Традиционната за MozArt фестивал в Правец „Среща с автограф“ тази година беше с Вера Немирова, а на следващата вечер голямата българска режисьорка с европейска кариера представи на сцената на Езерото спектакъла си „В очакване на Моцарт“ със студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ като жест на уважение и към гения на Моцарт, и към 100-годишнината на най-престижната музикална учебна институция у нас. Спомням си как преди 10 г. гледах точно в Музикалната академия предишното издание на проекта, това беше една от първите ми срещи с режисьорското изкуство на Вера Немирова и бях силно очарована от чувството й за хумор. На „Срещата с автограф“ в Правец тя припомни, че още 10 г. по-рано – през 2001 г., е направила за първи път такава продукция със студенти от двете музикални академии в Берлин – „Ханс Айслер“ и „Академията на изкуствата“.
Разликите в трите спектакъла „В очакване на Моцарт“ идват от различните студенти, с които режисьорката работи всеки път. А общото е, че става въпрос за колаж, в който се преплитат моцартовите опери „Вълшебната флейта“, „Сватбата на Фигаро“, „Дон Жуан“ и „Така правят всички жени“. От подготвените арии и ансамбли, които студентите донасят на Вера Немирова, тя съставя либретото, в което млади оперни певци чакат своя шанс да стъпят на сцената и да срещнат Моцарт. Действието може да се развива в рамките на един кастинг или във фоайето на един оперен театър, в който чакат да бъдат повикани за мечтаната роля. Така съставеният спектакъл разказва за трудния, но красив и изпълнен с надежди път на младия оперен певец към сцената. Оказва се, че личният творчески път на Вера Немирова е вдъхновил една от най-забавните сцени в него. Чуйте в звуковия файл споделеното от режисьорката в избрани моменти от „Срещата с автограф“.
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..