги определят като "дискриминационни".

След 17.30 часа протестът тръгна с шествие и блокира движението по столичния булевард "Витоша". Протестиращите нямат разрешение да блокират движението, но въпреки това шествието тръгна, а исканията им са за незабавна отмяна на всички дискриминационни, както те ги наричат, мерки на министерството, и да имат право сами да решат дали да се ваксинират.


Пред Министерството на здравеопазването протестиращите скандираха "Свобода", "Оставка" и "Не на геноцида", след което се отправиха към  Министерството на образованието и науката.

За няколко минути беше отцепена дясната лента за движение на булевард "Цар Освободител", докато протестиращите се придвижваха към Министерството на образованието и към Президентството.

Към протеста се присъединиха още граждани, които изпълниха площада пред Президентството, като техният брой нарасна на около 300.


След това шествието се насочи към сградата на Народното събрание, където протестът приключи.
Исканията на хората бяха да не им се налагат задължителни ваксини и да не се стига до дискриминация и разделяне на ваксинирани и неваксинирани и това, което могат да ползват като обществени облаги.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представител на ООН ще бъде в Кипър за разговори с лидерите на двете общности

В Никозия днес заместник-генералният секретар на ООН по политическите и мироопазващите въпроси Розмари Ди Карло ще се срещне с лидерите на двете кипърски общности. Посещението й е ключово за усилията на международната организация за съживяване на процеса по Кипърския въпрос. Високопоставеният пратеник на ООН ще разговаря поотделно с президента..

публикувано на 10.02.25 в 03:31
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп въвежда 25% мита върху вноса на стомана и алуминий

Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че ще обяви реципрочни мита за много държави във вторник или сряда. Пред репортери на борда на президентския самолет той каза, че по-късно днес ще съобщи за въвеждането на тарифи в размер на 25% върху целия внос на алуминий и стомана в Съединените щати. "Много е просто - ако те ни облагат..

публикувано на 10.02.25 в 01:15
Атанас Запрянов

Запрянов: До края на септември България ще получи 8 изтребителя Ф-16

До края на септември България ще получи осем изтребителя Ф-16 Блок 70, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БТА. Първите два изтребителя се очакват в края на март и през април, следващите три в средата на годината, а следващите три в края на септември.   Пред Нова телевизия Запрянов увери, че инфраструктурата е готова за..

публикувано на 09.02.25 в 22:25
Залезът над морето  и евакуираното село Иа на Санторини, 5 февруари 2025 г.

Ново земетресение от пета степен разтърси гръцките острови Санторини и Аморгос

Ново силно земетресение от пета степен по скалата на Рихтер разтърси тази вечер островите Санторини и Аморгос в Егейско море,  съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.  Земетресението е било в 21:05 ч. с епицентър в морето на 21 км югозападно от селището Аркесини на Аморгос. Малко по-рано, в 20:53 ч., в същия район е регистрирано още едно силно земетресение..

публикувано на 09.02.25 в 22:16
Турският президент Реджеп Ердоган.

Плановете на Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, каза Ердоган

Плановете на американския президент Доналд Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, заяви турският президент Реджеп Ердоган, предаде Ройтерс. Той допълни, че народът на Газа ще остане в Газа и ще продължава да я защитава. Преди дни Доналд Тръмп предложи населението на Газа да бъде преместено в съседните Египет и Йордания, за да може..

публикувано на 09.02.25 в 22:09
Майкъл Уолц

Уолц: Следвоенните гаранции за сигурността на Украйна трябва да бъдат поети от европейците

Съединените щати са готови да прекратят войната в Украйна, но следвоенните гаранции за сигурността ѝ трябва да бъдат поети от европейците. Това заяви в интервю за телевизия NBC Майкъл Уолц, съветник на президента Тръмп по въпросите на националната сигурност.  "Европейците трябва да поемат отговорност за този конфликт. Президентът Тръмп възнамерява..

публикувано на 09.02.25 в 22:03
Мъж се готви да гласува на парламентарните избори в Прищина, Косово, 9 февруари 2025 г.

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за изборна победа на Албин Курти и неговата партия

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за победа на премиера Албин Курти и неговата партия на днешните парламентарни избори в страната.  Парламентарни избори в Косово Движение "Самоопределение" печели 38 процента от гласовете, сочи екзитпол проучване, цитирано от Ройтерс. Ако бъде потвърден, този резултат ще наложи на Курти да потърси..

публикувано на 09.02.25 в 21:10