Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евреите по света отбелязват 5782 година от Сътворението на света

Шофар - рог, с който се възвестява Новата година
Снимка: wikipedia.org

Със звук на шофара се известява началото на Новата година при евреитеРош Ашана. Десет дни по-късно пак шофара възвестява и началото на Небесния съд - Йом Копур, в който се преценяват делата на всекиго през изминалата година. Днес, когато изгряват 3 звезди, започва новата 5782 година от соченото в Библията Сътворение на света. Празникът се отбелязва от евреите, където и да са по света.

За разлика от новогодишните празници в Европа, тук няма суетене по улиците, ярки гирлянди, пияни минувачи и бомбички.

Рош Ашана е семеен празник. За обичаите говори военният равин Ицхак Нерия:

"Започна особена година. Тя е високосна - с 13 месеца, а освен това година на швита, т.е евреите не обработват земята си и всичко, което тя даде, може да бъде обрано от бедните. Звукът на шофара оглася всеки дом. В Библията пише, че може да е рог от всяко животно, без крава или бик, за да се избегне аналогията със Златния телец. Най-често е левият рог на овен. При сефардските (испанските евреи), каквито са и повечето от живеещите в България, рогът е прав. В Испания е имало няколко вълни на покръстване и в дните около Рош Ашана и Кипур са претърсвали мъжете за скрити еврейски символи, включително за шофар. А прав рог е било по-лесно да се скрие. В Западна Европа, Полша и Украйна, където е имало много евреи, са предпочитали рогът да е максимално извит, та ехото на свиренето с него да достигне далеч. Често шофарът е украсен със сребърен и дори със златен обков. Най-интересни са обичаите на йеменските евреи, които не са имали достъп до останалото еврейство. Техния шофар е от дълъг рог от антилопа. С него се тръби достатъчно силно, та и в пустинята да се извести, че е дошла Нова година. Важно е всеки да чуе този рог, защото той е символ на  новото.

На този ден се събират родовете. Най-възрастният вдига първата наздравица и потапя парче ябълка с мед. Пожеланието е да е сладка годината от начало до края ѝ. На трапезата непременно има супа от агнешка или рибешка глава. Когато си сръбват от нея, присъстващите повтарят пожеланието: „Да сме глава, а не опашка, да сме първи, а не последни“. В супата има много колелца от моркови. На този, на когото му се паднат най-много, при него ще са най-многото пари през годината. Ястията на трапезата задължително трябва да съдържат пет съставки - кюфтенца от праз, червено цвекло, тиква, фурми и риба. Символизират пожеланията да се чувстваш навсякъде като рибата в морето. Всяко момиченце получава на Рош Ашана по един нар, символ на плодородието, за да се множат хората в рода.

На сутринта мнозина се отправят към морето, река или друг водоем, за да изтръскат джобовете си. Така се отърсват от греховете или грешките, направени през изминалата година. Това е и времето на равносметките. По традиция, първите 10 дни на всяка година са дни на щедрост и добри дела за евреите по цял свят. Смята се, че в небето са се отворили три книги. Злите хора би трябвало веднага да попаднат в Книгата на мъртвите. Добите като ангели - в Книгата на живота. А останалите, като нас, които имат и добри и не толкова достойни дела, им предоставят 10 дни, в които да докажат чистота на помислите си... Нова година се празнува два дни. Първият е за това, което правиш за себе си и за Бога, а вторият - за околните".

Рош Ашана е времето, когато всеки получава подарък от работодатели си или дава подаръци на подчинените си. Всяко кметство изпраща кутия с продукти, сред които непременно ябълки с мед и нар на бедни семейства или самотни майки и възрастни хора.

На приема при президента на Израел Ицхак Херцог тази година бяха поканени освен представители на дипломатическите мисии и журналисти от водещи световни медии, сред които и кореспондентите на БНР.

За един от легендарните спортните клубове на Израел - Макаби, Рош Ашана съвпада с честване на 100 години от основаването му. Такъв клуб е имало и в България преди изселването на повечето български евреи между 1948 и 1952 години. На водещо място в тържествата в Светите земи, бяха неговите спортисти, които завоюваха злато в наскоро завършилата олимпиада в Токио, гимнастиците от град Ришон Ле Цион - Линой Ашрам и Артьом Долгопят.

Репортаж от Израел на Феня и Искра Декало в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Илиев

СГС изпрати във ВКС делото за плагиатство срещу Петър Илиев

Софийският градски съд изпрати във Върховния касационен съд делото за плагиатство срещу Петър Илиев - бивш кандидат за вицепремиер и вътрешен министър през 2021 година в проектокабинета с мандата на "Има такъв народ". Прокуратурата прати на съд Илиев, след като беше установено, че в свой научен труд е използвал материали от дисертация на..

публикувано на 17.02.25 в 12:56

Средният осигурителен доход е нараснал с 14,5%

Осигурителният доход на учителите за 2024 година е 2 хиляди 535 лева - или с 14,6 процента по-висок от 2023 та. В резултат на провежданата през последните години политика по доходите за педагогическите специалисти средномесечният осигурителен доход на учителите за миналата година е с 53,1 процента по-висок от този за страната, отчита в анализ Националният..

публикувано на 17.02.25 в 12:55

Над 170 снегорина почистват в София, очаква се снеговалежът да продължи

Над 170 снегорина работят на територията на всички 24 района в София, съобщиха от Столичната община.  Булевардите и улиците с градски транспорт се обработват със смеси срещу заледяване, частично се обработват и кварталните улици. Няма сигнали за паднали дървета или закъсали шофьори, обясни Анета Савова от Столичния инспекторат:..

публикувано на 17.02.25 в 12:32

Около 10 см сняг във Великотърновско

Обстановката във Великотърновска област е спокойна. Снежната покривка е около 10 сантиметра. Към момента няма затворени пътища. Настилките навсякъде са почистени, като обработката със сол и пясък продължава. Непроходими участъци няма. Няма откъснати населени места, както и такива без ток и вода.  Няма сигнали за пациенти, които не са обслужени, тъй като..

публикувано на 17.02.25 в 12:12
Обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги, представят резултатите от акцията, 17 февруари 2025 г.

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които..

публикувано на 17.02.25 в 12:04
Конференцията на Алианса за отговорно гражданство (Аlliance for responsible citizenship) продължава от днес до понеделник.

Десни политици от цял свят се събират на конференция в Лондон

Влиятелни десни политици и лидери на партии от цял ​​свят се събират от днес в Лондон на голяма конференция в опит за установяване на по-тесни връзки с висши американски републиканци, свързани с администрацията на Доналд Тръмп. Консерватори от Великобритания, континентална Европа и Австралия, присъстващи на конференцията на Алианса за..

публикувано на 17.02.25 в 11:44

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...

публикувано на 17.02.25 в 11:25