Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Разлив на петрол от Сирия заплашва източното крайбрежие на Кипър

Екологична катастрофа заплашва цялото източно крайбрежие на Кипър заради огромен разлив на петрол, носещ се от Сирия към острова.

Очаква се петролният разлив да достигне днес най-североизточната точка на острова, нос Апостолос Андреас, заплашвайки да засегне цялото източно крайбрежие.

Причина за екологичното бедствие е авария и спукване на резервоар в електроцентрала в крайбрежната зона на Сирия. Резервоарът е бил пълен с 15 000 тона гориво.

Ръководството на кипърските турци поиска помощ от Турция. Тази сутрин от там пристигат два плавателни съда за почистване на морски замърсявани със специализиран персонал и необходимото оборудване.

Правителството на Кипър също е в готовност да предприеме необходимите действия.

Специализиран кораб на ЕС е на път, Гърция и Израел също са уведомени, ако се наложи тяхната помощ.

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоав Галант

Премиерът на Израел уволни военния министър

Израелският премиер Бенямин Нетаняху уволни в неделя министъра на отбраната Йоав Галант, ден след като той наруши призова за спиране на  противоречивите съдебни реформи на правителството, предава АФП. Израелският военен министър зове Нетаняху да отмени спорната съдебна реформа В деня, когато 200 000 души излязоха по улиците на Тел..

публикувано на 26.03.23 в 22:24
Елизабет Борн, министър-председател на Франция

Френската министър-председателка обеща среща с профсъюзите за пенсионната реформа

Френската министър-председателка Елизабет Борн заяви пред АФП, че ще се срещне с лидерите на опозицията в началото на следващия месец и е отворена за разговори с профсъюзите. Тя каза, че няма да използва повече спорния механизъм, който ѝ позволи да прокара непопулярни пенсионни реформи без..

публикувано на 26.03.23 в 22:11

foodprice.bg: Какво трябва да знаят потребителите

Министърът на земеделието и храните Явор Гечев коментира в интервю за бТВ сайта за сравнение на цените на храните foodprice.bg . Министърът заяви, че той е насочен към потребителите и за всички, които могат да намерят „нормална, гарантирана като произход информация от правителството“. Вече на обществено обсъждане е и наредбата за Централния..

публикувано на 26.03.23 в 21:51
Шведският премиер Улф Кристершон и турският президент Реджеп Ердоган дадоха съвместна пресконференция, 8 ноември 2022 г.

Турция не е затворила вратата за членство на Швеция в НАТО

Турция не е затворила вратата за членство на Швеция в НАТО, ако тя предприеме необходимите стъпки, заяви говорителят на президента Ибрахим Калин. "Ще видим дали са предприели стъпки за облекчаване на нашите опасения за сигурността, каза той в телевизионно интервю, като повтори идеята, че Анкара не е против разширяването на НАТО по принцип...

публикувано на 26.03.23 в 21:15

Протест във Виена преди конференция за газа

Природозащитници протестираха във Виена в навечерието на започващата утре Европейска конференция за газа, на която са планирани разговори между експерти, концерни и политици за бъдещето на доставките и т.нар. зелен газ. Демонстрантите, към които се присъединиха и учени, бяха категорични, че трябва да се предприемат мерки за ограничаване на..

публикувано на 26.03.23 в 21:09

Къде могат да гласуват българите в Сърбия

Следващата неделя, втори април, oт 7:00 до 20:00 часа местно време, българските граждани на територията на Република Сърбия ще могат да гласуват на четири места за народни представители на предстоящите парламентарни избори. От пресслужбата на посолството на България в Белград съобщават, че Министерство на външните работи на Сърбия е разрешило..

публикувано на 26.03.23 в 20:39
Австрийският президент Александър Ван дер Белен

Австрийският президент Ван дер Белен на посещение в Западните Балкани

Австрийският президент Александър ван дер Белен замина на четиридневно посещение в Западните Балкани. Първият етап от посещението е в Албания, а във вторник австрийската делегация отива в Северна Македония. Александър ван дер Белен иска да „отвори вратата“ на австрийските предприятия в двете държави, които са кандидати за членство в Европейския..

публикувано на 26.03.23 в 20:35